Komentarze ekspertów
22.01.2013 14:44


Wielopolski nie miał racji! (video)

O rzeczywistych możliwościach margrabiego oraz o rosyjskich rozważaniach nad zorganizowaniem (już wtedy!) rozmów w stylu znanego nam z późniejszej historii „okrągłego stołu” opowiada dr Henryk Głębocki.
Komentarze ekspertów
07.01.2013 11:53


„Ambitne zadania mogą sobie stawiać państwa, które mają silną gospodarkę, a silna gospodarka to znaczy wolnorynkowa”

Rozmowa z Witoldem Falkowskim, prezesem zarządu Instytutu Misesa, o gospodarce i polskich klasykach myśli ekonomicznej.

Komentarze ekspertów
12.12.2012 15:19


Komunistyczna Partia Polski i jej stosunek do polskości

W przeddzień 31. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego, który miał podtrzymać komunizm w Polsce, przypominamy – piórem historyka Sebastiana Drabika – nadwiślańskie źródła marskistowskiej utopii. O agenturze w Komunistycznej Partii Polski i jej programowej nienawiści do II Rzeczypospolitej publikujemy tekst wraz z materiałami źródłowymi. Niestety we współczesnej historiografii rosyjskiej narracja jest zastanawiająco podobna...

Komentarze ekspertów
07.12.2012 11:22


ZASP, ignorancja i wstyd

Do tej pory „Heimkehr” był najbardziej antypolskim filmem, a dzisiaj? Dr Elżbieta Morawiec o Związku Artystów Scen Polskich (?) i ostatnim głośnym filmie.

Komentarze ekspertów
24.10.2012 12:14


„Jeśli Rosja połknie Ukrainę to się udławi” – dokończenie wywiadu z dr. Jerzym Targalskim: tym razem o Ukrainie i obowiązkach Polski wobec Wschodu

Wraz z prof. Anną Pawełczyńską doktor Jerzy Targalski opracował Barometr procesu likwidacji bądź odrodzenia Polski. Do tego powstał portal dla Ukraińców, którzy nie chcą by ich kraj był połknięty przez Kreml: mediawest.info! W jaki sposób pozycja Ukrainy wpływa na proces likwidacji bądź odrodzenia Polski?

Komentarze ekspertów
18.10.2012 13:15


„Silna Polska zawsze była przeszkodą dla imperializmu rosyjskiego”

Niemcy nie muszą być naszym geopolitycznym rywalem natomiast Rosja, dopóki stanowi imperium, tak. W zmaganiach z Kremlem mamy jednak nieoczekiwanych sojuszników, także w rosnących w siłę Chinach. Rozmowa z doktorem Jerzym Targalskim (ps. Józef Darski) o miejscu Polski w geopolityce Europy i świata - część I.

Komentarze ekspertów
16.10.2012 10:50


Akcja Wyborcza Polaków na Litwie wejdzie do koalicji rządowej? – rozmowa z prezesem warszawskiego Oddziału Wspólnoty Polskiej p. Agnieszką Bogucką

Po emocjach związanych z ostatnimi wyborami parlamentarnymi w Gruzji tym razem przyszedł czas na Litwę. W ostatnią niedzielę, tj. 14 października 2012 r. do urn wyborczych przystąpili Litwini, jak i – co dla nas najważniejsze – tamtejsza mniejszość Polaków. Według wstępnych danych zebranych z 93% obwodów Akcja Wyborcza Polaków na Litwie przekroczyła wymagany 5% próg wyborczy i będzie miała swoich reprezentantów w 141 osobowym parlamencie. Przy dobrym układzie głosów nasza mniejszość będzie mogła wprowadzić nawet 11 posłów, co przy dotychczasowej reprezentacji w liczbie 3, należy uznać za sukces. 

Komentarze ekspertów
05.09.2012 17:06


Korupcja, lustracja, spór na linii prezydent – premier, a do tego antyrosyjska polityka kraju

O sytuacji w Rumunii i analogiach z Polską mówi Portalowi ARCANA Adam Burakowski.

Komentarze ekspertów
15.08.2012 12:03


Polsko-sowieckie wojny XX wieku: memento historiograficzne

Wojna polsko-bolszewicka 1920 r. była wywołana przez polską agresję, bo Piłsudski chciał zmniejszyć bezrobocie, Armia Czerwona prowadziła tylko obronne działania i przegrała nie z wojskami Rzeczypospolitej, ale z samą sobą. Taką wizję „Cudu nad Wisłą” można spotkać w naukowych (?) monografiach rosyjskich publikowanych w wysokim nakładzie w Rosji. Przypominamy tekst prof. Andrzeja Nowaka z 2003 r. (opublikowany w książce „Od imperium do imperium”), w którym historyk obnaża kuriozalność jednej z tendencji rosyjskiej historiografii, potrafiącej wybielić nawet Stalina, a z Polaków zrobić barbarzyńskich najeźdźców walczących z cywilizowanymi sowietami...

Komentarze ekspertów
31.07.2012 16:44


Już blisko odnalezienia ciał generała „Nila”, rotmistrza Pileckiego, Łukasza Cieplińskiego i wielu innych

Odnajdźcie ich! Pobrano materiał genetyczny od kolejnych członków rodzin ofiar komunistycznego reżimu. Umożliwi to identyfikację więźniów politycznych pochowanych na warszawskich Powązkach w kwaterze „Ł” tzw. Łączce w latach czterdziestych i pięćdziesiątych.


Wyszukiwarka

Reklama

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.