Komentarze ekspertów
18.06.2011 12:17


Sowiecka apokalipsa, czyli Adama Macedońskiego wspomnienia z pierwszej sowieckiej okupacji

Adam Macedoński, utalentowany rysownik i odważny opozycjonista, został 14 czerwca br. uhonorowany przez Instytut Pamięci Narodowej prestiżowym tytułem „Kustosza Pamięci Narodowej”. Z tej okazji prezentujemy fragment wspomnień Adama Macedońskiego dotyczący pierwszej okupacji sowieckiej z lat 1939-1941. Otrzymujemy kolejny - choćby po Zofii Kossak - doskonały dokument dotyczący sowieckich czasów i sowieckich porządków.

Wspomnienia prezentowane poniżej ukazały się w formie książkowej: Zapamiętane, z Adamem Macedońskim rozmawia Anna Zechenter, Kraków 2011.

Komentarze ekspertów
16.06.2011 11:11


Alarm mołdawski - test dla ministra Sikorskiego

Jednym z wyraźnych miejsc zaangażowania polskiej dyplomacji, i osobiście Ministra Sikorskiego, jest w ostatnich latach Mołdawia. Trudne i chwiejne utrzymywanie się w Kiszyniowie władz pro-europejskich wymaga wsparcia państw Unii Europejskiej i dobrze, że Polska jest jednym z krajów najmocniej angażujących się w tę pomoc. 

Komentarze ekspertów
06.06.2011 9:32


Katyń: historia rosyjskich uników

W majowym numerze „Woprosy Istorii” (Problemy Historii), pisma wydawanego m.in. przez Rosyjską Akademię Nauk, Inessa Jażborowska opisuje sprawę Katynia i polityczną walkę, jaka się rozpętała po upadku Związku Sowieckiego.

Komentarze ekspertów
03.06.2011 8:11


Idea Jagiellońska wiecznie żywa!

Przedstawiamy Państwu dwa dokumenty, które stworzyli przyjaciele Wydziału Wschodniego Solidarności Walczącej, inicjatorzy polsko-ukraińsko-tatarskiego okrągłego stołu, który odbył się w maju tego roku w Dniepropietrowsku. Wszystkich zainteresowanych współpracą prosimy o kontakt z redakcją. Zachęcamy do informowania o inicjatywie wszystkich te osoby i instytucje, które mogłyby wnieść coś od siebie w więzi Polaków z innymi narodami naszej części Europy. Dołączcie do nas!

Komentarze ekspertów
01.06.2011 1:08


Obnażający sukces – podsumowanie wizyty prezydenta Baracka Obamy w Polsce

Wizytę Baracka Obamy w Polsce okrzyknięto sukcesem. Taka interpretacja ze strony obozu rządzącego nie dziwi – w końcu każdy dzień to nieustanne pasmo sukcesów władzy. Dlaczego jednak większość komentatorów, mieniących się ekspertami od stosunków międzynarodowych, podziela ten pogląd?

Komentarze ekspertów
31.05.2011 15:19


Myśl prometejska – od Piłsudskiego do Kaczyńskiego

Czy obserwujemy właśnie odrodzenie inicjatywy Wydziału Wschodniego Solidarności Walczącej, a co za tym idzie, wskrzeszenie polskiej idei prometejskiej?

Komentarze ekspertów
29.05.2011 17:27


Czy Federację Rosyjską czeka dalsze rozczłonkowanie?

Lider armeńskiej Partii Jedności Narodowej Artaszes Gegamian, w przeszłości działacz Komunistycznej Partii Armenii, przedstawił na łamach portalu regnum.ru ciekawą analizę geopolityczną. Wskazał w niej pryncypia rosyjskiej polityki, ale także główne zagrożenia, płynące z destabilizującej – jego zdaniem – polityki USA w Eurazji. Przyszłość Rosji odmalowuje w czarnych barwach, ale w ponadnarodowym imperium widzi szansę na stabilność i bezpieczeństwo – nie tylko dla Armenii.

Komentarze ekspertów
24.05.2011 12:07


Rosyjskie ludobójstwo na Czerkiesach

20 maja gruziński parlament przyjął rezolucję w sprawie uznania rosyjskiego ludobójstwa na narodzie czerkieskim podczas wojny kaukaskiej w XIX wieku. Za rezolucją głosowało 95 parlamentarzystów. Decyzja gruzińskich deputowanych spotkała się z żywym odzewem wśród przedstawicieli organizacji czerkieskich w Rosji. Przedstawiamy część z nich. 

Komentarze ekspertów
21.05.2011 12:13


Krawczyk: Celem al-Kaidy jest islamskie ożywienie i wyparcie wpływów Zachodu

W jaki sposób przebiegała ewolucja Osamy bin Ladena od obrońcy Afganistanu przed Sowietami (korzystającego z pomocy USA), do największego wroga Waszyngtonu?

Komentarze ekspertów
11.05.2011 11:15


Czy zbrodnia katyńska była aktem ludobójstwa? (fragmenty artykułu)

Czy masowa zagłada oficerów polskich jeńców wojennych w Związku Sowieckim w latach 1940—1941 była aktem ludobójstwa? Pytanie to – usytuowane „na styku” nauki prawa i historiografii – jest jednym mocno zajmujących polską opinię publiczną w ostatnim czasie. Pragniemy nad nim zatrzymać się w niniejszych rozważaniach.


Wyszukiwarka

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.