Komentarze ekspertów
13.03.2011 23:04


Nie wolno ulegać mitowi, że NATO nas obroni!

Generał Roman Polko i Jarosław Rybak odpowiadają na pytania Portalu ARCANA.

Komentarze ekspertów
11.03.2011 23:59


W systemie sowieckim agenturalność jest dziedziczna, a w postkomunizmie zapewnia karierę

W związku z podjętą na Litwie decyzją o ujawnieniu dokumentacji KGB z lat 1960-1990, o działaniach agentury, jej wpływie na sprawy wewnętrzne kraju, a także o katastrofie smoleńskiej, lustracji i elitach dla Portalu ARCANA mówi Jerzy Włodzimierz Targalski (ps. Józef Darski) – historyk, politolog, orientalista, działacz opozycyjny i publicysta, specjalista w temacie przemian ustrojowych w Europie Środkowej i Wschodniej.

Komentarze ekspertów
10.03.2011 15:11


Szczerski: Pełzający sukces

Na niedawnej konferencji prasowej Platforma Obywatelska ogłosiła europejski sukces rządu w odpowiedzi na krytykę ze strony prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. To piękna i krzepiąca wizja, problem polega jednakże na tym, że sukcesy w polityce zagranicznej obecnego rządu dostrzec można jedynie wówczas, gdy spojrzy się na świat po zejściu do parteru. Sukcesy rządu w prowadzeniu spraw międzynarodowych Polski mają bowiem charakter pełzający.

Komentarze ekspertów
08.03.2011 1:04


Nie potrzebujemy Marksa, mamy krótsze 10 przykazań

Czesław Naleziński, współpracownik ppłk. Łukasza Cieplińskiego, Prezesa IV Zarządu WiN, „żołnierz wyklęty” ze swoim apelem o odbudowanie Polski „sielskiej i anielskiej” występuje specjalnie dla Portalu ARCANA.

Komentarze ekspertów
01.03.2011 11:03


Zblewski: Wiedza o 'Żołnierzach Wyklętych' z trudem przebija się do szerszej świadomości publicznej

Odmówiono ci sławy i życia / ale symbol wyklęty i słowa / imię twoje wciąż sławią z ukrycia / Armio Krajowa - o „Żołnierzach Wyklętych” dla Portalu ARCANA mówi dr hab. Zdzisław Zblewski, adiunkt w Instytucie Historii UJ, redaktor „Zeszytów Historycznych WiN-u”.

Komentarze ekspertów
26.02.2011 10:03


„Ty, taki rozsądny i popierasz pisiorów?”...

Robimy to nie dla PiS, nie dla swojej chwały, ale dla Ojczyzny – mówi w wywiadzie Profesor Stanisław Mikołajczak, przewodniczący Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. Lecha Kaczyńskiego. Środowisko naukowców Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu stanowczo sprzeciwia się dyskryminacji obywateli Rzeczypospolitej ze względu na poglądy polityczne, czy też na wyznawanie wartości chrześcijańskich i patriotycznych. 

Komentarze ekspertów
16.02.2011 23:29


Tylko zwycięstwo!

Rosja powraca na ścieżkę ekspansji zewnętrznej – pisze Wiktor Kałasznikow, rosyjski opozycjonista i dziennikarz. W grudniu 2010 roku Kałasznikow i jego żona, Marina, trafili do szpitala z poziomem rtęci we krwi, przekraczającym dwudziestopięciokrotnie dopuszczalną ilość. Są przekonani, że za otruciem stoją rosyjskie służby specjalne – czy takimi tekstami, jak poniższy, tak bardzo narazili się Kremlowi? Jako pierwsi w Polsce publikujemy tłumaczenie tekstu „Tylko zwycięstwo!”

Komentarze ekspertów
15.02.2011 1:48


Korona Himalajów i Korona Polska

Nieuczciwą ocenę polityki zagranicznej śp. Lecha Kaczyńskiego komentuje dla Portalu ARCANA dr hab. Krzysztof Szczerski, adiunkt w Instytucie Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ, były podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

Komentarze ekspertów
13.02.2011 0:33


Coryllus: O totemach, albo krzyż Kunerta

W XXI wieku, za sprawą profesora Kunerta, doczekaliśmy się jeszcze jednej interpretacji krzyża - pisze znany bloger Coryllus, zwycięzca w konkursie na felieton poświęcony stosunkom polsko-rosyjskim w 2010 roku, zorganizowanym przez Portal ARCANA. Często kolokwialnie mówimy, że "świat stanął na głowie", tutaj Autor udowadnia, że odwrócenie znaczenia Krzyża poprzez postawienie pomnika w Ossowie, jest świadectwem zupełnego przewartościowania najważniejszych dla nas zasad.

Komentarze ekspertów
11.02.2011 12:15


Zblewski: 'Rehabilitacja' nie może oznaczać zamknięcia 'sprawy Katynia'

Dr hab. Zdzisław Zblewski, adiunkt w Instytucie Historii UJ, komentuje dla Portalu ARCANA zapowiedź „rehabilitacji” polskich oficerów zamordowanych w Katyniu, podkreślając znaczenie tej sprawy dla Polski i stosunków polsko-rosyjskich. Po co nagłaśniać „sprawę Katynia” i jakie są szanse na poznanie całej prawdy.


Wyszukiwarka

Reklama

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.