Komentarze ekspertów
19.07.2016 14:58


prof. Nowak: Jarosław Szarek najlepszym kandydatem na Prezesa IPN. Nasz wybór był jednomyślny

Wczoraj w Kolegium IPN spośród 4 dobrych kandydatów do funkcji nowego prezesa IPN, zarekomendowaliśmy najlepszego: dr. Jarosława Szarka. Członek naszego Kolegium, prof. Sławomir Cenckiewicz, ujawnił już tę wiadomość, którą z wielką przyjemnością powtórzę: nasz wybór był jednomyślny (co w historii desygnowania prezesów IPN zdarzyło się po raz pierwszy).
Komentarze ekspertów
09.07.2016 16:32


Prof. Nowak: Sukces Andrzeja Dudy, łajdactwo dziennikarzy

Szczyt NATO w Warszawie jest bezsprzecznie wielkim osobistym sukcesem Prezydenta RP i jego wytrwałych, miesiącami trwających zabiegów dyplomatycznych.
Komentarze ekspertów
08.07.2016 14:47


72 lata temu rozpoczęła się operacja „Ostra Brama” – bitwa Armii Krajowej o Wilno

Z okazji 72 rocznicy operacji „Ostra Brama” publikujemy krótkie jej omówienie autorstwa Henryka Głębockiego oraz fragmenty wywiadu z prof. Władysławem Zajewskim, naocznym świadkiem tamtych wydarzeń.
Komentarze ekspertów
19.06.2016 10:59


Likwidacja infrastruktury energetycznej Zakładów Mechanicznych Ursus a suwerenność Polski

Likwidacja ZM Ursus leżała w długodystansowym interesie niemieckim, który kosztem Polski stawia na porozumienie z naszym rosyjskim sąsiadem – pisze dr Lech Małecki specjalnie dla Portalu ARCANA.
Komentarze ekspertów
17.06.2016 17:45


Prof. Andrzej Nowak: Budowanie arki

Kiedy przedstawiłem kilka myśli (co – oczywiście – nie nowe) o rosnącym wśród moich niemieckich rozmówców zainteresowaniu Polską jako krajem bezpiecznej przyszłości, spotkałem się z zarzutem, że to naiwna megalomania: Polska już nie w roli Chrystusa narodów, co prawda, ale jednak nadal – wielkiej, zbyt wielkiej na swoje realne możliwości.
Komentarze ekspertów
15.06.2016 17:31


Komiks w służbie historii – wywiad ze Sławomirem Zajączkowskim, scenarzystą opowieści rysunkowych

Z cyklu prawica i popkultura polecamy wywiad Jana Lorka ze Sławomirem Zajączkowskim, autorem komiksów historycznych, a ostatnio twórcą magazynu „Komiks i My”.
Komentarze ekspertów
13.06.2016 18:23


Prof. Nowak: O polską „Wilkommenskultur”

Morderczy atak islamskiego fundamentalisty w nocnym klubie w Orlando stawia znów z mocą pytanie o przyszłość naszego bezpieczeństwa. Odpowiem na to pytanie nieco przewrotnie: powinniśmy się otworzyć szerzej.
Komentarze ekspertów
06.06.2016 11:29


Prof. Nowak o marszu KOD: stadnie i fajnie

„Chyba na jednym tylko marszu nie byłem. Byłoby głupio nie być z tymi wszystkimi, którzy tak fajnie myślą.” Tak powiedział pewien bardzo dobry aktor, a wybiła to na czoło zapowiedzi rozmowy z nim „Gazeta Wyborcza”. Przeczytałem te słowa i musiałem się nad nimi zatrzymać, do czego zresztą wzywa autor zacytowanych dwóch zdań.
Komentarze ekspertów
02.06.2016 10:13


Prof. Nowak: Trzeci święty Stanisław – patron pamięci i wolności

„Prawdziwych mężczyzn nam potrzeba, a nie nicponi, nie mętów społecznych. Dajcie ojczyźnie Polaków, nie pachołków, to jest dajcie ludzi silnych, odważnych, zdolnych do wielkich wysiłków, zaprawionych do walki, przygotowanych do brania udziału w naradach”.
Komentarze ekspertów
19.05.2016 17:24


Urbanowski: Hertz, pisarz, homoseksualista, patron pampersów

Polecamy artykuł prof. Macieja Urbanowskiego, szefa działu literackiego w Dwumiesięczniku ARCANA. Tekst o Pawle Hertzu ukazał się w „Rzeczypospolitej”, gdzie też można przeczytać go w całości.

Wyszukiwarka

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.