Komentarze ekspertów
12.04.2016 22:39


„Eurocentryczna debata”? – komentarz prof. Jana Prokopa do ostatniego numeru Arcanów

Andrzej Nowak, Marian Miszalski, Olga Doleśniak-Harczuk, Andrzej Waśko, Anna Zechenter dyskutują w Arcanach (nr 127–128) na temat Dekadenckiej Europy – jej upadku czy przebudzenia.
Komentarze ekspertów
31.03.2016 17:59


Letnie czy gorące (1): NABOŻNY KULT WODZA

Megalomania? Pycha giganta wśród karzełków? Mit Piłsudskiego fascynuje dzisiaj miliony fanów PiSu. Przesłaniając zasługi Dmowskiego, zapomnianego współtwórcy (wraz z Paderewskim) naszej niepodległości. Przypominamy za to „sny o potędze” Marszałka, jego dalekosiężną „ideę imperialną”.
Komentarze ekspertów
31.03.2016 16:20


Andrzej Waśko: Porzucony ogród [tekst programowy]

W „Naszym Dzienniku” ukazał się ważny tekst prof. Andrzeja Waśki, redaktora naczelnego Dwumiesięcznika ARCANA. Jest to artykuł programowy, poruszający temat polityki kulturalnej państwa.
Komentarze ekspertów
08.03.2016 11:58


Na drodze do majowego zamachu?

Tylko Lech Wałęsa może być użyty w roli symbolu „obywatelskiego nieposłuszeństwa” w Polsce. Przy poparciu większości mediów (...) szturm na Pałac Namiestnikowski – przez Wiejską – może się udać. Tak pisał Andrzej Nowak w „Rzeczpospolitej”... 10 lat temu. Establishment odpala sprawdzony mechanizm polityczny:
Komentarze ekspertów
22.02.2016 21:55


8 lat po książce Cenckiewicza i Gontarczyka

Wywiad z prof. Nowakiem sprzed 8 lat, w którym ówczesny redaktor naczelny ARCANÓW podsumowuje pracę naukową Sławomira Cenckiewicza i Piotra Gontarczyka oraz wskazuje na przekłamania w książkach Jana Tomasza Grossa. Po blisko dekadzie od tamtych wydarzeń prawda zaczyna zwyciężać.
Komentarze ekspertów
18.02.2016 22:04


prof. Nowak: Wyrok w sprawie Kalendarium

Dziś, kiedy z willi gen. Kiszczaka wyszła na jaw porcja oryginalnych dokumentów dotyczących TW Bolek, wierni, zdeklarowani obrońcy tego ostatniego mówią: nic się nie stało. Przecież to wszystko „w zasadzie” było wiadome. Pozwolę sobie w związku z tym przypomnieć prawdziwą sytuację sprzed sześciu lat:
Komentarze ekspertów
03.02.2016 20:40


Jurgieltnicy - poety komentarz polityczny

Najnowszy numer „W Sieci” (5/2016) otwiera wiersz Leszka Długosza, spisany ostrym piórem poety. Srebrniki, dukaty, ruble - kto teraz jest jurgieltnikiem?
Komentarze ekspertów
01.02.2016 18:16


Putin ostrzega Berlin. Pierwszy akt wojny hybrydowej?

Warszawski sowietolog, prof. Włodzimierz Marciniak, analizuje sprawę „zgwałconej Lizy” i opisuje potencjał Kremla do zdestabilizowania Niemiec.
Komentarze ekspertów
24.01.2016 18:35


Dr Morawiec do Verhofstadta: kimże pan jesteś? Pierwszym sekretarzem nowego Kremla w Brukseli? (wersja polska i angielska)

Dr Elżbieta Morawiec wysłała list do belgijskiego polityka, Guya Verhofstadta, który stał w awangardzie ataków na Polskę i rząd Beaty Szydło. Publikujemy dwujęzyczną wersję listu.
Komentarze ekspertów
22.01.2016 21:10


Czy powstanie 1863 roku było nieuniknione? (video)

Plan margrabiego i Wielkiego Księcia Konstantego (brata cara) często postrzega się jako wielką szansę – tymczasem plany Kremla były jednoznaczne.

Wyszukiwarka

Reklama

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.