Komentarze ekspertów
27.04.2014 23:42


Czy polscy męczennicy z Kresów także będą wyniesieni na ołtarze?

Choć Rzym uznał już dawno męczenników niemieckiego nazizmu to wciąż setki ofiar zza wschodniej granicy Polski czekają na swoje procesy beatyfikacyjne. Dlaczego ofiary bolszewizmu mają trudniej w uznaniu swoich zasług i cierpień? Odpowiedzi próbuje udzielić warszawski historyk, autor ARCANÓW:
Komentarze ekspertów
22.04.2014 17:14


„Odpowiedzią Lecha Kaczyńskiego na postawę Rosji byłyby polsko-amerykańskie jednostki wojskowe” (VIDEO)

O niedokończonych planach śp. prezydenta Kaczyńskiego, o tragedii smoleńskiej, Ukrainie i wyborach do europarlamentu rozmawiamy z posłem Andrzejem Dudą.
Komentarze ekspertów
08.04.2014 14:09


Co po maturze? - ciąg dalszy rozważań o edukacji

Ostatnio opublikowaliśmy tekst warszawskiego nauczyciela, zawierający projekt reformy szkolnictwa oparty na likwidacji obecnych gimnazjów. Aby postawić na nogi rozpadającą się edukację polską należy jednak sięgnąć wyżej niż do egzaminu dojrzałości. Zatem…
Komentarze ekspertów
08.04.2014 8:23


25-lecie III RP tylko dla elit?

Publikujemy list otwarty p. Piotra Hlebowicza, byłego opozycjonisty niepodległościowego, członka Solidarności Walczącej, dotyczący obchodów ćwierćwiecza Okrągłego Stołu.
Komentarze ekspertów
28.03.2014 13:39


"Ukraińcy robią to, co Polacy przestali robić: walczą o wolność"

Na łamach ostatniego (115) numeru ARCANÓW opublikowaliśmy debatę o wydarzeniach ukraińskich, w której udział wzięli: prof. Andrzej Nowak, prof. A. Korniejenko, prof. Andrzej A. Zięba, prof. J. J. Bruski i dr hab. H. Głębocki. Zachęcamy do lektury fragmentu wypowiedzi redaktora ARCANÓW, dr. hab. Henryka Głębockiego, który ostrzega przed neoimperializmem rosyjskim:
Komentarze ekspertów
24.03.2014 17:53


Jak dziś zbudować szkolę średnią sześcioletnią?

Propozycja „ramowego planu nauczania Gimnazjum Ogólnokształcącego Sześcioletniego” nie powinna spoczywać w szufladzie, lecz trzeba ją wprowadzić w życie. Brakuje do tego tak niewiele!
Komentarze ekspertów
17.01.2014 11:06


Prof. Marciniak: Antypolonizm Rosjan pochodzi z Zachodu VIDEO

O tym co Rosja myśli o sobie i o swojej pozycji wobec Zachodu, o wkładzie świata zachodniego w rozwój kultury rosyjskiej, kompleksach cywilizacyjnych i o tym jak można im zaradzić, rozmawiamy z prof. Włodzimierzem Marciniakiem. Czy w XXI w. znów nabiera znaczenia relacja: Rosja – Polska – Zachód?
Komentarze ekspertów
14.01.2014 14:48


Krzysztof Szczerski: Rok 2013 był rokiem słabej Polski, ale nadszedł moment Westerplatte

O niedobrym dla Polski roku 2013, a także o nadziejach na obecny rok mówi profesor Krzysztof Szczerski, poseł Prawa i Sprawiedliwości oraaz redaktor naczelny dwuiesięcznika „ARCANA”.
Komentarze ekspertów
12.12.2013 14:00


Oligarchowie boją się i własnego narodu i Putina. Kogo będą bać się bardziej?

O proeuropejskich protestach na Ukrainie, sposobie rozwiązania problemu historii relacji polsko-ukraińskich i o polskich interesach na Wschodzie rozmawiamy z Jadwigą Chmielowską – dziennikarką i działaczką wydziału wschodniego Solidarności Walczącej.
Komentarze ekspertów
01.12.2013 19:52


Gorbaniewska: Rosjanie i Polacy są podobni

W piątek 29 listopada zmarła Natalia Gorbaniewska, rosyjska poetka i dysydentka, wielka przyjaciółka Polski i Polaków. Miała 77 lat. Gorbaniewską zapamiętamy jako współorganizatorkę protestu w 1968 roku przeciwko sowieckiej interwencji w Czechosłowacji i tłumaczkę polskiej literatury.

Wyszukiwarka

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.