Komentarze ekspertów
19.02.2024 8:34


Głos starego wyborcy z myślą o młodszych

„Pan przyjął na siebie odpowiedzialność nie tylko za miejsce Polski w politycznym krajobrazie Europy i świata tych lat, ale także za praktyczną, codziennie udzielaną odpowiedź na pytanie: czy państwo polskie ma służyć wolności polskiej myśli, czy też powinno ją reglamentować”. Takimi, może nazbyt patetycznymi słowami, kończyłem list otwarty do Jarosława Kaczyńskiego, opublikowany w grudniu 2018 roku jako apel o zatrzymanie niszczących humanistykę polską zmian, które wprowadzał właśnie rząd PiS, a konkretnie wicepremier Gowin.
Komentarze ekspertów
10.11.2018 13:48


Prof. Nowak: Pracujmy nad tym, by zwolenników niepodległości przybywało

Święto odzyskania Niepodległości, obchodzone w 2018 roku, przywołuje świeży kontekst wyborów samorządowych. U wielu z nas wywołuje to poczucie zniechęcenia, bowiem gdy w trzecim co do wielkości mieście w Polsce ogromna większość wyborców chce, by przewodziła jej osoba skazana za oszustwo, jeśli w dużym mieście wojewódzkim, w Olsztynie, o włos przegrywa człowiek na którym ciążą zarzuty o gwałt, a w małym ośrodku wygrywa kandydat, który siedzi w areszcie, obciążony ponad 90 zarzutami prokuratorskimi, to pojawia się pytanie czy dobrze korzystamy z naszej niepodległości.
Komentarze ekspertów
31.12.2017 13:32


Prof. Nowak podsumowuje 2017 rok: właściciele III RP nareszcie odsuwani od władzy

Nikogo z nas nie trzeba przekonywać, że to był ważny rok, a większości z nas nie trzeba przekonywać, że to był rok dla Polski dobry.
Komentarze ekspertów
11.10.2017 0:14


prof. Nowak: Przypomnienie samego 1918 roku nie wystarcza, by zrozumieć czym jest niepodległość

Dziś trzeba przypomnieć znaczenie niepodległości. Trzeba przypomnieć zwłaszcza to, że zanim ją odzyskaliśmy, a raczej zrobili to nasi pradziadowe, to kolejne pokolenia budowały ją przez 800 lat.
Komentarze ekspertów
21.12.2016 17:36


Widzieć innych – rozmowa z ks. Władysławem Palmowskim

O swojej parafii, problemach, z którymi się spotyka czy ideach jakie realizuje opowiada ks. Władysław Palmowski. Kiedyś związany z Pomorzem. Obecnie pełni posługę na południu Polski, w parafii pw. Św. Bartłomieja Apostoła w Morawicy k/Krakowa.
Komentarze ekspertów
21.11.2016 10:27


Czesi pytają o dzieje Polski - odpowiada prof. Andrzej Nowak

Czeskie czasopismo \"Dějiny a současnost\" opublikowało serię tekstów poświęconych historii Polski: wywiad z profesorem Andrzejem Nowakiem, artykuły m.in. Philipa Steele\'a o chrzcie Mieszka, fragment \"Gry w kości\" Elżbiety Cherezińskiej czy tekst prof. Dudka o 1966 roku.
Komentarze ekspertów
02.11.2016 13:29


To nie była żadna "zbrodnia wołyńska". To było ludobójstwo!

Nazwa „Zbrodnia Wołyńska” jest nieadekwatna do skali, obszaru i czasu trwania czystek etnicznych na Polakach, których podczas II wojny światowej, a także po niej, dopuścili się nacjonaliści ukraińscy. To trwające kilka lat ludobójstwo objęło obszar od Wołynia i Polesia aż po Lubelszczyznę, Ziemię Przemyską, nawet Rzeszowską, które Ukraińcy uważali za swoje ziemie etniczne - mówi ks. prof. Józef Marecki, członek Kolegium IPN
Komentarze ekspertów
09.08.2016 10:15


Prof. Nowak o tym, jak wielkie projekty muzealne cierpią na bieżącej wojnie politycznej

Spieramy się o wszystko. Nawet o muzea. Słowo „muzealny”, nie tak dawno jeszcze kojarzące się z nudą dziatwy szkolnej, przymuszonej do zwiedzania (w obowiązkowych kapciach), z kurzem, z patyną – teraz jest jednym z głośniej rozbrzmiewających haseł bojowych w wojnie domowej. Symbolem tego zantagonizowania (przy pomocy mediów-cepów) stał się spór o przyszłość Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
Komentarze ekspertów
05.08.2016 17:45


Prof. Nowak: Nic dodać, nic ująć

Profesor Andrzej Rzepliński, występujący ostatnio jako zaangażowany publicysta, próbuje wrócić jednocześnie do roli sędziego. Niestety – we własnej sprawie.
Komentarze ekspertów
28.07.2016 10:10


Prof. Nowak: Zło zadane przez innych to sprawa drugorzędna. Pamiętajmy o dobru, jakim jest błogosławieństwo dla Polski

Papież pięknie poprosił nas, ludzi, o dobrą pamięć. O danie jej pierwszeństwa przed pamięcią złą - tą, która koncentruje się na złu, zwłaszcza zadanym przez innych.

Wyszukiwarka

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.