Komentarze ekspertów
08.04.2011 18:10


Nowak: Media można mieć pod nieustanną kontrolą, ale z rzeczywistością nie jest już tak łatwo

Odpowiedź Profesora Andrzeja Nowaka skierowana jest do obrońców rządu oraz krytyków ostatniego wywiadu.

Komentarze ekspertów
06.04.2011 10:12


Kto nam zajął nasze miejsce w grupie G20?

Kto zajął nasze miejsce w grupie G20? - dr hab. Krzysztof Szczerski obnaża bezradność polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych wobec najbardziej oczywistych spraw. Przedstawiamy drugą część wywiadu poświęconą roli Polski w świecie oraz koncepcjom polityki międzynarodowej ś.p. prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Komentarze ekspertów
05.04.2011 10:10


Na Zachodzie interesy, na Wschodzie bezpieczeństwo

O ile Zachód jest grą o polskie interesy, o tyle Wschód jest grą o polskie bezpieczeństwo - o wizji wzmocnienia Polski na arenie międzynarodowej, którą prezentował ś.p. Prezydent Lech Kaczyński, opowiada dr hab. Krzysztof Szczerski. Rok po katastrofie smoleńskiej przypominamy pryncypia polskiej polityki zagranicznej za poprzedniej prezydentury i rozmawiamy o współczesnym stanie naszej dyplomacji.

Komentarze ekspertów
02.04.2011 13:40


Nowak: Oni nie zasługują na nazywanie ich zdrajcami – to jest po prostu grupa pętaków

Niespełna rok po katastrofie samolotu rządowego, w wywiadzie dla Portalu ARCANA Profesor Andrzej Nowak dokonuje oceny rządu i śledztwa smoleńskiego.

Komentarze ekspertów
29.03.2011 11:54


Co Rosja straci na wydarzeniach w Libii?

Rozmowa z drem Marcinem Kaczmarskim, ekspertem Zespołu Rosyjskiego Ośrodka Studiów Wschodnich, nie ogranicza się tylko do wojny w Libii, ale charakteryzuje niejako bezradność Federacji Rosyjskiej wobec wielu spraw na Bliskim Wschodzie. "Interesy Rosji na Bliskim Wschodzie są ograniczone do sfery energetyki i sprzedaży uzbrojenia" - przekonuje dr Kaczmarski, wskazując jednocześnie, że dla Moskwy utrata rynków zbytu będzie się wiązała ze sporymi stratami finansowymi.

Komentarze ekspertów
25.03.2011 13:22


Doktryna wojenna Federacji Rosyjskiej

Dzięki życzliwości kwartalnika Pressje publikujemy tłumaczenie rosyjskiej doktryny wojennej, zatwierdzonej dekretem Prezydenta Miedwiediewa (5 II 2010 r.).

Komentarze ekspertów
23.03.2011 20:36


Ks. prof. Zieliński: Beatyfikacja Jana Pawła II przyniesie plon stukrotny

Rozmowa z ks. prof. Zygmuntem Zielińskim o takich aspektach pontyfikatu papieża Polaka, o których rzadko kiedy możemy usłyszeć.

Komentarze ekspertów
21.03.2011 11:06


Wawrzonek: Komorowski i Sikorski uwiarygodniają korupcję i słabości ukraińskiego państwa

Wydaje się, iż warto odnieść się do tych fragmentów expose ministra Sikorskiego, które dotyczyły założeń polskiej polityki wschodniej. Winą za brak realnej perspektywy integracji Ukrainy z UE i przestrzenią euroatlantycką szef polskiego MSZ obarczył samych Ukraińców. Trafnie zauważył, iż elity nad Dnieprem zaprzepaściły znaczną część zdobyczy „pomarańczowej rewolucji”. Jednak z wystąpienia R. Sikorskiego nie dowiedzieliśmy się niczego na temat działań, które podjęła Polska, by ratować kruche zawiązki demokracji za swoją wschodnią granicą.

Komentarze ekspertów
20.03.2011 19:13


Żurawski vel Grajewski: Po co Polsce armia?

Podstawowym zadaniem każdej armii jest zwycięskie rozstrzyganie konfliktów zbrojnych, te zaś różnią się co do charakteru, zakresu i intensywności. Sposób powoływania, liczebność, struktura, szkolenie, uzbrojenie, wyekwipowanie i dyslokacja sił zbrojnych zależą od tego do czego mają one być używane – co będzie ich głównym zadaniem. Rozpatrując sposób organizacji Wojska Polskiego musimy przede wszystkim odpowiedzieć na to właśnie pytanie. Musi to być odpowiedź jednoznaczna, nie nosi ona bowiem charakteru akademickiego, lecz winna być podstawą do decyzji. Decyzja zaś nie może być „miękka” – nijaka, nakazująca rozwój wszelkich zdolności bojowych jednocześnie. Ograniczoność środków materialnych jakie Rzeczpospolita może przeznaczyć na zbrojenia, zmusza bowiem do rozstrzygnięć jednoznacznych. Błąd lub myślenie życzeniowe, prowadzące do „wielowektorowości” rozwoju sił zbrojnych (armii interwencyjnej i obronnej jednocześnie), kosztować będzie życie Polaków.

Komentarze ekspertów
18.03.2011 10:44


Szczerski: Słoń i dyplomatyczna porcelana

Doroczne expose Ministra Spraw Zagranicznych RP nie należy do zwykłych sejmowych wystąpień. Jest to szczególny dzień dyplomatycznej celebracji – wystąpieniu przysłuchuje się korpus ambasadorów akredytowanych w Warszawie. Jego treść, w trybie pilnym, przekazywana jest – wraz z analizą – do stolic świata.


Wyszukiwarka

Reklama

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.