Komentarze ekspertów
09.05.2011 17:49


Głębocki: Pamiętajmy o losie tych sowieckich żołnierzy, którzy byli siłą wcieleni do Armii Czerwonej, a zagradotriady NKWD pilnowały ich z tyłu z karabinami maszynowymi

Zbyt często polskim politykom, historykom i geopolitykom przypisuje się rusofobię albo niechęć do Rosjan, gdy tymczasem surowa krytyka bieżącej polityki Kremla ma służyć w pierwszej kolejności zwykłym obywatelom największego kraju świata. O sowieckim dziedzictwie, o potrzebie legitymowania scentralizowanej władzy w Moskwie, oraz o tożsamości zwykłych Rosjan pamiętających sowieckie zbrodnie na własnym narodzie, a także o wielu innych aspektach mocarstwowej polityki historycznej władz rosyjskich, mówił specjalnie dla Portalu ARCANA dr Henryk Głębocki.

Komentarze ekspertów
07.05.2011 11:03


Szczerski: Muzułmanie z Afryki Północnej chcą więcej niż Polacy przy „Okrągłym Stole”

Czytając artykuł dra hab. Krzysztofa Szczerskiego, który ukazał się w „Dzienniku Polskim” nie wiadomo, czy śmiać się z polskich doświadczeń 1989 roku, czy nad nimi płakać. Polscy wysłannicy do Egiptu i Libii zostali zasypani pytaniami o sposoby odsuwania przedstawicieli dawnych reżimów od władzy, o lustrację i elementarne zasady sprawiedliwości. Odpowiedzi były przepełnione retoryką wybaczania...

Komentarze ekspertów
05.05.2011 11:24


Zbieranie ziem radzieckich. Polityczne środki nacisku w odbudowie rosyjskich stref wpływu

„Odzyskanie roli mocarstwa zostało zresztą wymienione w dokumencie (Strategia bezpieczeństwa narodowego Federacji Rosyjskiej do 2020 roku) wprost, jako jeden z interesów narodowych Rosji o perspektywie długoterminowej” - pisze Maciej Tobiczyk w Tece 20 Pressji. Analiza ukazuje metody wywierania presji na sąsiadów Rosji. Kreml nie waha się używać kwestii energetycznych, problemów mniejszości narodowych, a nawet prowokacji w celu zwiększenia swoich wpływów na postsowieckim obszarze.

Komentarze ekspertów
30.04.2011 20:57


Ścieżka obok drogi: spojrzenie na błogosławionego Jana Pawła II – rozmowa z księdzem kardynałem Stanisławem Nagym SCJ

Choć tak wiele mówi się obecnie o Ojcu Świętym Janie Pawle II, to jednak wywiad z Księdzem Kardynałem Stanisławem Nagym pozwala spojrzeć na postać Papieża – Polaka z głęboką refleksją na temat Niego samego, ale także na temat współczesnej Polski i jej wkładu w wymiar ogólnokościelny. Prezentujemy Państwu wywiad opublikowany w najnowszym numerze Dwumiesięcznika ARCANA.

Komentarze ekspertów
20.04.2011 8:11


Shota: Dzięki Karcie Polaka wzrosło zainteresowanie polskością

O Kartę Polaka, która potwierdza polską narodowość nawet w przypadku osób nieposiadających polskiego obywatelstwa, nasi rodacy poza granicami kraju, mogą się ubiegać już od prawie czterech lat. Naszym rozmówcą w tej złożonej sprawie jest dziennikarz i wiceprezes Towarzystwa Białoruskiego - Aliaksei Shota.

Komentarze ekspertów
18.04.2011 17:06


Zechenter: Prawda we mgle, czyli moskiewska dezinformacja

Dezinformacja zapoczątkowana jednym wielkim kłamstwem, wspierana była systematycznie działaniami, tworzącymi zamęt informacyjny – mgłę, w której szukający prawdy zwodzeni byli informacjami fałszywymi lub prawdziwymi na poły; mgłę, w której ważne fakty znikały przemilczane, a sprzeczne z sobą wiadomości sprawiały, że szukający brodzili po omacku.

Komentarze ekspertów
16.04.2011 13:05


„Sens ideowy III RP to taki dojutrkowy pragmatyzm” z Lechem Kaczyńskim, Prezydentem RP, rozmawiał Andrzej Nowak

Publikujemy drugą część wywiadu z Dwumiesięcznika ARCANA. Słowa śp. Lecha Kaczyńskiego brzmią dziś, w rok po katastrofie smoleńskiej, szczególnie gorzko. 

Komentarze ekspertów
15.04.2011 12:07


Historia stosowana – z Lechem Kaczyńskim, Prezydentem RP, rozmawia Andrzej Nowak

Przypominamy wywiad z Prezydentem Lechem Kaczyńskim przeprowadzony przez Profesora Andrzeja Nowaka w lipcu 2006 roku.

Komentarze ekspertów
12.04.2011 11:13


Nowak: Odebrać wszelki sens ofiarom

Rozdział VIII opowieści o Krzyżu Polskim zawiera historie polskich krzyży w czasach PRL-u, historie zmagań z polskiego krzyża z czerwoną gwiazdą. W ostatnim fragmencie wspomniana jest walka wokół pamięci o morderstwie katyńskim i ostatnie tragiczne wydarzenia w życiu naszego narodu. Jest tu też zawarta odpowiedź dla wszystkich tych, którzy z pogardą odwracają się od polskiej historii i z obrzydzeniem patrzą na „pathos” obecny w naszych dziejach.

Komentarze ekspertów
10.04.2011 0:00


10 IV 2010 r.

W takim dniu jak dzisiejszy, gdy kraj nasz sponiewierany "moskiewskim urąganiem" i marnością władz naszych, tylko poeta może w pełni nazwać rzeczywistość.


Wyszukiwarka

Reklama

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.