Recenzje książek
08.01.2014 16:31


Powrót Mackiewicza

Z zawodu pisarz, z przekonania kontrrewolucjonista, narodowości antykomunistycznej, z Europy Wschodniej jako kraju pochodzenia. Tak siebie definiował Józef Mackiewicz, którego barwna i surowa postać, ale przede wszystkim jego literatura, powracają w najnowszym wydaniu książki Włodzimierza Boleckiego „Ptasznik z Wilna”.
Nowości książkowe
19.12.2013 21:30


Włodzimierz Bolecki „Ptasznik z Wilna (o Józefie Mackiewiczu)”

Józef Mackiewicz był najbardziej „wyklętym” polskim pisarzem XX wieku. Był bezwzględnym krytykiem i nieprzejednanym demaskatorem systemu komunistycznego we wszystkich jego wcieleniach. Stworzył najbardziej spójne i konsekwentne uzasadnienie antykomunizmu jako postawy etycznej, światopoglądowej i historiozoficznej.
Nowości książkowe
19.12.2013 21:14


Justyna Chłap-Nowakowa „Niewidzialny ślad”

„Justyna Chłap-Nowak pyta w swoich wierszach o sprawy najważniejsze. O Boga, wiarę, miłość, pamięć, ojczyznę, sens przemijania, cierpienie. Odpowiedzi szuka w tym, co zdawałoby codzienne, zwyczajne, a co dla poetki jawi się jako tajemnicze, cudowne i baśniowe, pełne niewidzialnych śladów Stwórcy”.
Nowości książkowe
19.12.2013 21:12


Przemysław Dakowicz „Łączka”

Szczątki wrośnięte w ziemię, splecione w nierozerwalny, krwawy węzeł — czaszki, kości rąk i nóg, żebra i paliczki lub to, co z nich zostało. Doły płytkie i ciasne. Na jednej z fotografii szkielet zamordowanego leży tuż pod powierzchnią ziemi, a to, co zostało z jego dłoni opiera się o róg dołu, tak jakby zmarły chciał powstać, jakby pragnął wyzwolić się z więzienia, wyjść z ukrycia. To jest pierwsza, najgłębsza, ukryta warstwa powązkowskiej „Łączki”, jej semantyczny fundament.
Recenzje książek
18.12.2013 11:21


Pasek, Mickiewicz, Sienkiewicz… Ciecierski?

Jeśli wspomnienia jednego człowieka mogą odpowiedzieć na setki pytań o polskość, to są to właśnie pamiętniki Henryka Ciecierskiego. Esencja Sienkiewicza, Prusa, myśli narodowej, państwowej, a nawet staropolskiej, krzyżują się na Podlasiu przełomu XIX i XX wieku w sposób porażająco aktualny.
Recenzje książek
11.12.2013 20:42


„Ja panu powiem otwarcie, że Miłosza nie znoszę”

Andrzej Bobkowski pozostawił po sobie obszerną epistolograficzną spuściznę. W zbiorze listów polskiego pisarza, opublikowanym właśnie nakładem Wydawnictwa ARCANA, znajduje się wiele kategorycznych uwag Bobkowskiego na temat polskiej emigracji, spustoszenia dokonywanego przez komunizm czy… społeczeństwa Gwatemali, w której autor spędził ostatnich kilkanaście lat.
Recenzje książek
10.12.2013 11:41


„Do Rosji nie wolno się zbliżać na kolanach”

Pod koniec roku, który miał być uczczeniem powstania styczniowego, w ARCANACH ukazała się książka Bohdana Cywińskiego poświęcona zrywowi z 1863 roku.
Nowości książkowe
04.12.2013 9:54


Henryk Ciecierski „Pamiętniki”

„Pamiętniki” Henryka Ciecierskiego to fascynująca opowieść o czasach odległych, ale zarazem bliskich naszym sercom. Tak oto o tym dziele napisał prof. Andrzej Nowak: „Arcydzieło pamiętnikarskiej opowieści, która zdolna jest ocalić czas miniony, miejsca, rzeczy, zwierzęta i ludzi. Są tu żubry i niedźwiedzie, wilki, a nawet wielbłądzice, są dawne dziady, koniuchy i koniokrady...”. Po takiej rekomendacji polecać dłużej nie trzeba!
Nowości książkowe
25.11.2013 10:38


Bohdan Cywiński „Obok Orła znak Pogoni”

Polecamy nową książkę Bohdana Cywińskiego „Obok Orła znak Pogoni. Wokół powstania styczniowego na Litwie i Białorusi”, która właśnie ukazała się nakładem Wydawnictwa ARCANA. Tematyka powstania styczniowego nie schodzi z naszych łamów.
Nowości książkowe
23.10.2013 20:21


Andrzej Bobkowski „Listy do różnych adresatów”

Nakładem Wydawnictwa Arcana ukazały się właśnie „Listy do różnych adresatów” Andrzeja Bobkowskiego. Te nieznane wcześniej listy zainteresują nie tylko znawców Bobkowskiego, ale ciekawe wydadzą się wszystkim miłośnikom dobrej literatury.

Wyszukiwarka

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.