Nowości książkowe
16.10.2011 21:44


Elżbieta Morawiec 'Nadzieja, świat i krętacze'

Elżbieta Morawiec zapisuje dzieje oblężenia. Nie podaje, kiedy zaczął się najazd. Jest przywiązana do miejsca, którego broni swoim słowem. Reprezentuje stronnictwo niezłomnych. Patrzy w twarz zdrady i opisuje ją z pasją. Nie trzyma emocji w karbach. Nie skrywa ich, kiedy próbuje się upokorzyć jej sny. Sny o Polsce wiernej swej politycznej i duchowej tradycji. Sny o tej Europie, której dziedzictwo wyrażali Gustaw Herling-Grudziński, Zbigniew Herbert, Jan Paweł II.

Nowości książkowe
08.09.2011 22:28


Gabriel Marcel 'Mądrość i poczucie sacrum'

Zebrane w książce teksty dotykają takich zagadnień jak stosunek człowieka do techniki, zmian zachodzących w jego sposobach postrzegania i przeżywania świata pod wpływem myśli technicznej, obecność tajemnicy i sacrum w świecie kształtowanym przez racjonalne myślenie, napięcia pomiędzy „porządkiem naturalnym” a tym ustanawianym ręką człowieka w imię postępu i dobrobytu czy właściwe odniesienie do kulturowego dziedzictwa.

Nowości książkowe
08.09.2011 22:22


Włodzimierz Bernacki 'Myśl polityczna I Rzeczpospolitej'

Krytyczne stanowisko wobec dziejów I Rzeczypospolitej stało się w okresie międzywojennym dominujące w historiografii polskiej. Również w okresie po II wojnie światowej stosunek do przeszłości okazał się być kontynuacją tradycji stańczykowskiej.

Rozmowy z autorami
31.07.2011 12:59


Tę niewiarygodną historię opisałem ze strachu, że świat mógłby się o niej nigdy nie dowiedzieć – rozmowa z Krzysztofem Pasierbiewiczem, autorem powieści „Magia namiętności”

„Tę niewiarygodną historię opisałem ze strachu, że świat mógłby się o niej nigdy nie dowiedzieć” – mówi w rozmowie z Portalem ARCANA Krzysztof Pasierbiewicz, autor powieści „Magia namiętności”.

Rozmowy z autorami
09.07.2011 19:10


Korzeń korzeni - rozmowa z Wojciechem Wenclem

Piszemy o tym z wielką radością - poezja Wojciecha Wencla została nominowana do nagrody im. Józefa Mackiewicza. Poeta udzielił nam krótkiego wywiadu, który mamy państwu zaszczyt przedstawić.

Nowości książkowe
06.07.2011 17:19


Tomik wierszy Wojciecha Wencla nominowany do nagrody Mackiewicza!

Wśród 10 książek nominowanych do literackiej nagrody im. Józefa Mackiewicza znalazł się tomik wierszy Wojciecha Wencla „De profundis”.

Nowości książkowe
15.06.2011 9:02


Dodruk „Ukraińskiego kochanka” autorstwa Stanisława Srokowskiego

Właśnie do księgarni trafił dodruk powieści „Ukraiński kochanek” Stanisława Srokowskiego.

Recenzje książek
19.05.2011 14:05


Wielka miłość w powieści Krzysztofa Pasierbiewicza „Magia namiętności”

Niegasnące mimo upływu czasu i zawiłych kolei losu uczucie. Czy w konfrontacji z mroczną rzeczywistością PRL-u może się obronić? Czy uczucie patriotyzmu przetrwa w walce z komunistycznym systemem? Odpowiedzi na te pytania, Czytelnik z pewnością odnajdzie w książce Krzysztofa Pasierbiewicza.

Recenzje książek
10.05.2011 21:25


Z głębokości serca i rozumu

Na portalu ARCANA, swego czasu, można było odsłuchać przejmującą pieśń w wykonaniu Jana Pietrzaka według słów wiersza Wojciecha Wencla pt. „Pani Cogito”.

Oto obok Herbertowskiego Pana Cogito pojawił się jego żeński odpowiednik. Wencel dopełnił Pana Cogito, przydał mu kobiecej intuicji i wrażliwego serca. W Pani Cogito nie ma ironicznego dystansu, filozoficznego spojrzenia na rzeczywistość, erudycji; jest prostota i wiara w dobro. Co więc łączy tę liryczną parę? Niezłomność i trwanie w wierności, przekonanie o istnieniu „królestwa bez kresu” i „ubitej ziemi”. Oboje odrzucili „wałęsanie się po salonach”. Męski intelekt i kobieca dobroć stały się (jak zawsze) wzajemnym dopełnieniem. Cały tom wierszy „De profundis” zdaje się być sięgnięciem po poetykę Zbigniewa Herberta. Czyżby twórca Pana Cogito doczekał się następcy?

Nowości książkowe
06.05.2011 8:07


Krzysztof Pasierbiewicz 'Magia namiętności'

Melodramatyczna opowieść z sensacyjną akcją. O szalonej, wyzwolonej miłości poddanej próbie w konfrontacji z siermiężną rzeczywistością PRL-u.


Wyszukiwarka

Reklama

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.