Recenzje książek
04.05.2011 19:24


Człowiek, który stracił Chiny?

Czang Kaj-szek to postać kontrowersyjna, budząca skrajne opinie wśród ludzi. Jednym jawi się jako niezłomny wróg komunistów, osoba stawiająca dobro swojego narodu ponad własne. Dla drugich jest autokratycznym przywódcą, pozbawionym talentów politycznych, żerującym na mocarstwach Zachodu. Jaki naprawdę był Czang? Jak wyglądała jego droga do państwowych szczytów? Co kierowało jego decyzjami politycznymi? Każdy spragniony wiedzy Czytelnik znajdzie odpowiedzi na te pytania w książce Jakuba Polita Pod wiatr. Czang Kaj-szek (1887-1975).

Recenzje książek
28.04.2011 11:30


Ta książka to pomnik pracy naukowej Janusza Kurtyki

„Mówi się, że nie ma ludzi niezastąpionych, ale są ludzie, których bardzo trudno zastąpić, do nich m.in. należał Janusz Kurtyka” – te słowa abp. Kazimierza Nycza wydają się odbijać echem podczas lektury najnowszej książki Wydawnictwa Arcana, zawierającej zbiór prac śp. dr. hab. Janusza Kurtyki pod redakcją Wojciecha Frazika i Filipa Musiała.

Recenzje książek
27.04.2011 9:46


Wszystko się gdzieś zapisuje

Wydawałoby się, że o Kresach, a zwłaszcza o tragicznym końcu tworzonego przez nie mikrokosmosu, napisano już wszystko albo i więcej. Powstały powieści, prace naukowe, zestawienia statystyczne, zapiski o dziejach politycznych i kulturowych, a nawet rozważania filozofujące. Temat mordów dokonanych przez OUN-UPA, niezabliźniający się i budzący wiele kontrowersji, wymaga jednak spojrzenia szerszego, niż jest w stanie zaoferować każda z wymienionych perspektyw osobno. Dlatego w swojej książce Stanisław Srokowski dokonuje ich syntezy.

Nowości książkowe
20.04.2011 9:12


Janusz Kurtyka 'Z dziejów agonii i podboju. Prace zebrane z zakresu najnowszej historii Polski'

Rzeczpospolita utracona. Z dziejów agonii i podboju. Prace zebrane z zakresu najnowszej historii Polski to antologia publikacji Janusza Kurtyki drukowanych w latach 1987-2010 w pracach zbiorowych, periodykach naukowcyh: „Arce”, „Pamięci i Sprawiedliwości”, „Studiach Rzeszowskich”, „Zeszytach Historycznych” oraz „Zeszytach Historycznych WiN”.

Recenzje książek
15.04.2011 21:36


Od młodopolskiej peleryny do Turkiestańskiej emigracji

„Patrząc wstecz” jest kolejnym, siódmym z kolei, tomem dzieł wybranych Ferdynanda Goetla. Jest to zbiór wspomnień, pisany pod koniec życia autora a opublikowany już pośmiertnie, w 1966 roku w Londynie. Pierwsze wydanie zostało zakończone wspomnieniami z początku 1915 roku (stąd adnotacja „niedokończony pamiętnik”). Wydanie niżej recenzowane zawiera dalsze losy Goetla w okresie rewolucji lutowej i przewrotu bolszewickiego, aż do momentu podjęcia decyzji o powrocie do kraju, rok po zakończeniu Wielkiej Wojny.

Nowości książkowe
23.03.2011 9:33


Piotr Legutko 'Dlaczego zawiedliśmy?'

O czym mówią rozmówcy w tej książce? Wszyscy o współczesnej Polsce, choć z bardzo różnych punktów widzenia. Polityk, nauczyciel, lekarz, historyk, językoznawca, urzędnik, socjolog, ekonomista, ksiądz, aktorka, psycholog, filozof... 

Recenzje książek
21.03.2011 12:24


Porozmawiajmy o Polsce, którą zawiedliśmy – dwadzieścia wywiadów Piotra Legutki

Wszystkie rozmowy zebrane w książce „Dlaczego zawiedliśmy” zostały przeprowadzone na przestrzeni pięciu lat, niemal wszystkie na długo przed katastrofą smoleńską, a jednak zwiastowały one różne nieszczęścia. Publikowane wcześniej w „Dzienniku Polskim” oraz „Nowym Państwie”, zostały zebrane w jednym woluminie, by dać Czytelnikowi możliwość spojrzenia na sprawy Polski z szerszej perspektywy.

Recenzje książek
19.03.2011 10:05


Czarnyszewicza obraz Polski pięknej

„W głuszy bezkresnych, zaberezyńskich lasów” trudno się nie zakochać. Już od pierwszego akapitu powieść Floriana Czarnyszewicza porywa Czytelnika, a barwnie przedstawiony klimat dawnych Kresów Wschodnich długo tkwi w świadomości i nieraz powraca w myślach. „Nadberezyńcy” to piękna opowieść o istocie polskości, prostym bohaterstwie i magicznych Kresach.

Rozmowy z autorami
16.03.2011 10:42


Sztandar IV Rzeczypospolitej podniesie młode pokolenie

Rozmawiamy z redaktorem naczelnym „Dziennika Polskiego”, Piotrem Legutko, na temat jego książki pt. „Dlaczego zawiedliśmy”, która lada dzień ukaże się w księgarniach, nakładem Wydawnictwa ARCANA. Na publikację składają się wywiady z dwudziestoma ważnymi postaciami naszego życia publicznego. Dzielą się oni swoimi refleksjami na temat państwa polskiego i przemian, jakim ono podlegało.

Rozmowy z autorami
08.03.2011 23:37


Musiał: Niezłomne postacie w ogóle nie poddawały się działaniom bezpieki

O komunistycznej Służbie Bezpieczeństwa, o pokoleniu zainfekowanym propagandą, a także o śmierci Staszka Pyjasa mówi dr Filip Musiał, autor wydanej w ARCANACH książki "Raj grabarzy narodu".


Wyszukiwarka

Reklama

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.