Recenzje książek
27.10.2011 10:05


W obronie Starej Europy – profesor Jacek Bartyzel adwokatem konserwatystów XIX i XX stulecia

Profesor Jacek Bartyzel to postać znana i niezwykle ceniona w środowiskach konserwatywnych, erudyta najwyższej klasy, monarchista, wybitny naukowiec. Nic więc dziwnego, że recenzowanie takiego dzieła jak "Umierać, ale powoli!" nastręcza poważnych trudności, bo jest to opus magnum, wymagające wnikliwego spojrzenia.

Nowości książkowe
21.10.2011 9:22


Z mocy bezprawia. Thriller, który napisało życie!

Tym razem pozwalamy sobie zaprezentować Państwu książkę wydawnictwa innego niż ARCANA. Wydawnictwo FRONDA opublikowało w ostatnim czasie ważną pozycję: kolejną książkę dziennikarza śledczego Wojciecha Sumlińskiego. Gorąco ją polecamy!

Recenzje książek
19.10.2011 19:25


Jak nasi przodkowie chcieli Rzeczpospolitą naprawiać...

Krakowskie ARCANA jako jedne z pierwszych wydawnictw w Polsce podniosły temat staropolskiej kultury i polityki, jako konieczny do odkłamania. Dość już mantry o „ciemnogrodzie” i „warcholstwie”, dość już dezawuowania osiągnięć przodków, bo z naszego dziedzictwa można czerpać garściami, acz nie bezkrytycznie. Książka, którą napisał prof. Włodzimierz Bernacki, powinna powstać już dawno. Całościowe ujęcie myśli politycznej I Rzeczpospolitej pozwoli każdemu czytelnikowi zrozumieć złożoność reformatorskich zmagań w czasach, gdy nasze granice rozpięte były niemal od morza do morza.

Nowości książkowe
16.10.2011 21:44


Elżbieta Morawiec 'Nadzieja, świat i krętacze'

Elżbieta Morawiec zapisuje dzieje oblężenia. Nie podaje, kiedy zaczął się najazd. Jest przywiązana do miejsca, którego broni swoim słowem. Reprezentuje stronnictwo niezłomnych. Patrzy w twarz zdrady i opisuje ją z pasją. Nie trzyma emocji w karbach. Nie skrywa ich, kiedy próbuje się upokorzyć jej sny. Sny o Polsce wiernej swej politycznej i duchowej tradycji. Sny o tej Europie, której dziedzictwo wyrażali Gustaw Herling-Grudziński, Zbigniew Herbert, Jan Paweł II.

Nowości książkowe
08.09.2011 22:28


Gabriel Marcel 'Mądrość i poczucie sacrum'

Zebrane w książce teksty dotykają takich zagadnień jak stosunek człowieka do techniki, zmian zachodzących w jego sposobach postrzegania i przeżywania świata pod wpływem myśli technicznej, obecność tajemnicy i sacrum w świecie kształtowanym przez racjonalne myślenie, napięcia pomiędzy „porządkiem naturalnym” a tym ustanawianym ręką człowieka w imię postępu i dobrobytu czy właściwe odniesienie do kulturowego dziedzictwa.

Nowości książkowe
08.09.2011 22:22


Włodzimierz Bernacki 'Myśl polityczna I Rzeczpospolitej'

Krytyczne stanowisko wobec dziejów I Rzeczypospolitej stało się w okresie międzywojennym dominujące w historiografii polskiej. Również w okresie po II wojnie światowej stosunek do przeszłości okazał się być kontynuacją tradycji stańczykowskiej.

Rozmowy z autorami
31.07.2011 12:59


Tę niewiarygodną historię opisałem ze strachu, że świat mógłby się o niej nigdy nie dowiedzieć – rozmowa z Krzysztofem Pasierbiewiczem, autorem powieści „Magia namiętności”

„Tę niewiarygodną historię opisałem ze strachu, że świat mógłby się o niej nigdy nie dowiedzieć” – mówi w rozmowie z Portalem ARCANA Krzysztof Pasierbiewicz, autor powieści „Magia namiętności”.

Rozmowy z autorami
09.07.2011 19:10


Korzeń korzeni - rozmowa z Wojciechem Wenclem

Piszemy o tym z wielką radością - poezja Wojciecha Wencla została nominowana do nagrody im. Józefa Mackiewicza. Poeta udzielił nam krótkiego wywiadu, który mamy państwu zaszczyt przedstawić.

Nowości książkowe
06.07.2011 17:19


Tomik wierszy Wojciecha Wencla nominowany do nagrody Mackiewicza!

Wśród 10 książek nominowanych do literackiej nagrody im. Józefa Mackiewicza znalazł się tomik wierszy Wojciecha Wencla „De profundis”.

Nowości książkowe
15.06.2011 9:02


Dodruk „Ukraińskiego kochanka” autorstwa Stanisława Srokowskiego

Właśnie do księgarni trafił dodruk powieści „Ukraiński kochanek” Stanisława Srokowskiego.


Wyszukiwarka

Reklama

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.