Nowości książkowe
02.10.2013 8:23


Wojciech Wencel: wydano „Listy z podziemia”

Zbiór felietonów Wojciecha Wencla, wybitnego poety i autora Arcanów, wydano we wrześniu 2013 r. Tego autora polecać nie trzeba.
Recenzje książek
04.09.2013 14:58


Rosja na drodze do państwa prawa

Czy w Rosji jest możliwy trwały ustrój oparty na konstytucji spełniającej standardy zachodniego państwa? Jak stosować się do prawa, które samo sobie zaprzecza? Jakie były burzliwe losy rosyjskich konstytucji? O konstytucjonalizmie rosyjskim w nowej książce Arcanów.
Recenzje książek
20.08.2013 14:15


Powojenne eseje Ernsta Jüngera

Jünger to jeden z najważniejszych pisarzy niemieckojęzycznych XX wieku. Szczególnie płodny okres w jego twórczości przypadł na lata czterdzieste i pięćdziesiąte. Pomiędzy powieściami czy wspomnieniami napisał także szereg esejów światopoglądowych, których treść polski czytelnik może poznać dzięki tomowi „Węzeł gordyjski”.
Recenzje książek
27.05.2013 14:45


Sławomir Mrożek – prawda, wolność i lęk

Jako twórca wszechstronny Sławomir Mrożek bez trudu porusza się po rozmaitych formach wypowiedzi literackiej, ale również skala jego zainteresowań tematycznych daje szerokie pole możliwości badaczom jego twórczości. Jedną z najświeższych rozpraw otwierających kolejny nurt interpretacyjny dorobku pisarza jest wydana w „Arcanach” książka Agnieszki Kurnik pt. Wolność w prawdzie w twórczości literackiej Sławomira Mrożka.
Recenzje książek
15.05.2013 11:03


Żeglarze przeciw władzy ludowej

Pęd do wolności polskich żeglarzy contra pęd do zniewolenia przez reżim komunistyczny. Opowieść pełna ludzkich dramatów, zdrady i heroizmu, opowieść o polskich wilkach morskich w PRL-u. „A jednak żeglowaliśmy. Jachting polski w latach 1945–1989” to także najnowsza historia Polski pisana z pozycji jachtowego sternika.
Nowości książkowe
24.04.2013 9:23


Dodruk bezcennej książki o przełomowym momencie polskiej historii

Te 800 stron monografii Jacka Burdowicza-Nowickiego na stałe już weszło do dziejów polskiej historiografii.
Nowości książkowe
22.04.2013 15:34


Aleksander Rybczyński „Polska wyklęta” - filmowa zapowiedź

Z przyjemnością prezentujemy nowy zbiór wierszy Aleksandra Rybczyńskiego wraz z filmową jego zapowiedzią.
Rozmowy z autorami
21.03.2013 8:49


„Warunkiem mocarstwowego statusu Rosji była dominacja w Polsce”

O początkach rosyjskiej przewagi nad Rzeczpospolitą opowiada dr Jacek Burdowicz-Nowicki.
Recenzje książek
27.12.2012 8:26


Krasnale we Wrocławiu, elity w rynsztoku

„Barbarzyńcy u bram” to najnowsza powieść Stanisława Srokowskiego. Tym razem autor popularnych powieści kresowych wziął na warsztat współczesne polskie realia, a bohaterami uczynił ludzi – wydawałoby się – spoza głównego nurtu życia publicznego: wrocławskich żulików. Zarazem jednak byłych opozycjonistów, którzy nie wzięli udziału w dzieleniu się władzą z komunistami pod koniec lat 80. Teraz zmarginalizowani, ale także życiowo złamani, obserwują rzeczywistość z jej obrzeży. 

Recenzje książek
17.12.2012 10:23


Wiele zła płynie ze Wschodu – najnowsza książka Anny Zechenter

Zło u Anny Zechenter ma ludzką postać, ma swoje instytucje, biura, swój budżet i swoje oddziały. Tym złem są sowieckie służby specjalne wraz z przybudówkami (w Polsce czy w NRD) oraz bezpośrednimi kontynuatorami w postaci dzisiejszej FSB czy GRU. Trucizny, które szerokim strumieniem płyną z Kremla, zatruwają nie tylko głównych graczy światowej polityki ale i dotykają zwykłych ludzi. Istnieje też na nie silna, do tej pory niezwalczona odtrutka.


Wyszukiwarka

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.