Recenzje książek
19.03.2011 10:05


Czarnyszewicza obraz Polski pięknej

„W głuszy bezkresnych, zaberezyńskich lasów” trudno się nie zakochać. Już od pierwszego akapitu powieść Floriana Czarnyszewicza porywa Czytelnika, a barwnie przedstawiony klimat dawnych Kresów Wschodnich długo tkwi w świadomości i nieraz powraca w myślach. „Nadberezyńcy” to piękna opowieść o istocie polskości, prostym bohaterstwie i magicznych Kresach.

Rozmowy z autorami
16.03.2011 10:42


Sztandar IV Rzeczypospolitej podniesie młode pokolenie

Rozmawiamy z redaktorem naczelnym „Dziennika Polskiego”, Piotrem Legutko, na temat jego książki pt. „Dlaczego zawiedliśmy”, która lada dzień ukaże się w księgarniach, nakładem Wydawnictwa ARCANA. Na publikację składają się wywiady z dwudziestoma ważnymi postaciami naszego życia publicznego. Dzielą się oni swoimi refleksjami na temat państwa polskiego i przemian, jakim ono podlegało.

Rozmowy z autorami
08.03.2011 23:37


Musiał: Niezłomne postacie w ogóle nie poddawały się działaniom bezpieki

O komunistycznej Służbie Bezpieczeństwa, o pokoleniu zainfekowanym propagandą, a także o śmierci Staszka Pyjasa mówi dr Filip Musiał, autor wydanej w ARCANACH książki "Raj grabarzy narodu".

Rozmowy z autorami
03.03.2011 0:40


Potęga rosyjska zaczęła się od dziecięcych zabaw młodego Piotra Romanowa...

Potęga rosyjska zaczęła się od dziecięcych zabaw młodego Piotra Romanowa... – na temat genezy potęgi rosyjskiej armii mówi doktor Paweł Krokosz, autor książki o rosyjskich siłach zbrojnych doby Piotra I, opublikowanej przez Wydawnictwo ARCANA.

Recenzje książek
02.03.2011 19:47


Tylko człowiek może zasłużyć na karę śmierci – „powracający dylemat” w jednej ksiażce

Ujęcie problemu kary śmierci przez Piotra Bartulę, choć oparte na myśli klasyków euorpejskiej filozofii, zaskakuje kategorycznymi osądami, obrazowymi przykładami i ciętym językiem. Z jednej strony dostajemy analizę tych myślicieli, którzy ustosunkowywali się do problemu kary ostatecznej (Locke, Kant, Rousseau i wielu, wielu innych), a z drugiej strony prostą i logiczną wykładnię tezy: przeciwnicy kary śmierci są po prostu nielogiczni.

Rozmowy z autorami
24.02.2011 11:44


Był tytanem pracy - wkrótce będzie wydana książka...

O przygotowywanym w ARCANACH wydaniu artykułów Janusza Kurtyki, o jego roli w polskiej nauce i kierunkach, jakie wytyczał całemu pokoleniu historyków, mówią Filip Musiał i Wojciech Frazik.

Nowości książkowe
05.02.2011 12:15


Wojciech Wencel 'De profundis'

"De profundis" - to poetyckie epitafium i zarazem hołd złożony cieniom poległych w Katyniu, na Wołyniu, w Powstaniu Warszawskim, w kazamatach UB i na podsmoleńskim lotnisku.

Rozmowy z autorami
03.02.2011 2:29


Szubienica jako symbol cywilizacji europejskiej – rozmowa na temat kary śmierci z doktorem Piotrem Bartulą

O symbolicznym znaczeniu kary śmierci jako fundamencie naszej cywilizacji, o koncepcji jej sprywatyzowania w post-politycznym świecie, oraz o różnych argumentach w dyskusji na ten temat mówi autor książki „Kara śmierci. Powracający dylemat” dr Piotr Bartula.

Nowości książkowe
04.01.2011 9:33


Filip Musiał 'Raj grabarzy narodu. Studia i materiały do dziejów aparatu represji w Polsce 'ludowej' 1945-1989'

Raj grabarzy narodu. Studia i materiały do dziejów aparatu represji w Polsce „ludowej” 1945–1990 jest zbiorem artykułów prezentujących historię komunistycznego aparatu przemocy.

Recenzje książek
01.01.2011 21:25


Nielegałowie i zbrodnie – tajne operacje komunistycznych służb specjalnych

Działalność służb specjalnych jest z zasady jedną z głębiej skrywanych tajemnic państwowych. Dotyczy to w szczególności byłych krajów komunistycznych, gdzie stosowano nieraz haniebne i zbrodnicze metody działania. Nieznane dotąd kulisy tej działalności ujawnia Anna Zechenter.


Wyszukiwarka

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.