Recenzje książek
29.01.2012 12:48


Obraz życia minionego w reportażach Janusza Krasińskiego

„Metafizyka uboju” to zbiór reportaży Janusza Krasińskiego napisanych językiem zachowującym cząstkę preindustrialnej rzeczywistości. Przed naszymi oczami na nowo powraca świat wymarły, zmieniony przez postęp technologiczny czy rewolucje społeczne. Janusz Krasiński przedstawia nam rzeczywistość PRL inaczej niż w znanych wspomnieniach, filmach czy felietonach: interesują go przede wszystkim zwykli ludzie, których tryb życia zanikał wraz z fabrykami, zakładami pracy i modernizującym się rolnictwem.

Nowości książkowe
24.01.2012 21:11


Andrzej Konrad Piasecki 'Wybory w Polsce'

„Wybory w Polsce 1989-2011” to podstawowe w polskiej literaturze politologicznej kompendium wiedzy o wszystkich ogólnopolskich wyborach...

Rozmowy z autorami
24.01.2012 16:40


Najlepiej stać po stronie czystego sumienia – rozmowa z Pawłem Zyzakiem, autorem biografii „Lech Wałęsa. Idea i historia”

O powodach napisania nowej książki, o wartości nonkonformizmu w Polsce, a także o bieżącej polityce i III RP rozmawiamy z autorem głośnej biografii Lecha Wałęsy, Pawłem Zyzakiem.

Recenzje książek
10.01.2012 23:15


Życie nie ma morału

Wydaje się, że to duże miasta najczęściej przyciągają uwagę współczesnych pisarzy. Gdy mamy ochotę zagłębić się w coś innego, niż wielkomiejski świat, wracamy z reguły do literatury dawniejszej. Tymczasem w swojej najnowszej książce „Czas hieny” Adam Wiesław Kulik opisuje współczesną polską wieś, często w literaturze pomijaną.

Nowości książkowe
08.01.2012 9:44


Janusz Krasiński 'Metafizyka uboju'

Zbiór reportaży wiernych prawdzie, a zarazem dowcipnych i przekornych. Nie ma w nich miejsca na osobiste doznania autora, prawie nie występuje reporterskie „ja”. Czytelnik od razu, bez zbędnego wprowadzania, znajduje się w kręgu opisywanych zdarzeń i ludzi. 

Nowości książkowe
10.12.2011 8:31


Adam Wiesław Kulik 'Czas hieny'

Czas hieny to zbiór prawie 60 miniatur prozą, impresji, ale i klasycznych opowiadań poświęconych życiu kresowej wsi na Ziemi Zamojskiej. Akcja większości utworów dzieje się w czasach współczesnych, ale poprzez opowieści bohaterów, wspomnienia zahaczają o pierwszą wojnę światową, a nawet okres ją poprzedzający.

Recenzje książek
07.11.2011 11:26


Ostatnia dekada sportretowana na bieżąco piórem Elżbiety Morawiec

Israel Singer ponad 10 lat temu postawił tezę, jakoby „50% sztuki amerykańskiej było złupioną sztuką żydowską”. Krystyna Łybacka będąc w 2003 roku ministrem edukacji proponowała „1. opodatkowanie szkół niepublicznych; 2. opodatkowanie zysków uczelni; 3. przesunięcie czasu zdobycia tytułu nauczyciela dyplomowanego z lat 7...(...) do 16”. Lech Wałęsa, który „obalił komunizm”, odmówił rehabilitacji Ryszarda Kuklińskiego (skazanego na śmierć przez władze PRL) i nigdy się z nim nie spotkał.

Kto dzisiaj o takich rzeczach pamięta? Książka Elżbiety Morawiec, która ukazała się ostatnio w ARCANACH, to zbiór artykułów z ostatnich 15 lat, przedstawiających złowieszcze absurdy ówczesnej rzeczywistości.

Recenzje książek
27.10.2011 10:05


W obronie Starej Europy – profesor Jacek Bartyzel adwokatem konserwatystów XIX i XX stulecia

Profesor Jacek Bartyzel to postać znana i niezwykle ceniona w środowiskach konserwatywnych, erudyta najwyższej klasy, monarchista, wybitny naukowiec. Nic więc dziwnego, że recenzowanie takiego dzieła jak "Umierać, ale powoli!" nastręcza poważnych trudności, bo jest to opus magnum, wymagające wnikliwego spojrzenia.

Nowości książkowe
21.10.2011 9:22


Z mocy bezprawia. Thriller, który napisało życie!

Tym razem pozwalamy sobie zaprezentować Państwu książkę wydawnictwa innego niż ARCANA. Wydawnictwo FRONDA opublikowało w ostatnim czasie ważną pozycję: kolejną książkę dziennikarza śledczego Wojciecha Sumlińskiego. Gorąco ją polecamy!

Recenzje książek
19.10.2011 19:25


Jak nasi przodkowie chcieli Rzeczpospolitą naprawiać...

Krakowskie ARCANA jako jedne z pierwszych wydawnictw w Polsce podniosły temat staropolskiej kultury i polityki, jako konieczny do odkłamania. Dość już mantry o „ciemnogrodzie” i „warcholstwie”, dość już dezawuowania osiągnięć przodków, bo z naszego dziedzictwa można czerpać garściami, acz nie bezkrytycznie. Książka, którą napisał prof. Włodzimierz Bernacki, powinna powstać już dawno. Całościowe ujęcie myśli politycznej I Rzeczpospolitej pozwoli każdemu czytelnikowi zrozumieć złożoność reformatorskich zmagań w czasach, gdy nasze granice rozpięte były niemal od morza do morza.


Wyszukiwarka

Reklama

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.