25-lecie III RP tylko dla elit?

Publikujemy list otwarty p. Piotra Hlebowicza, byłego opozycjonisty niepodległościowego, członka Solidarności Walczącej, dotyczący obchodów ćwierćwiecza Okrągłego Stołu.
08.04.2014 8:23
Prezydent RP, Pan Bronisław Komorowski
Premier RP, Pan Donald Tusk
Marszałek Senatu, Pan Bogdan Borusewicz
Marszałek Sejmu, Pani Ewa Kopacz 
Szanowni Państwo!
4 czerwca 2014 r. przypada 25 rocznica kontraktowych wyborów w Polsce, której nadano nazwę III RP. Z tej okazji data ta ma stać się również świętem państwowym, zapewne w życie wejdzie także ustawa o statusie weterana opozycji.
Jednak w tej sytuacji trzeba przypomnieć fakt, że w ciągu tych 25 lat dla byłych opozycjonistów władze III RP nic nie zrobiły. Tysiące działaczy z okresu stanu wojennego żyje na skraju nędzy – brak pracy, głodowe renty i emerytury, przewlekłe choroby, przedwczesne śmierci, a nawet przypadki samobójstw z powodów socjalno – bytowych. A na drugim biegunie – dostatek i bezpieczny byt tych, przeciwko którym walczyli o wolność i niepodległość w okresie komunistycznego reżimu. Generalskie uposażenia peerelowskich notabli, wysokie renty i emerytury byłych ubeków, esbeków i postpezetpeerowskich elit, resortowe szpitale specjalistyczne i uzdrowiska, uwłaszczenie komunistycznej nomenklatury na majątku narodowym. Skutki braku rozliczenia partii komunistycznej z punktu widzenia prawnego, moralnego i etycznego widoczny jest na przykładzie dzisiejszej Ukrainy, gdzie spadkobiercy Związku Sowieckiego demontują niepodległość tego kraju i podporządkowują go Moskwie.
Nie sposób nie zadać pytania: dla kogo ta nowa, III RP okazała się lepszym domem? Gdzie podziała się elementarna sprawiedliwość – nie tylko ta historyczna, ale także ta – socjalna? Zniknęła międzyludzka solidarność oparta na fundamentalnych, uniwersalnych wartościach chrześcijańskich. Budowanie stosunków społecznych nie jest oparte o katolicką naukę społeczną, a encykliki Ojca Świętego Jana Pawła II dla wielu polityków to „opium dla mas”.
Orderami, które otrzymujemy w ostatnim czasie od Państwa Polskiego, bytu sobie nie polepszymy. Projekt ustawy, która wejdzie niedługo w życie, mówiącej o żebraninie w MOPS-ach, jest dla nas kolejnym upokorzeniem.
Dlaczego byłym komunistycznym notablom, funkcjonariuszom służby bezpieczeństwa oraz wyższym oficerom LWP nie obniżono rent i emerytur do średniej krajowej, by tym samym polepszyć los byłym działaczom opozycji niepodległościowej? Pan Premier swego czasu obiecał, iż po przyjęciu ustawy obniżającej świadczenia funkcjonariuszom UB i SB, część „odzyskanych” pieniędzy odda na podwyższenie głodowych świadczeń najbiedniejszej części opozycji. Cóż, obiecywać a wypełniać obietnice – to dwie różne rzeczy...
4 czerwca 2014 będziecie Państwo świętować na uroczystych spotkaniach, okraszonych występami znakomitych zespołów (między innymi Rolling Stones) i przy suto zastawionych stołach – na co pójdzie zapewne kilka, jeśli nie kilkanaście milionów złotych. Będziecie się Państwo bawić w gronie osób, które zostaną zaproszone i stać je będzie na przybycie do stolicy. Niestety, o kilku tysiącach tych szarych konspiratorów, dzięki którym te uroczystości w ogóle maja rację bytu, zapewne się zapomni. Czy nie należało raczej tych kilkunastu milionów złotych przeznaczyć ku pożytkowi owych ludzi - zagonionych, sfrustrowanych, chorych, bez nadziei na lepsze jutro?
Nie spodziewamy się bezpośredniej odpowiedzi od Państwa, a listów z Kancelarii, pełnych frazesów i grzecznościowych sformułowań – raczej nie bardzo pragniemy. Mamy jednak nadzieję, że posłanie nasze wywoła chwilę refleksji i zadumy. Może skłoni do pewnych działań w związku z polepszeniem sytuacji socjalnej tych paru tysięcy patriotów, którym należy się szacunek i pomoc. Tym bardziej, że Państwo byli także zaangażowani w tamtych czasach w działalność opozycyjną.
Z poważaniem
Piotr Hlebowicz, były opozycjonista niepodległościowy, Barwałd Górny 121, 34-130 Kalwaria Zebrzydowska, http://www.encyklopedia-solidarnosci.pl/wiki/index.php?title=Piotr_Hlebowicz
Kazimierz Kubrak, były opozycjonista niepodległościowy, działacz NSZZ „Solidarność”. 31-924 Kraków - Nowa Huta, Osiedle Centrum A 10 m.6
 

Ostatnie wiadomości z tego działu

Głos starego wyborcy z myślą o młodszych

Prof. Nowak: Pracujmy nad tym, by zwolenników niepodległości przybywało

Prof. Nowak podsumowuje 2017 rok: właściciele III RP nareszcie odsuwani od władzy

prof. Nowak: Przypomnienie samego 1918 roku nie wystarcza, by zrozumieć czym jest niepodległość

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Reklama

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.