Zofia Zielińska 'Polska w okowach systemu północnego 1763-1766'

Zofia Zielińska, historyk z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego, badacz dziejów politycznych wieku XVIII. Zainteresowania: sytuacja międzynarodowa Polski ze szczególnym uwzględnieniem stosunków polsko-rosyjskich, próby modernizacji Rzeczypospolitej, Stanisław August Poniatowski. Najważniejsze publikacje: Walka „Familii” o reformę Rzeczypospolitej 1743-1752 (1983), Ostatnie lata Pierwszej Rzeczypospolitej (1986, w serii: Dzieje narodu i państwa polskiego), Republikanizm spod znaku buławy (1988), „O sukcesyi tronu w Polszcze” 1787-1790 (1991), Kołłątaj i orientacja pruska u progu Sejmu Czteroletniego (1991),Studia z dziejów stosunków polsko-rosyjskich w XVIII wieku (2001), przypisy do pamiętników Marcina Matuszewicza, Diariusz życia mego, t. 1-2 (1986).

 

29.04.2012 23:37

Książka Polska w okowach „systemu północnego” 1763-1766 nie mogłaby powstać, gdyby nie stały się dla nas dostępne archiwa rosyjskie. Dzięki archiwaliom rosyjskim oraz  wciąż mało znanym starym rosyjskim publikacjom źródłowym, a do pewnego stopnia także dzięki archiwaliom pruskim, udało się uzupełnić wiedzę o wpływie Petersburga i Berlina na klęskę prób modernizacji Rzeczypospolitej. Prace nad odrodzeniem państwa polskiego zostały podjęte z dużym impetem od pierwszych chwil panowania przez Stanisława Augusta i wspierających go „starych” książąt Czartoryskich. Niepowodzenie tych dążeń w znacznie większym stopniu, niż sądziliśmy wcześniej, wynikało z niesuwerenności Rzeczypospolitej, datującej się od czasów Piotra I. Rzeczywistym hegemonem polskiego państwa była bowiem Rosja, jednoznacznie wroga jego odrodzeniu. Jej sprzymierzeńcem w pilnowaniu, by młodemu królowi nie udało się zmodernizować kraju, były Prusy. Śledzenie podejmowanych przez króla i przywódców „Familii” wysiłków, które miały przywrócić Rzeczypospolitej dawny „lustr”, to także odkrywanie krok po kroku, jak Stanisław August, w 1763 r. uznawany przez Katarzynę II  za „sujet convenable” (człowieka odpowiedniego, tj. takiego, na którego pełną uległość imperatorowa liczyła), stawał się w oczach Petersburga najniebezpieczniejszym jego wrogiem. Taką ocenę młodego polskiego władcy sformułowano nad Newą już w 1766 r.


Ostatnie wiadomości z tego działu

Nowość Wydawnictwa ARCANA! Wojciech Starzyński "Pielgrzym przed bramą"

Nowość! Teresa Karśnicka-Kozłowska "Dawniej niż wczoraj"

"Jestem znacznie bliżej". Nowy tom wierszy Kazimierza Nowosielskiego!

Nowość Wydawnictwa ARCANA! Jerzy Gizella KRESY (LITERACKIE) BEZ GRANIC

Komentarze (1)
Twój nick:
Kod z obrazka:


I have been exploring for a bit for any high quality articles or weblog posts on this sort of house
14.05.2016 0:07
I have been exploring for a bit for any high quality articles or weblog posts on this sort of house . Exploring in Yahoo I finally stumbled upon this site. Reading this inaofmrtion So i

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Reklama

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.