Od redakcji
Pracę nad tym numerem kończyliśmy 6 marca, kiedy w Warszawie trwała wielka manifestacja rolników w proteście przeciwko ,,zielonemu ładowi” Unii Europejskiej. Manifestacja ta nie miała szyldu politycznego, bo w podobny sposób rolnicy protestowali za rządów PiS przeciwko osławionej ,,piątce dla zwierząt”. Jak widać, polskim rolnikom trudno znaleźć wśród sił politycznych tę, która byłaby ich reprezentacją i do której mieliby pełne zaufanie. I podobnie jest z wieloma innymi grupami społecznymi. Sytuacja ta stanowi jeden z kontekstów zainicjowanej w poprzednim numerze naszego dwumiesięcznika dyskusji nad przyczynami porażki wyborczej Prawa i Sprawiedliwości: nie wystarczą dobre wyniki rządzenia, bo elektorat głosuje przede wszystkim na tych, których uznaje za swoich reprezentantów. Zaś główna partia prawicy straciła możliwość reprezentowania zbyt wielu grup i środowisk społecznych, żeby utrzymać władzę. Nad różnymi aspektami tego stanu rzeczy dyskutują uczestnicy naszej debaty politycznej: Jan Parys (Polacy muszą zrewidować swój bezkrytyczny stosunek do UE), Marek Kornat (przewaga obozu liberalno-lewicowego jest obecnie zjawiskiem stabilnym), Jan Krzysztof Ardanowski (potrzebna jest reforma PiS i zmiana przywództwa) oraz Marek Jurek (apel o budowę koalicji sił konserwatywnych). Drukujemy też znany już z Portalu Arcana, głośny artykuł Andrzeja Nowaka, w którym domaga się on ustąpienia Jarosława Kaczyńskiego.
Polityka zajmuje w tym numerze dużo miejsca, ponieważ Polska weszła w kolejny okres politycznego przesilenia, i to w warunkach wojennego zagrożenia ze Wschodu oraz jawnej ingerencji w nasze wewnętrzne sprawy z Zachodu. Warto w tym kontekście ,,spojrzeć wstecz” oczyma prof. Marka Kornata, który przypomina, jak trudna – bliska wręcz strategicznej izolacji – była sytuacja Polski Niepodległej w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Polecamy też analizę negatywnych skutków, jakie dla naszej ekonomii miałoby forsowane przez UE przyjęcie euro, którą przeprowadził dla nas prof. Kazimierz Dadak.
Niestety znowu przychodzi nam żegnać i wspominać zmarłych w ostatnim czasie Przyjaciół: współzałożyciela Arcanów i ich podporę, śp. profesora Jana Prokopa oraz księdza Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego. Jeśli jednak Ich odejście napełnia nas żalem, to pamięć dzieł, jakie po sobie pozostawili i tego, jakimi byli ludźmi, łagodzi ten ból i ma w sobie coś budującego: krzepi wiarę w człowieka i w sens życia czynnego, pojmowanego jako służba Bogu, Ojczyźnie i Bliźnim. Na pewno przekonają się o tym czytelnicy tekstów in memoriam, autorstwa Andrzeja Nowaka, Macieja Urbanowskiego i Bogdana Gancarza.
Wiele ciekawych rozważań znajdziecie Państwo także w innych działach numeru. Włodzimierz Bolecki zastanawia się, w jaki sposób akcja zwana w USA ,,cancel culture” zagraża Polsce, dając przy tym ciekawą diagnozę stanu naszej humanistyki. Marek Klecel błyskotliwie analizuje, na tle historycznym, lewicowe manipulacje pojęciem faszyzmu. Na negatywne skutki modnej psychopedagogiki, starającej się dziś zastąpić w edukacji wychowawczą wartość poznawania dzieł kultury, wskazuje Antoni Buchała. Wędrując po Europie trafiamy tym razem do Francji, Turcji i na Bałkany, a Tomasz Gabiś przekonuje, że warto od czasu do czasu wracać i odczytywać na nowo spuściznę Johanna Wolfganga Goethego. Naszym Czytelnikom polecamy także prozę, wiersze i recenzje, przeglądy i komentarze, które – jak zwykle – są ważną i atrakcyjną częścią naszego pisma.