ARCANA nr 178

Piotr Radny ,,Kroniki demontażu państwa. Asymetria konfliktu'' ; Jacek Koronacki ,,Wybory prezydenckie w supermocarstwie z narodem rozdartym'' ; Ryszard Surmacz ,,Jest Polska, czy Polski już nie ma?'' ; ,,Pamiętam – z Ernestem Bryllem o historii przeżytej i przeżywanej rozmawia Andrzej Nowak'' ; Maciej Wilmanowicz ,,Spór o rządy prawa'' ; ,,O anglo-amerykańskiej koncepcji rządów prawa'' – z Nicholasem Capaldim rozmawia Maciej Wilmanowicz ; Krzysztof Henryk Dróżdż ,,Obrońca Westerplatte Bronisław Uss – uzupełnienie rysu historycznego'' ; Sebastian Reńca ,,Król i jego zagłębiowskie królestwo'' (fragment reportażu) ; Marek Klecel ,,Czerwone gwiazdy – czyli kobiety komunizmu'' ; Ryszard Kołodziej ,,Wiersze'' ; Krzysztof Kloc ,,Czesław Miłosz i Roman Dmowski'' ; Maciej Urbanowski ,,Diabły w twórczości Sergiusza Piaseckiego'' ; Jan Ryszard Sielezin ,,Plagiat – zmora i tolerowane przekleństwo'' ; Tomasz Gabiś ,,Zapiski manarchisty (XXXI)'' ; Olga Płaszczewska ,,De tempore. Krótki list wakacyjny'' ; ks. Janusz Adam Kobierski ,,Wiersze'' ; Wojciech Chmielewski ,,Laudacja Piotra Pazdeja, laureata Nagrody Literackiej im. Marka Nowakowskiego'' ; Paweł Jasica ,,Całą ludzkość weź w ramiona i ucałuj jeszcze raz'' ; Andrzej Waśko ,,Wielkie Księstwo Litewskie Niny Taylor-Terleckiej'' ; Jerzy Gizella ,,»Nostalgia Wschodu« jako normalność'' ; Marek Baterowicz ,,Na Antypody z paszportem w jedną stronę'' ; Kronika subiektywna

Od redakcji

Nad obecnym numerem ,,Arcanów” pracowaliśmy w letnim okresie politycznego antraktu, czekając na jesienne przyspieszenie związane ze zbliżającymi się kampaniami prezydenckimi w Polsce i Stanach Zjednoczonych. Gorąco polecamy więc Państwu diagnozy obecnej sytuacji w kraju, pióra Piotra Radnego i Ryszarda Surmacza, a także artykuł prof. Jacka Koronackiego, który opisuje obecną kondycję amerykańskiego obozu konserwatywnego i uwarunkowania trwającej walki Donalda Trumpa o powrót do Białego Domu.

Na szczególną uwagę zasługuje, naszym zdaniem, obszerny – choć niestety niedokończony z powodu śmierci Ernesta Brylla – wywiad, jaki z poetą przeprowadził prof. Andrzej Nowak. Jest to, niestety, ostatni wywiad z autorem Rzeczy listopadowej, bardzo głęboko sięgający w jego biografię, a przez pryzmat jego drogi życiowej i artystycznej ukazujący dzieje kultury w PRL, od lat powojennych aż po dekadę Gierka. To bez wątpienia ważne źródło historyczne i pasjonująca lektura.

W dziale filozofii politycznej dr Maciej Wilmanowicz prezentuje najnowszą pracę prof. Nicholasa Capaldiego poświęconą znaczeniu pojęcia rządów prawa w tradycji anglosaskiej. W bloku historycznym warto zwrócić uwagę na intrygujący reportaż Sebastiana Reńcy z szerzej nieznanych, okupacyjnych dziejów Sosnowca (i Zagłębia). Ważnym przyczynkiem do wiedzy o Czesławie Miłoszu jest artykuł prof. Krzysztofa Kloca, skupiony na stosunku poety do ideologii endeckiej, który był – jak wiadomo – obsesyjnie wrogi, ale oparty nie na znajomości książek Dmowskiego, lecz na powtarzaniu środowiskowych opinii z drugiej ręki (Jakże to częste wśród naszych intelektualistów zjawisko!). Z przyjemnością polecamy też szkic krytyczny Pawła Jasicy o IX symfonii Beethovena, ze szczególnym uwzględnieniem Ody do radości osobliwie wplątanej – jako hymn Unii Europejskiej – w polityczne postawy naszych artystów i publiczności.

Jak zwykle zachęcamy Państwa do przeczytania wszystkich tekstów numeru z przekonaniem, że każdy może w nich znaleźć coś dla siebie. Życzymy lektury inspirującej i dającej do myślenia!

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego
Logo Ministerstwa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pamiętaj o kulturze w dyskusji. Każdy komentarz jest sprawdzany przez Administratora