Od redakcji
Nad obecnym numerem ,,Arcanów” pracowaliśmy w letnim okresie politycznego antraktu, czekając na jesienne przyspieszenie związane ze zbliżającymi się kampaniami prezydenckimi w Polsce i Stanach Zjednoczonych. Gorąco polecamy więc Państwu diagnozy obecnej sytuacji w kraju, pióra Piotra Radnego i Ryszarda Surmacza, a także artykuł prof. Jacka Koronackiego, który opisuje obecną kondycję amerykańskiego obozu konserwatywnego i uwarunkowania trwającej walki Donalda Trumpa o powrót do Białego Domu.
Na szczególną uwagę zasługuje, naszym zdaniem, obszerny – choć niestety niedokończony z powodu śmierci Ernesta Brylla – wywiad, jaki z poetą przeprowadził prof. Andrzej Nowak. Jest to, niestety, ostatni wywiad z autorem Rzeczy listopadowej, bardzo głęboko sięgający w jego biografię, a przez pryzmat jego drogi życiowej i artystycznej ukazujący dzieje kultury w PRL, od lat powojennych aż po dekadę Gierka. To bez wątpienia ważne źródło historyczne i pasjonująca lektura.
W dziale filozofii politycznej dr Maciej Wilmanowicz prezentuje najnowszą pracę prof. Nicholasa Capaldiego poświęconą znaczeniu pojęcia rządów prawa w tradycji anglosaskiej. W bloku historycznym warto zwrócić uwagę na intrygujący reportaż Sebastiana Reńcy z szerzej nieznanych, okupacyjnych dziejów Sosnowca (i Zagłębia). Ważnym przyczynkiem do wiedzy o Czesławie Miłoszu jest artykuł prof. Krzysztofa Kloca, skupiony na stosunku poety do ideologii endeckiej, który był – jak wiadomo – obsesyjnie wrogi, ale oparty nie na znajomości książek Dmowskiego, lecz na powtarzaniu środowiskowych opinii z drugiej ręki (Jakże to częste wśród naszych intelektualistów zjawisko!). Z przyjemnością polecamy też szkic krytyczny Pawła Jasicy o IX symfonii Beethovena, ze szczególnym uwzględnieniem Ody do radości osobliwie wplątanej – jako hymn Unii Europejskiej – w polityczne postawy naszych artystów i publiczności.
Jak zwykle zachęcamy Państwa do przeczytania wszystkich tekstów numeru z przekonaniem, że każdy może w nich znaleźć coś dla siebie. Życzymy lektury inspirującej i dającej do myślenia!