Dodruk „Ukraińskiego kochanka” autorstwa Stanisława Srokowskiego

Właśnie do księgarni trafił dodruk powieści „Ukraiński kochanek” Stanisława Srokowskiego.

15.06.2011 9:02

Stanisław Srokowski od lat opisuje burzliwe dzieje ziem kresowych. I oto otrzymujemy fascynującą a zarazem pełną tragizmu powieść, w której splatają się losy wielu bohaterów, Polaków, Ukraińców, Żydów, Niemców, Rosjan, Ormian i Karaimów. Miłośnicy Lwowa odnajdą w niej niepowtarzalny klimat przedwojennego miasta, jego życia duchowego, towarzyskich spotkań. Wielka i tragiczna miłość polskiej dziewczyny i ukraińskiego chłopca ujawnia sens ludzkiej egzystencji w poszukiwaniu prawdy w podzielonym świecie.

Stanisław Srokowski powraca w swojej powieści do rodzinnych stron: Kresów sprzed wojny i z czasów wojny. Losy bohaterów wplótł w wydarzenia do dzisiaj budzące grozę i wokół których wciąż istnieje zmowa milczenia. Tej zmowie autor wypowiada wojnę, a orężem jest słowo prawdy. Prawdy wypowiadanej przez naocznego świadka, który przeżył wołyńskie piekło. (...) Książka jest płaczem tęsknoty za utraconą kresową ojczyzną, za światem, który już nie wróci. Ten świat odtworzył Srokowski w swojej powieści, przedstawiając go w całym przejmującym pięknie i tragizmie.
(Czesław Starosta, „Gość Niedzielny”)

Żywiołowe sceny erotyczne, to jeden z walorów epopei. Jakże mądrze pisze o tym uczuciu Srokowski i przypomina, że Polacy i Ukraińcy ponad sześćset lat byli razem. Miłość zawsze jest udręką, cierpieniem i bólem. W miłości wylęgają się demony, ale śpiewają też chóry anielskie. Tak jest też z miłością Kasi i Miti.
(Emil Biela)

Dostaliśmy książkę niesamowicie ważną, także dlatego, że pisarz znów jest strażnikiem prawdy i pamięci, której wyparli się politycy.
(Marcin Hałaś, „Gazeta Polska”)


Ostatnie wiadomości z tego działu

Nowość! Bronisław Piłsudski "Dziennik 1882-1886"!

Nowość! Krzysztof Tyszka-Drozdowski "Zamknięte raje"

Nowość! Wiesław Helak "W stronę Seretu"

Nowość! Jakub Polit "Smutny kontynent. Epizody i sylwetki z dziejów Azji Wschodniej w XX w."

Komentarze (2)
Twój nick:
Kod z obrazka:


I think you hit a buyselle there fellas!
23.12.2014 13:05
I think you hit a buyselle there fellas!
Devacomo
09.07.2011 17:17

Bardzo się cieszę z dodruku, wreszcie będę mógł skompletować wszystkie tomy. Ale przy okazji mam pytanie: czy gdzieś tam na horyzoncie planów wydawnictwa nie pojawił się pomysł dodruku niedostępnych już książek Goetla ?


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Reklama

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.