Prof. Nowak: Zło zadane przez innych to sprawa drugorzędna. Pamiętajmy o dobru, jakim jest błogosławieństwo dla Polski

Papież pięknie poprosił nas, ludzi, o dobrą pamięć. O danie jej pierwszeństwa przed pamięcią złą - tą, która koncentruje się na złu, zwłaszcza zadanym przez innych.
28.07.2016 10:10

Tego przesłania z Wawelu powinniśmy wysłuchać. Kiedy ktoś zacznie znów mówić teraz o Jedwabnem, albo o pogromie kieleckim, z pełną furii nienawiścią zarzucając winę za te zbrodnie całemu narodowi polskiemu, to w imię dobrej pamięci nie będę mu tego pamiętał. Będę pamiętał raczej o tym dobru, jakim jest błogosławieństwo Boże dla Polski, dla pokoleń budujących naszych wspólny polski dom. Błogosławieństwo najlepiej dające się odczuć na wawelskim dziedzińcu. I o ostatnich słowach św. Jana Pawła II do nas, Polaków, skierowanych, 1 kwietnia 2005 roku. Niech te słowa prowadzą obecnego papieża i towarzyszących mu pielgrzymów, zwłaszcza tych z Polski, do Częstochowy, na Jasną Górę. To są słowa dobrej pamięci: „Widmo całkowitej utraty suwerenności państwa niosło ze sobą groźbę zniewolenia polskiego ducha. Wielu utraciło wówczas nadzieję, porzucając wiarę ojców i poddając się panowaniu wroga, który jako jeden z celów stawiał sobie wykorzenienie katolicyzmu. [...] Jasna Góra zadziwiła cały naród. Ona jedna potrafiła się obronić przed ‘potopem’, ostatnia wyspa niepodległego bytu i niepodległego ducha. [...] Niech ten fakt mówi również do naszego pokolenia. Niech się stanie wezwaniem do jedności w budowaniu dobra, dla pomyślnej przyszłości Polski i wszystkich Polaków. Niech przywołuje do strzeżenia skarbca ponadczasowych wartości, aby korzystanie z wolności było ku zbudowaniu, a nie ku upadkowi”.


Ostatnie wiadomości z tego działu

Głos starego wyborcy z myślą o młodszych

Prof. Nowak: Pracujmy nad tym, by zwolenników niepodległości przybywało

Prof. Nowak podsumowuje 2017 rok: właściciele III RP nareszcie odsuwani od władzy

prof. Nowak: Przypomnienie samego 1918 roku nie wystarcza, by zrozumieć czym jest niepodległość

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.