prof. Nowak: Przypomnienie samego 1918 roku nie wystarcza, by zrozumieć czym jest niepodległość
Później niepodległość straciliśmy i jej odzyskanie wymagało wielu ofiar – musimy o tym mówić, by uświadomić sobie jej znaczenie.
Uważam więc, że w stulecie niepodległości powinniśmy przypominać nie tylko 1918 rok, ale początki niezależności. Na forum Narodowej Rady Rozwoju przy prezydencie Andrzeju Dudzie proponowałem, by obchody zacząć 30 stycznia, aby przypomnieć najdłuższą wojnę Polski z Niemcami o niepodległość. Zmagania zostały zakończone pokojem w Budziszynie w 1018 roku i choć często omawia się tamtą wojnę w kontekście podbijania terytoriów to w istocie gra toczyła się o niezależność państwa Bolesława Chrobrego.
Nie samymi wojnami tworzy się niepodległość – a wkrótce minie 650 lat od utworzenia statutu Żup Solnych przez Kazimierza Wielkiego. Nie samymi wojnami tworzy się niepodległość Było to fenomenalnie zorganizowane przedsiębiorstwo państwowe, bez tego fundamentu nie byłoby uniwersytetu przede wszystkim, nie byłoby Pawła Włodkowica, nie byłoby tego wszystkiego co zamyka się w przełomowym roku 1418. Wtedy to zakończył się sobór w Konstancji, na którym została przedstawiona wielka myśl polskich prawników i teologów z Akademii Krakowskiej – zwłaszcza Pawła Włodkowica, Stanisława ze Skarbimierza, podkreślona obecnością reprezentanta świeckich – Zawiszy Czarnego. Nasz legendarny rycerz powiedział wtedy, że ręką i gębą będą bronić przed obliczem papieża swojego państwa. Nasz legendarny rycerz powiedział wtedy, że ręką i gębą będą bronić przed obliczem papieża swojego państwaPolacy już wtedy chcieli bronić swojej wspólnoty, pokazywali, że obrona niepodległości zaczyna się od chronienia jej przed bezczeszczeniem – a w tamtym czasie atakował ją poprzez paszkwile Jan Falkenberg, wspierający Krzyżaków we wrogiej propagandzie.
Przygotowałem 10 takich wydarzeń, które warto by uczcić, wkrótce przedstawię pozostałe, ale chciałbym wszystkich swoich Czytelników przekonać, że jest głęboki sens w obchodzeniu setnej rocznicy odzyskania niepodległości, poprzez sięgnięcie do korzeni naszego państwa i jego uporczywej obrony. Inaczej rok 1918 nie zostanie do głębi przez nas samych zrozumiany.