Komentarze ekspertów
14.11.2011 11:13


Widmo antify krąży nad Europą

Kim są niemieccy „antyfaszyści”, urządzający rajdy z pałami w dłoni, żeby w Polsce wytępić „faszyzm”? Jaka tradycja ukształtowała poglądy młodych bandytów, którzy przyjechali do Warszawy 11 listopada, żeby złoić skórę „nazistom”?

Komentarze ekspertów
09.11.2011 12:30


„Wyobraźmy sobie, że w 1920 r. runęła II RP i zamiast niej mamy republikę sowiecką…” – rozmowa o sensie polskiej niepodległości

Znamy tę radość, jaka towarzyszyła odrodzeniu Polski. Mówi się jednak, że było to możliwe tylko dzięki czynnikom zewnętrznym, a całe te powstania, praca u podstaw, zrzeszanie się w małych wspólnotach – to wszystko było niepotrzebne. Mimo uplywu czasu, nadal jest to temat nam bliski, chociażby z racji nadchodzącego święta odzyskania niepodległości.

Komentarze ekspertów
29.10.2011 11:13


Polska jako panopticum

Spory na temat kształtu Prawa i Sprawiedliwości będą trwać, ale tymczasem dr Elżbieta Morawiec piętnuje stan polskiego ducha, nie o partii chce rozmawiać, ale o społeczeństwie, o narodzie, o dziedzictwie słów Jana Pawła II, o których jakby zapomniano. Jej książka „Nadzieja, świat i krętacze” ukazała się kilka dni temu w ARCANACH, poniższy tekst to jakby dodatkowe posłowie i próba diagnozy na dzień dzisiejszy. Czy trafna?

Komentarze ekspertów
30.09.2011 14:22


Operacja „Hiroszima”, czyli Putin przejmuje władzę

„Tak, to ja wysadziłem w powietrze budynek przy ulicy Gurianowa w Moskwie. Nie jestem ani Czeczenem, ani Arabem. Nazywam się Władimir Kondratiew, jestem rodowitym Rosjaninem i majorem Federalnej Służby Bezpieczeństwa, a dokładniej, pracownikiem ściśle tajnego oddziału K-20” – tak zaczynał się list przesłany do moskiewskiej redakcji internetowego pisma FreeLance Bureau w marcu 2000 roku. Pracownicy pisma poinformowali o przesyłce FSB, ta zaś obiecała się wszystkim zająć. Więcej nikt ani do osoby Kondratiewa, ani do jego listu nie wracał.

Komentarze ekspertów
11.09.2011 15:21


Platforma przyznaje: politykę zagraniczną RP prowadzimy przez Brukselę

Biała flaga wetknięta w gałę, czyli o polityce zagranicznej w programie wyborczym PO. Dr hab. Krzysztof Szczerski rozprawia się z programem Radka Sikorskiego.

Komentarze ekspertów
04.09.2011 11:48


Wybory w Abchazji ukazały zasięg rosyjskich możliwości

Rosyjska agencja informacyjna Regnum zaprezentowała analizę Siergieja Ilczenki, dotyczącą niedawnych wyborów w Abchazji.

Komentarze ekspertów
31.08.2011 18:57


Kryzys polityki Obamy na obszarze postsowieckim

Ariel Cohen, jeden z ekspertów The Heritage Foundation ds. Rosji, Eurazji oraz międzynarodowej polityki energetycznej napisał specjalnie dla gazety „Rosyjskie wieści” artykuł, w którym poddaje druzgocącej krytyce dotychczasową politykę Obamy wobec Rosji. Poniżej przedstawiamy główne tezy tego tekstu.

Komentarze ekspertów
18.08.2011 12:10


Pomóżmy w kontynuowaniu dzieła Lecha Kaczyńskiego!

Wydział Wschodni Solidarności Walczącej zwraca się z prośbą o pomoc w budowie przyjaznych relacji gruzińsko-polskich. We wspólnym interesie.

Komentarze ekspertów
27.07.2011 12:55


Szpieg Stasi na czele rosyjskiego giganta

Matthias Warnig, były major Stasi i szpieg wywiadu enerdowskiego zostanie niebawem dyrektorem największego koncernu paliwowego Rosji – państwowego Rosnieftu. Zależy na tym innemu byłemu szpiegowi Układu Warszawskiego, pułkownikowi KGB Władimirowi Putinowi, oraz jego dobremu znajomemu, byłemu kanclerzowi Niemiec, socjaldemokracie Gerhardowi Schröderowi, który od lat zasiada w fotelu szefa rady nadzorczej konsorcjum Nord Stream, operatora Gazociągu Północnego. Przy takim poparciu Warnig może spodziewać się nominacji we wrześniu tego roku.

Komentarze ekspertów
20.06.2011 12:54


Żurawski vel Grajewski: Zasady wykorzystania Wojska Polskiego w zagranicznych misjach interwencyjnych

Interwencja części państw NATO w Libii spowodowała dyskusję nad ewentualnym polskim udziałem w tej misji. Decyzją władz wojska zostały jednak w domu. W związku z tym prezentujemy artykuł dr. Przemysława Żurawskiego vel Grajewskiego, w którym rzeczowo omówione są wszelkie aspekty związane z misjami zagranicznymi. Artykuł ukazał się numerze 95 Dwumiesięcznika ARCANA.


Wyszukiwarka

Reklama

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.