Komentarze ekspertów
08.04.2014 8:23


25-lecie III RP tylko dla elit?

Publikujemy list otwarty p. Piotra Hlebowicza, byłego opozycjonisty niepodległościowego, członka Solidarności Walczącej, dotyczący obchodów ćwierćwiecza Okrągłego Stołu.
Komentarze ekspertów
28.03.2014 13:39


"Ukraińcy robią to, co Polacy przestali robić: walczą o wolność"

Na łamach ostatniego (115) numeru ARCANÓW opublikowaliśmy debatę o wydarzeniach ukraińskich, w której udział wzięli: prof. Andrzej Nowak, prof. A. Korniejenko, prof. Andrzej A. Zięba, prof. J. J. Bruski i dr hab. H. Głębocki. Zachęcamy do lektury fragmentu wypowiedzi redaktora ARCANÓW, dr. hab. Henryka Głębockiego, który ostrzega przed neoimperializmem rosyjskim:
Komentarze ekspertów
24.03.2014 17:53


Jak dziś zbudować szkolę średnią sześcioletnią?

Propozycja „ramowego planu nauczania Gimnazjum Ogólnokształcącego Sześcioletniego” nie powinna spoczywać w szufladzie, lecz trzeba ją wprowadzić w życie. Brakuje do tego tak niewiele!
Komentarze ekspertów
17.01.2014 11:06


Prof. Marciniak: Antypolonizm Rosjan pochodzi z Zachodu VIDEO

O tym co Rosja myśli o sobie i o swojej pozycji wobec Zachodu, o wkładzie świata zachodniego w rozwój kultury rosyjskiej, kompleksach cywilizacyjnych i o tym jak można im zaradzić, rozmawiamy z prof. Włodzimierzem Marciniakiem. Czy w XXI w. znów nabiera znaczenia relacja: Rosja – Polska – Zachód?
Komentarze ekspertów
14.01.2014 14:48


Krzysztof Szczerski: Rok 2013 był rokiem słabej Polski, ale nadszedł moment Westerplatte

O niedobrym dla Polski roku 2013, a także o nadziejach na obecny rok mówi profesor Krzysztof Szczerski, poseł Prawa i Sprawiedliwości oraaz redaktor naczelny dwuiesięcznika „ARCANA”.
Komentarze ekspertów
12.12.2013 14:00


Oligarchowie boją się i własnego narodu i Putina. Kogo będą bać się bardziej?

O proeuropejskich protestach na Ukrainie, sposobie rozwiązania problemu historii relacji polsko-ukraińskich i o polskich interesach na Wschodzie rozmawiamy z Jadwigą Chmielowską – dziennikarką i działaczką wydziału wschodniego Solidarności Walczącej.
Komentarze ekspertów
01.12.2013 19:52


Gorbaniewska: Rosjanie i Polacy są podobni

W piątek 29 listopada zmarła Natalia Gorbaniewska, rosyjska poetka i dysydentka, wielka przyjaciółka Polski i Polaków. Miała 77 lat. Gorbaniewską zapamiętamy jako współorganizatorkę protestu w 1968 roku przeciwko sowieckiej interwencji w Czechosłowacji i tłumaczkę polskiej literatury.
Komentarze ekspertów
27.11.2013 18:08


List, który wywołał burzę

Autorka Arcanów, dr Elżbieta Morawiec, wystosowała list otwarty do Ministra Zdrojewskiego. Pismo odbiło się szerokim echem po internecie wspierając opór przeciwko skandalowi w Starym Teatrze w Krakowie.
Komentarze ekspertów
22.11.2013 19:56


Polska i jej przeszłość w świadomości i pamięci historycznej

W ostatnim numerze Dwumiesięcznika ARCANA opublikowaliśmy ankietę dotyczącą obrazu polskiej przeszłości w świadomości społecznej. Zadaliśmy pytanie o to, kto (lub co) jest przyczyną niewiedzy o prawdziwych losach Polski. Zastanawialiśmy się także, jak ten nieprawdziwy obraz zmieniać. Dzisiaj publikujemy jeden z głosów – odpowiedź prof. Marka Chodakiewicza.
Komentarze ekspertów
16.11.2013 8:46


„Nigdy nie przestał wierzyć we Francję, ale nie wierzył w Republikę” – rozmowa z autorem biografii Roberta Brasillacha

Podobnie jak marszałek Petain, Robert Brasillach sądził, że gdy po zakończeniu wojny zostanie podpisany traktat pokojowy, Francja powinna znaleźć się po stronie zwycięzcy. Do 1942 roku zanosiło się raczej na zwycięstwo Niemiec, stąd Brasillach popierał Vichy, tym bardziej, że przystąpienie ZSRS do wojny stawało się – jak wtedy wielu myślało – ogromnym zagrożeniem, pociągającym za sobą ryzyko skomunizowania Europy – mówi w rozmowie Philippe d\'Hugues.

Wyszukiwarka

Reklama

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.