Komentarze ekspertów
19.06.2016 10:59


Likwidacja infrastruktury energetycznej Zakładów Mechanicznych Ursus a suwerenność Polski

Likwidacja ZM Ursus leżała w długodystansowym interesie niemieckim, który kosztem Polski stawia na porozumienie z naszym rosyjskim sąsiadem – pisze dr Lech Małecki specjalnie dla Portalu ARCANA.
Komentarze ekspertów
17.06.2016 17:45


Prof. Andrzej Nowak: Budowanie arki

Kiedy przedstawiłem kilka myśli (co – oczywiście – nie nowe) o rosnącym wśród moich niemieckich rozmówców zainteresowaniu Polską jako krajem bezpiecznej przyszłości, spotkałem się z zarzutem, że to naiwna megalomania: Polska już nie w roli Chrystusa narodów, co prawda, ale jednak nadal – wielkiej, zbyt wielkiej na swoje realne możliwości.
Komentarze ekspertów
15.06.2016 17:31


Komiks w służbie historii – wywiad ze Sławomirem Zajączkowskim, scenarzystą opowieści rysunkowych

Z cyklu prawica i popkultura polecamy wywiad Jana Lorka ze Sławomirem Zajączkowskim, autorem komiksów historycznych, a ostatnio twórcą magazynu „Komiks i My”.
Komentarze ekspertów
13.06.2016 18:23


Prof. Nowak: O polską „Wilkommenskultur”

Morderczy atak islamskiego fundamentalisty w nocnym klubie w Orlando stawia znów z mocą pytanie o przyszłość naszego bezpieczeństwa. Odpowiem na to pytanie nieco przewrotnie: powinniśmy się otworzyć szerzej.
Komentarze ekspertów
06.06.2016 11:29


Prof. Nowak o marszu KOD: stadnie i fajnie

„Chyba na jednym tylko marszu nie byłem. Byłoby głupio nie być z tymi wszystkimi, którzy tak fajnie myślą.” Tak powiedział pewien bardzo dobry aktor, a wybiła to na czoło zapowiedzi rozmowy z nim „Gazeta Wyborcza”. Przeczytałem te słowa i musiałem się nad nimi zatrzymać, do czego zresztą wzywa autor zacytowanych dwóch zdań.
Komentarze ekspertów
02.06.2016 10:13


Prof. Nowak: Trzeci święty Stanisław – patron pamięci i wolności

„Prawdziwych mężczyzn nam potrzeba, a nie nicponi, nie mętów społecznych. Dajcie ojczyźnie Polaków, nie pachołków, to jest dajcie ludzi silnych, odważnych, zdolnych do wielkich wysiłków, zaprawionych do walki, przygotowanych do brania udziału w naradach”.
Komentarze ekspertów
19.05.2016 17:24


Urbanowski: Hertz, pisarz, homoseksualista, patron pampersów

Polecamy artykuł prof. Macieja Urbanowskiego, szefa działu literackiego w Dwumiesięczniku ARCANA. Tekst o Pawle Hertzu ukazał się w „Rzeczypospolitej”, gdzie też można przeczytać go w całości.
Komentarze ekspertów
12.04.2016 22:39


„Eurocentryczna debata”? – komentarz prof. Jana Prokopa do ostatniego numeru Arcanów

Andrzej Nowak, Marian Miszalski, Olga Doleśniak-Harczuk, Andrzej Waśko, Anna Zechenter dyskutują w Arcanach (nr 127–128) na temat Dekadenckiej Europy – jej upadku czy przebudzenia.
Komentarze ekspertów
31.03.2016 17:59


Letnie czy gorące (1): NABOŻNY KULT WODZA

Megalomania? Pycha giganta wśród karzełków? Mit Piłsudskiego fascynuje dzisiaj miliony fanów PiSu. Przesłaniając zasługi Dmowskiego, zapomnianego współtwórcy (wraz z Paderewskim) naszej niepodległości. Przypominamy za to „sny o potędze” Marszałka, jego dalekosiężną „ideę imperialną”.
Komentarze ekspertów
31.03.2016 16:20


Andrzej Waśko: Porzucony ogród [tekst programowy]

W „Naszym Dzienniku” ukazał się ważny tekst prof. Andrzeja Waśki, redaktora naczelnego Dwumiesięcznika ARCANA. Jest to artykuł programowy, poruszający temat polityki kulturalnej państwa.

Wyszukiwarka

Reklama

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.