Komentarze ekspertów
09.12.2015 13:15


prof. Dadak: Bankom w Polsce dano niesłychane uprawnienia

Repolonizować banki? To hasło staje się popularne w Polsce. Bez wątpienia, posiadanie kontroli nad własnym systemem finansowy – pewność, że rodzime oszczędności zasilają polską gospodarkę, a nie obcą, jest celem ze wszech miar pożądanym.
Komentarze ekspertów
03.12.2015 12:31


Zajewski: Polska nie mogła naśladować Finów czy Czechów

Powstania niepodległościowe w Polsce miały jedną, prostą przyczynę, a był nią błąd Katarzyny II. Prof. Władysław Zajewski przytacza refleksję Proudhona: caryca po rozbiorach nie wybiła polskiej szlachty - to musiało się skończyć powstaniami!
Komentarze ekspertów
27.11.2015 0:08


Prof. Antoni Dudek: PiS będzie musiało uporać się z „Rzeczpospolitą resortową"!

W specjalnym wywiadzie dla Portalu Arcana, badacz arkanów polskiej polityki analizuje, co pozytywnego zmieniło się w Prawie i Sprawiedliwości, a gdzie nadal popełnia błędy. Ponadto, czy ruchy antysystemowe są nimi de facto, z jakiego powodu polska lewica jest utożsamiana z postkomunizmem oraz dlaczego w III RP udają się tylko polityczne mieszanki?
Komentarze ekspertów
24.11.2015 16:30


Czy Polsce potrzebne są środowiska polonijne i Polacy mieszkający za granicą?

Niniejsze opracowanie jest efektem przemyśleń Polaka – emigranta i dotyczy problemu aktywizacji Polonii gdziekolwiek się ona znajduje i jej wpływu na kształtowanie współczesnego oblicza ojczyzny.
Komentarze ekspertów
19.10.2015 19:32


Kim powinien być ekspert?

W zeszły piątek prezydent Andrzej Duda powołał Narodową Radę Rozwoju, złożoną ze specjalistów w ważnych dla państwa dziedzinach. Należy zastanowić się jakimi cechami powinny charakteryzować się takie osoby, jakie powinny mieć predyspozycje i kwalifikacje?. Czy w Polsce istnieje odpowiedni dobór ekspertów? Czy mają oni zapewnione odpowiednie warunki do swoich badań i analiz?
Komentarze ekspertów
16.10.2015 1:06


Prof. Nowak: Powieści, filmy, Polska Akademia Literatury - pora uwolnić potencjał kulturowy Polaków

Koordynator sekcji kultury i polityki historycznej Narodowej Rady Rozwoju, prof. Andrzej Nowak napisał manifest programowy, w którym podał przykłady wykorzystania potencjału kulturowego Polaków dla wzmacniania kraju i budowania wspólnoty narodowej.
Komentarze ekspertów
11.10.2015 1:12


Czy laureatka nagrody Nike potrafiłaby spojrzeć w twarz Polakom pomordowanym przez NKWD? Prof. Nowak komentuje

Nakaz zapomnienia naszej historii sformułował na progu III RP profesor Marcin Król: „Polska w swej najnowszej historii liczącej 200 lat krajem normalnym nie była, a więc po to, żeby stać się krajem normalnym – Polska musi zapomnieć samą siebie”.
Komentarze ekspertów
06.10.2015 17:18


Prof. Nowak: Rasizm zachodnioeuropejski jest wymierzony w Polaków

Ostatnie tygodnie ujawniły z całą siłą najgorsze rasistowskie uprzedzenia skierowane wobec mieszkańców Europy Środkowo-Wschodniej - napisał prof. Nowak w felietonie dla „Gościa Niedzielnego”.
Komentarze ekspertów
28.09.2015 17:53


Prof. Nowak: Wokół naszej cywilizacji gęstnieje ciemność

Barbarzyńcy nie przychodzą z zewnątrz - twierdzi profesor Andrzej Nowak w wywiadzie, jaki przeprowadziła redaktor Agata Ławniczak - tworzą je najczęściej studenci i profesorowie europejskich uniwersytetów, głosiciele nowego barbarzyństwa.
Komentarze ekspertów
01.09.2015 17:24


Prof. Nowak: Jeśli spoiwem polskości będą sprawy materialne - przegramy!

W okolicach rocznic Bitwy Warszawskiej, podpisania Porozumień Sierpniowych oraz w rocznicę agresji Niemiec na Polskę publikujemy tekst profesora Andrzeja Nowaka na temat solidarności polskiej - nie tylko tej z 1980 r. Tekst pierwotnie był publikowany w „Życiu” w 2000 r.

Wyszukiwarka

Reklama

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.