Dwumiesięcznik Arcana
04.09.2015 13:04


ARCANA 123: Paradoks Jednomandatowych Okręgów Wyborczych

Jeden z największych aktywistów na rzecz JOW-ów – Paweł Kukiz twierdzi, że dzięki zmianie ordynacji wyborczej dokona się proces „odpartyjnienia” polskiej polityki. W najnowszym numerze „Arcanów” dr Maciej Zakrzewski twierdzi, iż przeciwnie poprzez JOW-y scena polityczna w Polsce jeszcze bardziej się „zabetonuje”, co może mieć dwuznaczne konsekwencje. Jakie? Zapraszamy do lektury.
Dwumiesięcznik Arcana
03.09.2015 13:49


ARCANA 123: Wojna 1920 – Fragmenty debaty o zdradach Zachodu

Czy polska dyplomacja umiejętnie wykorzystała rok 1920? Czy dziś polityka appeasementu może się powtórzyć? Co musi zrobić rząd i prezydent, by Polski znów nie zdradzono? Najlepsi eksperci Arcanów odpowiadają:
Dwumiesięcznik Arcana
06.08.2015 8:58


ARCANA 122: Rozmowa Krzysztofa Szczerskiego z Andrzejem Dudą o wizji prezydentury w Polsce

Dziś świętujemy zaprzysiężenie prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej - Andrzeja Dudy. Z tej okazji publikujemy całą rozmowę Krzysztofa Szczerskiego z Andrzejem Dudą z maja 2015 r.
Dwumiesięcznik Arcana
01.08.2015 14:08


ARCANA 120: Chciał Pan Powstania? – Mało powiedziane! Ja go pragnąłem.

Opowieść powstańcza ze 120 numeru Arcanów. Świadectwo żołnierza Armii Krajowej spisana piórem Doroty Betlewskiej-Gutowskiej.
Dwumiesięcznik Arcana
31.07.2015 14:59


Arcana: dwugłos pokoleń

Ten numer „Arcanów” redagowaliśmy już po zwycięstwie Andrzeja Dudy w wyborach prezydenckich, w czasie, który w Polsce śmiało można określić jako pierwszą odsłonę przełomu politycznego.
Dwumiesięcznik Arcana
25.05.2015 18:04


ARCANA 122: Memy internetowe, które decydują o wynikach wyborów

W tych wyborach nie wielkość zdobytej przewagi ma istotne znaczenie, ale sposób zdobycia dynamicznych wyborców. Memy internetowe mogą się okazać kluczową bronią w walce z przeciwnikiem politycznym - tak jak to miało miejsce w tych wyborach prezydenckich.
Dwumiesięcznik Arcana
12.05.2015 16:10


Andrzej Duda: Odradzającej się Solidarności Polaków nie wolno zahamować. Polska potrzebuje naszej aktywności

Do wyborów mieliśmy wtedy ponad trzy tygodnie. Krzysztof Szczerski usłyszał wówczas od kandydata na prezydenta, Andrzeja Dudy, że zamierza wygrać te wybory. Tą wiarą i entuzjazmem zarażał swoich rozmówców - dziś te słowa brzmią jak spełniająca się przepowiednia. Przedstawiamy fragmenty rozmowy opublikowanej w ostatnich Arcanach (nr 122)
Dwumiesięcznik Arcana
08.05.2015 13:20


ARCANA 122: nowe zadania dla prezydenta

Rok 2015 i wiek XXI stawia przed przywódcami Zachodu nowe zadania. Wojny informacyjne, ochrona wartości narodowych z jednej strony, globalna dynamika z drugiej - jakie działania powinni podejmować prezydenci, by w nowoczesny sposób bronić interesów własnego kraju - to tylko niektóre zagadnienia najnowszego numeru Arcanów.
Dwumiesięcznik Arcana
04.05.2015 13:08


Arcana 121: polska szkoła ma być fabryką konsumentów

Co pewien czas, zwykle w klimacie poświątecznych remanentów, dzienniki donoszą, że polska szkoła nie dorasta do aktualnej fazy reformy edukacji. W szczególności zaś nie dorastają do swej roli nauczyciele, starając się nadal realizować swe powołanie w duchu oświecania umysłów i serc. Próbuje się nas przekonać, że musimy zapomnieć o dawnej relacji: mistrz – uczeń. Rola nauczyciela w XXI w. ma być zupełnie - pisze Agnieszka Kurnik na łamach Arcanów.
Dwumiesięcznik Arcana
22.04.2015 17:42


Laissez faire – teoria i praktyka

20 lat temu ARCANA widziały możliwość połączenia liberalizmu w gospodarce z konserwatyzmem w obyczajowości. W obecnym Dwumiesięczniku opublikowaliśmy podsumowanie naszych rozważań, a wśród nich tekst profesora ekonomii Kazimierza Dadaka, poświęcony wielkiemu mitowi: leseferyzmowi.

Wyszukiwarka

Reklama

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.