Dwumiesięcznik Arcana
26.09.2014 12:26


Maciej Zakrzewski: O przedefiniowaniu antykomunizmu

„Trzeba to głośno w końcu powiedzieć, bez ironii i z najwyższą powagą: Karol Marks miał rację!” - pisze Maciej Zakrzewski w 117 numerze Dwumiesięcznika ARCANA.
Dwumiesięcznik Arcana
16.09.2014 6:05


Targalski: Błędnie przyjęto, że po odrzuceniu komunizmu, Rosja stała się normalnym państwem

Na ankietę ARCANÓW, dotyczącą wielkiej transformacji 1989 r., dr Jerzy Targalski odpowiedział z uwzględnieniem tendencji antywolnościowych w Moskwie i na Zachodzie. Publikując niniejszy tekst historyka, pamiętamy o jego trafnej diagnozie dotyczącej Ukrainy, z jesieni 2012 r. Ile z poniższych prognoz okaże się tak precyzyjnymi?
Dwumiesięcznik Arcana
02.09.2014 16:29


Mianowicz: Polacy nie potrafią rozpoznać nadchodzącej katastrofy

Czy każda pozorowana zmiana musi wywoływać w Polakach bezgraniczny hurraoptymizm? Kiedy „kompleks Polaków” przyćmiewa nadchodzące problemy? Czy 25 lat po „Okrągłym Stole” instynkt samozachowawczy Polaków uległ poprawie? Aktualne zwłaszcza dzisiaj.
Dwumiesięcznik Arcana
24.07.2014 12:39


Szczerski: Wbrew histerii optymizmu

Po raz kolejny żyjemy w kraju, w którym partia władzy utożsamia swój interes z interesem państwa. Historia zatoczyła koło i jesteśmy w punkcie wyjścia. Znów musimy domagać się, by w Polsce zapanowała wolność i demokracja – pisze w najnowszym numerze Dwumiesięcznika ARCANA redaktor naczelny prof. Krzysztof Szczerski.
Dwumiesięcznik Arcana
22.06.2014 14:49


Odeszła prof. Anna Pawełczyńska, gorąca patriotka i wybitna socjolog kultury

W wieku 92 lat zmarła prof. Anna Pawełczyńska, ceniona socjolog kultury. W czasie II wojny światowej działała w Armii Krajowej, następnie była więziona na Pawiaku, w obozach Auschwitz-Birkenau i Flossenbürgu. Wraz z tą smutną wiadomością publikujemy obszerny wywiad z śp. prof. Anną Pawełczyńską, który ukazał się 114. numerze Dwumiesięcznik ARCANA.
Dwumiesięcznik Arcana
03.06.2014 11:57


Szczerski: Rosja zniwelowała przewagi, którymi szczycił się Zachód

Ani jedność, ani wydajna gospodarka, ani wartości moralne nie są już atutami Zachodu. Dlatego Kreml może snuć plany ekspansji w trzech kierunkach geopolitycznych, co zanalizował redaktor naczelny ARCANÓW: prof. Krzysztof Szczerski.
Dwumiesięcznik Arcana
08.05.2014 12:55


Szczerski: Znaki, którym sprzeciwiać się będą

Kwiecień 2014 wpisuje się w długi ciąg ważnych Polskich Miesięcy. Po raz kolejny przeżywamy czas, który wymaga od nas refleksji o podstawowych wymiarach polskiej duchowości i tożsamości, o kondycji naszego państwa i o wspólnocie losów w Europie Środkowej i Wschodniej. Namysł w tych trzech obszarach ARCANA prowadzą od pierwszego swego numeru i tak też jest w tym tomie.
Dwumiesięcznik Arcana
27.04.2014 15:25


List świętego do ARCANÓW

W tym radosnym dla całego Kościoła katolickiego o dla Polaków dniu, pragniemy tak po ludzku się pochwalić naszym obcowaniem ze świętym Papieżem Polakiem. Przypominamy list Ojca Świętego do redakcji Dwumiesięcznika ARCANA:
Dwumiesięcznik Arcana
15.04.2014 16:51


Szczerski: pewne tematy trzeba przedstawić zupełnie inaczej (video)

Tematy niby znane, a jednak zupełnie inne. Jak z polskiego Papieża zrobiono „kremówkowego dziadka”? Jak daleko zbliżą się do nas granice rosyjskie? Co nam będą wmawiały elity III RP na jubileusz 25-lecia Okrągłego Stołu?
Dwumiesięcznik Arcana
19.03.2014 19:43


Szczerski: Mamy jeszcze wiele do zrobienia

Pierwsze miesiące 2014 roku przyniosły wiele znamiennych wydarzeń – niestety niepomyślnych dla naszej Ojczyzny – pisze w najnowszych ARCANACH redaktor naczelny.

Wyszukiwarka

Reklama

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.