Dwumiesięcznik Arcana
19.11.2015 12:12


Archiwalne numery Dwumiesięcznika ARCANA

Poniżej zamieszczamy linki do pełnych, archiwalnych numerów Dwumiesięcznika ARCANA.
Dwumiesięcznik Arcana
18.11.2015 13:01


Gabiś w ARCANACH nr 125: Powitajmy uchodźców z Europy Zachodniej!

W ostatnich miesiącach u naszych zachodnich sąsiadów najwięcej pisze się – co zrozumiałe – o masowej, w znacznym stopniu niekontrolowanej, imigracji z Afryki i Azji do Niemiec i całej Europy, a w tym kontekście analizuje się rolę mediów.
Dwumiesięcznik Arcana
13.11.2015 13:56


Arcana 125: Odbudowując polskiego ducha

Na artykuły, które Czytelnicy znajdą w tym numerze, pada światło, którym 21 września tego roku promieniował na całą Polskę zamek w Kórniku pod Poznaniem.
Dwumiesięcznik Arcana
03.11.2015 12:38


ARCANA 118-119: O spojrzeniu na polską historię z innej perspektywy

Prof. Richard Butterwick-Pawlikowski opowiada co zaintrygowało go w polskich dziejach, dlaczego szczególnie zainteresował się wiekiem XVIII, czym dla niego jest misja historyka, a także przedstawia problematyczne poglądy o pozytywnym dziedzictwie oświecenia i Stanisława Augusta Poniatowskiego.
Dwumiesięcznik Arcana
28.10.2015 15:17


ARCANA 108: „To państwo można naprawić. To jest nasze główne zadanie”

Polska. Jesień 2012. Polska prawica wciąż w głębokiej defensywie, pogrążona w nostalgii po kolejnych przegranych wyborach. Profesor Andrzej Nowak zadaje Jarosławowi Kaczyńskiemu fundamentalne pytania dotyczące modernizacji Polski, zmiany wektorów w polskiej dyplomacji, o potencjalnych sojuszników. A także to najważniejsze: jak odzyskać władzę? Trzy dni temu lider Prawa i Sprawiedliwości w imponującym stylu, udowodnił, że jest to możliwe. Przedstawiamy Państwu fragmenty archiwalnego wywiadu prof. Andrzeja Nowaka z Prezesem PiS z 2012 roku.
Dwumiesięcznik Arcana
16.10.2015 0:52


Prezydent Duda powołuje Narodową Radę Rozwoju: wśród jej członków – dwóch naczelnych Arcanów

Profesor Andrzej Nowak i Profesor Andrzej Waśko zostaną koordynatorami sekcji zajmujących się, kolejno: kulturą i historią oraz edukacją.
Dwumiesięcznik Arcana
10.10.2015 10:34


Arcana w paszczy lwa – profesor Waśko walczył w TVN24

Zbliżające się wybory i poważne przetestowania, które ze sobą przyniosą zainteresowały ostatnio nawet środkownika tradycyjnie sceptycznie nastawione do potrzeby reform państwa. Profesor Andrzej Waśko dzielnie stawił czoła stacji TVN24 broniąc racji stojących za potrzebą zmiany systemu nauczania.
Dwumiesięcznik Arcana
08.10.2015 17:37


ARCANA 114: Instrukcje pracy operacyjnej dla SB-ków

Funkcjonariusze komunistycznych służb specjalnych musieli podporządkować się odpowiednim wytycznym. Czy ich praca operacyjna miała określone granice? Co można było robić, a czego zabraniano? Czy SB-cy zawsze przestrzegali regulaminów? Prezentujemy fragmenty opracowania prof. Grzegorza Karbowiaka, w której analizuje on instrukcje dla funkcjonariuszy operacyjnych SB ,wydane przez kierownika Głównego Inspektoratu MSW płk. Tadeusza Fuksa.
Dwumiesięcznik Arcana
29.09.2015 20:45


ARCANA 112-113: Brudne pieniądze partii i wywiadu w pierwszych latach Polski Ludowej

„Każda władza deprawuje. Władza absolutna deprawuje absolutnie”. To zdanie celnie odzwierciedla działalność komunistycznych służb specjalnych, które w latach \'40 pozbawione kontroli generowały gigantyczne, lecz nielegalne zyski. Dr Witold Bagiński analizuje poczynania Specjalnej Sekcji Finansowej, która mając „parasol ochronny” władz PRL zajmowała się przestępczą działalnością. Zachęcamy do zapoznania się z fragmentami artykułu.
Dwumiesięcznik Arcana
23.09.2015 23:27


ARCANA 110: Polskość w architekturze. Tradycjonalizm czy modernizm?

Debata nad sensem polskiej tożsamości odbywała się na różnych płaszczyznach - historycznym, politycznym czy kulturalnym. W XX wieku różne spory i koncepcje przedstawiali również polscy architekci. Publikujemy fragmenty artykułu dra hab. Andrzeja Szczerskiego, gdzie przedstawia on różne perspektywy tego sporu oraz analizuje przemiany w polskiej architekturze II Rzeczypospolitej.

Wyszukiwarka

Reklama

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.