Dwumiesięcznik Arcana
08.05.2015 13:20


ARCANA 122: nowe zadania dla prezydenta

Rok 2015 i wiek XXI stawia przed przywódcami Zachodu nowe zadania. Wojny informacyjne, ochrona wartości narodowych z jednej strony, globalna dynamika z drugiej - jakie działania powinni podejmować prezydenci, by w nowoczesny sposób bronić interesów własnego kraju - to tylko niektóre zagadnienia najnowszego numeru Arcanów.
Dwumiesięcznik Arcana
04.05.2015 13:08


Arcana 121: polska szkoła ma być fabryką konsumentów

Co pewien czas, zwykle w klimacie poświątecznych remanentów, dzienniki donoszą, że polska szkoła nie dorasta do aktualnej fazy reformy edukacji. W szczególności zaś nie dorastają do swej roli nauczyciele, starając się nadal realizować swe powołanie w duchu oświecania umysłów i serc. Próbuje się nas przekonać, że musimy zapomnieć o dawnej relacji: mistrz – uczeń. Rola nauczyciela w XXI w. ma być zupełnie - pisze Agnieszka Kurnik na łamach Arcanów.
Dwumiesięcznik Arcana
22.04.2015 17:42


Laissez faire – teoria i praktyka

20 lat temu ARCANA widziały możliwość połączenia liberalizmu w gospodarce z konserwatyzmem w obyczajowości. W obecnym Dwumiesięczniku opublikowaliśmy podsumowanie naszych rozważań, a wśród nich tekst profesora ekonomii Kazimierza Dadaka, poświęcony wielkiemu mitowi: leseferyzmowi.
Dwumiesięcznik Arcana
15.04.2015 10:41


Odwrócony kolonializm: jak Polska zostanie rezerwuarem ludności dla Zachodu

„Odwrócony kolonializm to śmiertelne zagrożenie dla krajów oddających swoich mieszkańców innym krajom; małe narody, jak Estończycy, mogą zostać całkowicie zaabsorbowane. Większe, jak np. Polacy, tracą swoich najbardziej wykwalifikowanych i przedsiębiorczych obywateli, czyli takich, którzy decydują o przyszłości narodu” - pisze Tomasz Gabiś w 121 numerze Arcanów.
Dwumiesięcznik Arcana
02.04.2015 17:21


Jak Jan Paweł II przywrócił Polsce rolę przedmurza chrześcijaństwa

Mija dziesiąty rok od śmierci św. Jana Pawła II. Okazuje się, że Papież stawiał przed Polakami wielkie zadania także po upadku komunizmu; wierzył, że Polska znów może stać się Przedmurzem Chrześcijaństwa, które będzie nas broniło przed nowym zagrożeniem cywilizacyjnym. W 121 numerze Arcanów pisał o tym prof. Krzysztof Dybciak:
Dwumiesięcznik Arcana
23.03.2015 20:03


Jak w Polsce rośnie nowa PZPR, czyli rzecz o kratokracji

Rozmowa dwóch redaktorów naczelnych Arcanów, opublikowana w 121 numerze pisma, połączyła perspektywę znawcy polityki i znawcy kultury. Otrzymaliśmy obraz kraju, w którym pozostaje wyjechać, dołączyć do armii urzędników albo dać się wykorzystywać. Pozostaje jeszcze sprzeciw:
Dwumiesięcznik Arcana
23.03.2015 11:36


Zaprenumeruj Dwumiesięcznik ARCANA na 2015 r.

Jeden przelew wystarczy, by kilka dni po ukazaniu się najnowszego numeru móc cieszyć się lekturą Dwumiesięcznika. Oto szczegóły:
Dwumiesięcznik Arcana
19.03.2015 13:36


Wyjść z kryzysu kultury? Czy prawica to potrafi?

Redaktor Naczelny „Arcanów” prof. Andrzej Waśko chce przyłożyć rękę do zmiany - powstrzymania upadku kultury polskiej w dobie politycznych zawirowań. Co na to prawica - porozmawiajmy o tym w Księgarni Gazety Polskiej w Krakowie.
Dwumiesięcznik Arcana
05.03.2015 17:24


Dwadzieścia lat później

Obecnym (121) numerem „Arcanów” otwieramy dwudziesty rok istnienia naszego pisma. Zaczynając je wydawać w latach 90., sądziliśmy, że panaceum na wszelkie polskie problemy będzie przeciwieństwo realnego socjalizmu: liberalizm i gospodarka wolnorynkowa, połączone z konserwującymi ustrój demokratyczny wartościami moralnymi.
Dwumiesięcznik Arcana
20.02.2015 23:30


O elitach, które boją się własnego narodu

Mazowiecki, Geremek, Komorowski. W rozmowie ARCANÓW (nr 120) prof. Krzysztof Szczerski i prof. Piotr Gliński opowiadają o obozie władzy, oblężonym przez naród i o sposobach przełamania społecznego impasu. Bo chyba wygranie wyborów to nie wszystko?

Wyszukiwarka

Reklama

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.