Władysław Konopczyński ,,Pierwszy rozbiór Polski”

Nie obełgiwał siebie ani sumienia swego nie roztrząsał, ani nagród nie potrzebował Wielki Fryderyk. Czyż nie było rozkoszą napisać do braciszka po wciągnięciu Marii Teresy na własne podwórko: Teraz, mój drogi bracie, skończyliśmy z najpoważniejszą rzeczą. Połączy się trzy wyznania: greckie, katolickie i kalwińskie, spożyjemy bowiem jedną hostię – Polskę, i jeżeli nie zbawi to naszych dusz, to z pewnością będzie z wielką korzyścią dla naszych państw.

Władysław Konopczyński (1880-1952) – najwybitniejszy polski historyk XX wieku, profesor UJ, prezes Polskiego Towarzystwa Historycznego, inicjator i pierwszy redaktor naczelny Polskiego Słownika Biograficznego. Autor takich klasycznych opracowań, jak Konfederacja barska, Dzieje Polski nowożytnej, Polscy pisarze polityczni XVIII wieku, Polska a Szwecja od pokoju oliwskiego do upadku Rzeczypospolitej, Geneza i ustanowienie Rady Nieustającej, Liberum veto. Studium historyczno-porównawcze, Stanisław Konarski i in.

Aresztowany przez Niemców w ramach Sonderaktion Krakau, osadzony w Sachsenhausen; po wojnie prześladowany przez twórców stalinowskiej historiografii w Polsce. W tym ostatnim okresie przygotował do druku monografię pierwszego rozbioru Polski. Nie została ona jednak wówczas opublikowana – druk zablokował komunistyczny minister oświaty.

Skazana na unicestwienie w czasach stalinowskich, praca Konopczyńskiego ukazała się po raz pierwszy w 2010 roku. Ponieważ szybko znikła z półek księgarskich, ponownie oddajemy do rąk Czytelników to niezwykłe dzieło. Porywający styl i klarowność narracji, połączone z warsztatową ścisłością, sprawiają, że jest to jedna z najważniejszych książek dla polskiej refleksji nad Rzecząpospolitą i jej upadkiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pamiętaj o kulturze w dyskusji. Każdy komentarz jest sprawdzany przez Administratora