Henryk Głębocki ,,Fatalna sprawa. Kwestia polska w rosyjskiej myśli, propagandzie i debatach politycznych epoki Wielkich Reform 1856-1866”

Oddawana do rąk czytelnika źródłowa monografia kwestii polskiej w rosyjskiej myśli, debatach i propagandzie w epoce powstania styczniowego oraz wielkich reform w Rosji, jest próbą przedstawienia konfliktu polsko-rosyjskiego z perspektywy elit Imperium. Chodzi tu o ,,Rosję zaczynającą się od XIV stopnia w tabeli rang", jak sarkastycznie sferę tę określił Aleksander Hercen. Jednym z głównych podjętych tu problemów badawczych stała się interakcja między rosyjską opinią publiczną, a raczej jej zaczątkami, a polityką państwa carów wobec niepokornych poddanych, a także wpływ konfliktu z Polakami na ewolucję myśli i nurtów politycznych w Rosji.

Ze względu na charakter tej pracy i wykorzystany tu obszerny, trudno dostępny oraz zróżnicowany materiał źródłowy, pochodzący z kilkudziesięciu archiwów, a także kolekcji rękopisów z kilku krajów, książka ta pozostaje do dzisiaj niezastąpioną monografią tytułowej problematyki. Jej pierwsze wydanie, nagrodzone prestiżową polską nagrodą ,,Klio” I stopnia za najlepszą pracę historyczną roku 2000, zostało docenione w międzynarodowym środowisku badaczy stosunków polsko-rosyjskich wieku XIX oraz szeroko pojętej tzw. ,,imperiologii”. W skróconej wersji książka ukazała się w języku angielskim (2016, 2017). Nowa, poprawiona i uzupełniona jej wersja, wydana w 160. rocznicę powstania styczniowego, powinna przybliżyć słabo znaną w Polsce, imperialną perspektywę polsko-rosyjskich zmagań na tle dziejów Europy Wschodniej.

 

Książka Głębockiego imponuje znawstwem problematyki, ciekawymi sformułowaniami i ogromną bazą źródłową.

Prof. Piotr S. Wandycz (1923-2017), Yale University

 

Znakomite opracowanie politycznego aspektu kwestii polskiej w rosyjskiej myśli okresu ,,wielkich reform” Aleksandra II.

Prof. Andrzej Walicki (1930-2020), University of Notre Dame, PAN

 

Autor zdołał dotrzeć do ogromnych pokładów dokumentów, dotąd nie wyzyskanych lub też wykorzystywanych połowicznie, przewertować kolosalną literaturę dokumentacyjną, kwerenda archiwalna, którą podjął, jest zaiste imponująca.

Prof. dr hab. Wiktoria Śliwowska (1931-2021), IH PAN

 

Skala podjętej przez Głębockiego kwerendy źródłowej budzi podziw. […] ,,Fatalnej sprawy” żaden poważny badacz tak polsko-rosyjskich stosunków politycznych, jak też rosyjskiej myśli politycznej i rosyjskiego nacjonalizmu nie będzie mógł pominąć.

Prof. dr hab. Andrzej Nowak, UJ, IH PAN

 

Głębocki widzi w ,,kwestii polskiej” jeden z centralnych czynników tworzenia się rosyjskiego nacjonalizmu typu imperialnego. […] Dowodzi, iż w rosyjskich działaczach gorąca polonofobia dawała się pogodzić z poglądami liberalnymi i modernizatorskimi, a nawet służyła im wsparciem. 

Prof. Michaił Dołbiłow, University of Maryland

 

Henryk Głębocki (ur. 1967) – historyk, pracownik naukowy Uniwersytetu Jagiellońskiego (Instytut Historii). Specjalizuje się w dziejach Europy Wschodniej, Imperium Rosyjskiego i sowieckiego, stosunków polsko-rosyjskich w XIX i XX wieku oraz historii PRL. Prowadził na ten temat badania w kilkudziesięciu zbiorach rękopisów i archiwach w krajach postsowieckich, Europie i Ameryce. Członek redakcji dwumiesięcznika ,,Arcana”. Autor i współautor kilkunastu książek i edycji źródeł, m.in. Fatalna sprawa. Kwestia polska w rosyjskiej myśli politycznej 1856-1866 (2000 – I wydanie Nagroda Klio); Policja tajna przy robocie. Z dziejów państwa policyjnego w PRL (2005); ,,Solidarność”– 20 lat (współautor; 2000, II wydanie 2005); Kresy Imperium. Szkice i materiały do dziejów polityki Rosji wobec jej peryferii (XVIII-XXI wiek) (2006); Diabeł ,,Asmodeusz” w niebieskich binoklach i kraj przyszłości. Hrabia Adam Gurowski i Rosja (2012).

 

 

 

 

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego
Logo Ministerstwa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pamiętaj o kulturze w dyskusji. Każdy komentarz jest sprawdzany przez Administratora