Czy powstanie 1863 roku było nieuniknione? (video)

Plan margrabiego i Wielkiego Księcia Konstantego (brata cara) często postrzega się jako wielką szansę – tymczasem plany Kremla były jednoznaczne.
22.01.2016 21:10

Pacyfikacja Polaków i odsunięcie groźby powstania zmusiło Imperium Rosyjskie do czasowych i pozornych koncesji, jednak car obawiał się, że i te pozorne ustępstwa mogą zakończyć się sukcesem Polaków, na co władza rosyjska nie chciała pozwolić.

Polacy, zarówno Biali jak i Czerwoni, domagali się daleko idących praw, także dla rodaków za Bugiem, na tzw. ziemiach zabranych.

Profesor Henryk Głębocki, który poznał intencje Rosjan dzięki kwerendzie archiwalnej w Moskwie, przedstawia prawdziwe zamiary Kremla wobec Polaków przed 150. laty. Ci, którzy polski zryw uważają za szaleństwo po prostu mijają się z faktami.

Okazuje się też, że powstanie styczniowe zmieniło nie tylko losy Polaków, ale wpłynęło także na myślenie elit Imperium Rosyjskiego – po raz pierwszy w historii car musiał się liczyć z rodzącą się opinią publiczną własnego kraju. Jakie były tego konsekwencje?

 

Zapraszamy do wysłuchania:

 

 

 

 

 


Ostatnie wiadomości z tego działu

Głos starego wyborcy z myślą o młodszych

Prof. Nowak: Pracujmy nad tym, by zwolenników niepodległości przybywało

Prof. Nowak podsumowuje 2017 rok: właściciele III RP nareszcie odsuwani od władzy

prof. Nowak: Przypomnienie samego 1918 roku nie wystarcza, by zrozumieć czym jest niepodległość

Komentarze (2)
Twój nick:
Kod z obrazka:


edikoi
20.02.2013 15:15
Ten czlowiek twierdzi ze biale to czarne a czarne to biale, zreszta coraz wiecej jest opinii ze wszystkie powstania byly nieuniknione i w podtekscie "zwycieskie". Odsylam ; a) do ksiazki Szujskiego "O falszywej historii jako nauczycielce falszywej polityki" b) wiedzacym najlepiej proponuje jeszcze troche poczytac zamiast wypisywac takie steki bzdur jak w komentowanym artykule.
Prawdzic
20.02.2013 12:40
O wpisie Singera: Jak widać nie brakuje w Polsce zwolenników imperializmu rosyjskiego. Podobne zdanie do Singera reprezentuje tzw (h)istoryk Komorowski.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.