Letnie czy gorące (1): NABOŻNY KULT WODZA

Megalomania? Pycha giganta wśród karzełków? Mit Piłsudskiego fascynuje dzisiaj miliony fanów PiSu. Przesłaniając zasługi Dmowskiego, zapomnianego współtwórcy (wraz z Paderewskim) naszej niepodległości. Przypominamy za to „sny o potędze” Marszałka, jego dalekosiężną „ideę imperialną”.
31.03.2016 17:59

 

Jego zauroczenie „Królem Duchem” Słowackiego, jako wzorem wielkości. Wielkości Wodza, której ludzka glina, na próżno przeciwstawiałaby swój bezwład i swoją nikczemność (zob. m.in. Andrzej Nowak, „Wizja polityczna JP”). Stąd bezbrzeżna pogarda dla tej mierzwy (słynny list do Perla!). Przedwojenna, patriotyczna edukacja szkolna, przebierano siedmiolatków w mundurki ułanów w rocznicę Powstania Listopadowego, Belweder przekształcony w Muzeum Marszałka, kult Wodza… A niebawem szok i trauma totalnej klęski Września 39. Gdy wspaniały pałac „Polski mocarstwowej”, „Polski imperialnej” runął w gruzy.
***
Jeszcze raz o polityce jako „sztuce pogardy”? Z wysokości tronu patrzymy na poddanych, na pokorny tłum oklaskujący naszą wielkość, nasze gigantyczne EGO? Polityka jako pogarda dla rządzonych, których traktujemy jako glinę do zbudowania pomnika naszej chwały? Nie tylko Hitler czy Stalin, ale i, wielbiony przez wielu Polaków, Napoleon. Wspominający o niewartym splunięcia milionie trupów na pobojowiskach (zob. jego słynna rozmowa z Metternichem już po klęsce pod Moskwą, przytacza ją Wolfram Seemann, Metternich, Stratege und Visonaer). Czy w każdym „mężu stanu” tkwiłby zalążek tej pogardy, by rozrastać się w potężny BAOBAB? Ale w tłumie rządzonych mrówek tkwi - paralelnie - ziarenko niewolnicze, gotowość płaszczenia się. NABOŻNY KULT WODZA.

Jan Prokop

 

W dawnych ARCANACH swoją stałą rubrykę pod tytułem „Letnie czy gorące” zapełniał ciętymi tekstami wieloletni autor i współzałożyciel wydawnictwa prof. Jan Prokop. Dziś nonkonformistyczny język Profesora powraca na łamach Portalu w nowych odcinkach.


Ostatnie wiadomości z tego działu

Głos starego wyborcy z myślą o młodszych

Prof. Nowak: Pracujmy nad tym, by zwolenników niepodległości przybywało

Prof. Nowak podsumowuje 2017 rok: właściciele III RP nareszcie odsuwani od władzy

prof. Nowak: Przypomnienie samego 1918 roku nie wystarcza, by zrozumieć czym jest niepodległość

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Reklama

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.