„Eurocentryczna debata”? – komentarz prof. Jana Prokopa do ostatniego numeru Arcanów

Andrzej Nowak, Marian Miszalski, Olga Doleśniak-Harczuk, Andrzej Waśko, Anna Zechenter dyskutują w Arcanach (nr 127–128) na temat Dekadenckiej Europy – jej upadku czy przebudzenia.
12.04.2016 22:39

Temat istotnie fascynujący. Zalew kontrkultury zaczął się w USA (przez Adorno i Horkheimera) krytyką autorytetu OJCA narzucającego synom protestancki etos pracy w wersji „z pucybuta milionerem”. Tj. każdy winien, chce czy nie chce, pochwalić się własną succes-story. Przymus bogacenia się zakwestionuje hippiesowska counter-culture począwszy od Salingera (The Catcher In the Rye) z hasłem „rób swoje” (do your thing), co skończy się paryskim (anarchicznym)„zabrania się zabraniać? Jedno przegięcie wywołuje drugie? Ale sęk w czym innym. Dyskutanci szukają winnych. I znajdują w najpierw w tamtych „frankfurckich” marxistach, emigrujących do USA, a potem w Gramscim, który wzywał do przebudowy świadomości, co zaowocowało dziś europejską „polityczną poprawnością”. W sumie kryzys totalny, rozbrojenie Europy, w jego ramach mieściłby się i Vaticanum Secundum i ekumenizm Jana Pawła II i szyderstwa Houellebecqa? Co może nas ratować? Powrót do narodowych korzeni? Powrót do tradycyjnego, przedpoborowego chrześcijaństwa jako narzędzia umacniania narodowej krzepy?zajrzyjdoksiegarni_120 Umacniania narodowej tożsamości w starciu z agresywnym islamem (imigranci!)? Kłopot jednak w tym, że ci (jakże inteligentni) dyskutanci nie widzą zupełnie kontekstu, w jaki wchodzimy dzisiaj, terzo millenio adveniente. W III tysiącleciu, gdy świat nie da się już podzielić na cywilizowane rejony (Europa) i dzikie pola zaraz za płotem. Dzikie pola, których możemy nie widzieć, zamknąwszy oczy. To zamykanie oczu, na wymiar globalny, na wymiar Rodziny Ludzkiej, do której i my i ONI TEŻ należą… na to, że razem przeżyjemy, albo razem pójdziemy na dno… Ta, powtarzam, szczególna (eurocentryczna?) krótkowzroczność – zdumiewa…


Ostatnie wiadomości z tego działu

Głos starego wyborcy z myślą o młodszych

Prof. Nowak: Pracujmy nad tym, by zwolenników niepodległości przybywało

Prof. Nowak podsumowuje 2017 rok: właściciele III RP nareszcie odsuwani od władzy

prof. Nowak: Przypomnienie samego 1918 roku nie wystarcza, by zrozumieć czym jest niepodległość

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.