Recenzje książek
03.05.2012 20:03


Walka o suwerenność w skrajnie trudnych warunkach...

Książka autorstwa prof. Zofii Zielińskiej jest pozycją niezwykle ciekawą i intrygującą. Dlaczego? Ciekawą z racji prezentowanego obrazu króla Stanisława Augusta, który okazuje się być bardzo zdeterminowany w reformowaniu swego kraju dla dobra niego, wbrew swemu wschodniemu mocodawcy. Intrygującą z racji prezentowanych postaw monarchy, a także jego wujów, którzy nie okazują się być tak gorliwi „w naprawianiu” Rzeczypospolitej. Jest dodatkowo intrygująca jeżeli porównamy ją z ankietą jaka została przeprowadzona na potrzeby wywiadu Portalu ARCANA z prof. Zielińską. Z owej ankiety wynika, iż 60% respondentów uznaje króla „Stasia” za zdrajcę – z książki obraz władcy rysuje się wręcz przeciwny. Kto podejmie się rzeczowej polemiki z postawionymi w monografii tezami?

Recenzje książek
24.04.2012 18:28


Smoleńska mgła na Madagaskarze – dramat, przygoda i sekrety słowiańskiej tożsamości w najnowszej powieści Wydawnictwa ARCANA

Czy młodzi przyjaciele, Polak i Rosjanin, muszą wspólnie na krańcu świata otrzeć się o śmierć, by znaleźć porozumienie? Znają się niby od lat i darzą się wzajemnym szacunkiem i sympatią, a jednak historia ich narodów powraca w codziennych sporach i postrzeganiu świata. Najnowsza powieść Wydawnictwa ARCANA to połączenie powieści przygodowej i thrillera, ale jednocześnie jedna z pierwszych literackich opowieści o katastrofie smoleńskiej. Wszystko to osadzone w znanych Autorowi realiach madagaskarskiej dziczy...

Recenzje książek
09.03.2012 14:51


Antologia tekstów wybranych przez o. Jacka Salija, jako odtrutka na przemysł pogardy

W 1983 roku w Paryżu ukazała się niezwykła antologia tekstów zebranych przez o. Jacka Salija, a poświęconych przebaczaniu. Odbiorcami byli jednak tylko polscy emigranci, książka bowiem nie trafiła do Polski, jakby akolici stanu wojennego wzdrygali się na tytułowe słowa "Miłujcie nieprzyjacioły wasze".

Recenzje książek
17.02.2012 12:27


„Hasłem naszym zgoda będzie i Ojczyzna nasza”

Prostota, aktualność i swojskość… Hasło wyborcze kandydata na prezydenta z 1990 roku Stanisława Tymińskiego, jak i inne elementy rzeczywistości wyborczej III RP zebrał w rzetelnym kompendium Andrzej Konrad Piasecki. Przypomnienie przebiegu kampanii wyborczych ostatnich dwóch dekad to lektura pouczająca, choć czasem wydaje się... abstrakcyjna!

Recenzje książek
29.01.2012 12:48


Obraz życia minionego w reportażach Janusza Krasińskiego

„Metafizyka uboju” to zbiór reportaży Janusza Krasińskiego napisanych językiem zachowującym cząstkę preindustrialnej rzeczywistości. Przed naszymi oczami na nowo powraca świat wymarły, zmieniony przez postęp technologiczny czy rewolucje społeczne. Janusz Krasiński przedstawia nam rzeczywistość PRL inaczej niż w znanych wspomnieniach, filmach czy felietonach: interesują go przede wszystkim zwykli ludzie, których tryb życia zanikał wraz z fabrykami, zakładami pracy i modernizującym się rolnictwem.

Recenzje książek
10.01.2012 23:15


Życie nie ma morału

Wydaje się, że to duże miasta najczęściej przyciągają uwagę współczesnych pisarzy. Gdy mamy ochotę zagłębić się w coś innego, niż wielkomiejski świat, wracamy z reguły do literatury dawniejszej. Tymczasem w swojej najnowszej książce „Czas hieny” Adam Wiesław Kulik opisuje współczesną polską wieś, często w literaturze pomijaną.

Recenzje książek
07.11.2011 11:26


Ostatnia dekada sportretowana na bieżąco piórem Elżbiety Morawiec

Israel Singer ponad 10 lat temu postawił tezę, jakoby „50% sztuki amerykańskiej było złupioną sztuką żydowską”. Krystyna Łybacka będąc w 2003 roku ministrem edukacji proponowała „1. opodatkowanie szkół niepublicznych; 2. opodatkowanie zysków uczelni; 3. przesunięcie czasu zdobycia tytułu nauczyciela dyplomowanego z lat 7...(...) do 16”. Lech Wałęsa, który „obalił komunizm”, odmówił rehabilitacji Ryszarda Kuklińskiego (skazanego na śmierć przez władze PRL) i nigdy się z nim nie spotkał.

Kto dzisiaj o takich rzeczach pamięta? Książka Elżbiety Morawiec, która ukazała się ostatnio w ARCANACH, to zbiór artykułów z ostatnich 15 lat, przedstawiających złowieszcze absurdy ówczesnej rzeczywistości.

Recenzje książek
27.10.2011 10:05


W obronie Starej Europy – profesor Jacek Bartyzel adwokatem konserwatystów XIX i XX stulecia

Profesor Jacek Bartyzel to postać znana i niezwykle ceniona w środowiskach konserwatywnych, erudyta najwyższej klasy, monarchista, wybitny naukowiec. Nic więc dziwnego, że recenzowanie takiego dzieła jak "Umierać, ale powoli!" nastręcza poważnych trudności, bo jest to opus magnum, wymagające wnikliwego spojrzenia.

Recenzje książek
19.10.2011 19:25


Jak nasi przodkowie chcieli Rzeczpospolitą naprawiać...

Krakowskie ARCANA jako jedne z pierwszych wydawnictw w Polsce podniosły temat staropolskiej kultury i polityki, jako konieczny do odkłamania. Dość już mantry o „ciemnogrodzie” i „warcholstwie”, dość już dezawuowania osiągnięć przodków, bo z naszego dziedzictwa można czerpać garściami, acz nie bezkrytycznie. Książka, którą napisał prof. Włodzimierz Bernacki, powinna powstać już dawno. Całościowe ujęcie myśli politycznej I Rzeczpospolitej pozwoli każdemu czytelnikowi zrozumieć złożoność reformatorskich zmagań w czasach, gdy nasze granice rozpięte były niemal od morza do morza.

Recenzje książek
19.05.2011 14:05


Wielka miłość w powieści Krzysztofa Pasierbiewicza „Magia namiętności”

Niegasnące mimo upływu czasu i zawiłych kolei losu uczucie. Czy w konfrontacji z mroczną rzeczywistością PRL-u może się obronić? Czy uczucie patriotyzmu przetrwa w walce z komunistycznym systemem? Odpowiedzi na te pytania, Czytelnik z pewnością odnajdzie w książce Krzysztofa Pasierbiewicza.


Wyszukiwarka

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.