Zamach na przywódczynię osetyńskiej opozycji - Ałła Dżiojewa trafiła do szpitala

Ałła Dżiojewa została uderzona w głowę podczas szturmu osetyńskich służb bezpieczeństwa na siedzibę jej komitetu wyborczego w Cchinwali, stolicy marionetkowej Osetii.

09.02.2012 22:41

Do wydarzenia doszło w czwartek. Osetyńska służba bezpieczeństwa dokonała szturmu na komitet wyborczy Ałły Dżiojewej. Wśród atakujących znajdowali się, według świadków, funkcjonariusze rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa. Podczas starcia pomiędzy siłami rządowymi a opozycjonistami Ałła Dżiojewa otrzymała potężny cios w głowę i straciła przytomność. Kandydatkę na prezydenta Osetii Południowej zabrano do szpitala. Obecnie przebywa na intensywnej terapii. Według przewodniczącego Związku Rosyjsko-Osetyńskiego Walerego Kabołowa trudno stwierdzić, kto uderzył Dżiojewą, gdyż wydarzenia przebiegały błyskawicznie. Zwolennicy Dżiojewej rozpoczęli marsz na szpital. Wokół budynku pojawia się coraz więcej ludzi.

Niechciany kandydat

Przypominamy, że Ałła Dżiojewa wycofała się z porozumień z rządem, podpisanych 9-10 grudnia w Cchinwali. Zapowiedziała również, że 10 lutego w piątek ogłosi swoją inaugurację na stanowisku prezydenta Osetii Południowej. 9 lutego rano władze osetyńskie wspierane przez Rosjan zamknęły granicę z Gruzją. Według komentatorów był to widoczny sygnał, że szykują się do siłowej konfrontacji ze zwolennikami Dżiojewej by nie dopuścić do jej inauguracji.

Nieprzewidywalny wasal

Osetia powstała jako marionetkowe państwo, po oderwaniu tego terytorium od Gruzji w czasie wojny z Rosją w 2008 r. Mimo nieuznania tego państewka na arenie międzynarodowej, jego istnienie jest możliwe dzięki konsekwentnemu wsparciu ze strony Kremla. Promoskiewski kandydat na prezydenta Osetii - Eduard Kokojty - przegrał w wyborach prezydenckich z Dżiojewą. Sama opozycjonistka także odwołuje się do władz rosyjskich w swoich politycznych planach, jednak nie uzyskuje jednoznacznego poparcia ze strony Federacji Rosyjskiej. 

Źródło: pik.tv

(BC)


Ostatnie wiadomości z tego działu

Dzwoni Macierewicz do komisji wyborczej… czyli o działalności niepodległościowej w latach 70-tych.

Prof. Andrzej Nowak: Lekcja historii. Wspomnienie o Richardzie Pipesie (1923-2018)

ARCANA nagrodzone przez MSZ!

Historia marksizmu i Conrad – ARCANA 135 już w księgarniach!

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:



Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.