Wokół Portalu
12.11.2012 1:11


Nowe zwrotki hymnu - najważniejsza pieśń narodowa okazuje się niezwykle żywotna także dzisiaj

Postanowiliśmy sprawdzić co młodym Polakom w duszy – oczywiście do melodii Mazurka Dąbrowskiego – gra i w ten sposób uczcić 94. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości!

Wokół Portalu
29.10.2012 13:34


Czy świętowanie patriotycznych rocznic może i powinno być trendy?

Mazurek Dąbrowskiego nieraz przeżywał swój renesans, znajdując literackie kontynunacje - czy dzieło Józefa Wybickiego można dzisiaj zaktualizować?

Wokół Portalu
19.09.2012 16:58


„teraz śpisz ale pilnują cię Judasze”

W obliczu złowieszczej tragedii jaka spotkała rodzinę śp. Anny Walentynowicz łączymy się w bólu i pragniemy wyrazić wsparcie dla bliskich bohaterki Solidarności.

Wokół Portalu
28.05.2012 23:40


Ogólnopolski konkurs Rymkiewiczowski

Jest prawdziwym człowiekiem renesansu: poetą, historykiem, historykiem literatury, eseistą, pisarzem, dramaturgiem, komediopisarzem, imitatorem, tłumaczem i krytykiem literackim. Prof. dr hab. Jarosław Marek Rymkiewicz, bo o nim mowa, to postać znana z pierwszych stron gazet – ale także twórca, którego dorobek analizowany jest w szkołach i na uniwersytetach w całej Polsce.

Wokół Portalu
06.04.2012 19:36


Resurrexit! Zmartwychwstał!

Przekazujemy życzenia dla czytelników portalu od prof. Andrzeja Nowaka, redaktora dwumiesięcznika ARCANA.

Wokół Portalu
14.02.2012 12:16


Stanisław August Poniatowski na wokandzie

Już wkrótce w ARCANACH zostanie wydane monumentalne dzieło dotyczące Sejmu Wielkiego. Zanim do tego dojdzie chcemy zaprosić Państwa do debaty nad losami polskiego monarchy, który budzi ogromne emocje nie tylko w historiografii, ale i w kulturze. Dla jednych jest wzorem nowoczesności i dalekowzroczności, dla innych sługusem Petersburga i zdrajcą. Teraz każdy czytelnik Portalu ARCANA może pomóc w przygotowaniu wywiadu z najlepszym ekspertem od czasów króla Poniatowskiego – prof. Zofią Zielińską.

Wokół Portalu
01.02.2012 15:46


Już tylko miesiąc został do Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”!

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” został ustanowiony przez sejm zeszłej kadencji z inicjatywy poprzedniego prezydenta. Tegoroczne obchody ze strony państwowej nie zapowiadają się odpowiednio do rangi upamiętnianych żołnierzy, toteż warto świętować oddolnie, poprzez lokalne inicjatywy i przedsięwzięcia organizowane w środowiskach patriotycznych.

Wokół Portalu
11.12.2011 22:44


Międzynarodowa konferencja naukowa w dwudziestą rocznicę rozpadu Związku Sowieckiego „Od rozgrabionego do odnowionego imperium” 14-16 XII 2011 r.

Już w najbliższą środę otwarta zostanie konferencja naukowa „Od rozgrabionego do odnowionego imperium”. Będą mogli się Państwo przekonać, czy faktycznie rozpad ZSRS by był „największą katastrofą geopolityczną XX wieku”, cytując premiera Federacji Rosyjskiej Władimira Putina. Konferencja składa się z szeregu referatów młodych naukowców, a także debat uznanych specjalistów z Polski i zagranicy. Naszym celem, jako organizatorów, jest próba spojrzenia krytycznym okiem na rozpad Związku Sowieckiego i refleksji nad jego skutkami. Poniżej zamieszczamy plan konferencji.

Serdecznie zapraszamy wraz z Instytutem Wschodnich Inicjatyw, Kołem Naukowym (W)Koło Rosji oraz Kołem Naukowym Historyków Studentów UJ.

Wokół Portalu
17.11.2011 22:36


Od rozgrabionego do odnowionego Imperium. Konferencja naukowa w dwudziestą rocznicę rozpadu Związku Sowieckiego

Dyskusje z udziałem wybitnych specjalistów od Rosji i Europy Wschodniej, goście zza granicy, odczyty referatów naukowych, prześledzenie sytuacji na Wschodzie – to wszystko na konferencji, która odbędzie się w dniach 14-16 grudnia w Krakowie. Władimir Putin oświadczył niegdyś, że "Rozpad ZSRS to największa katastrofa geopolityczna XX wieku", czas odczytać te słowa w świetle faktów. A będą to robić najlepsi eksperci, nie tylko z Polski.

Zapraszamy wraz z Instytutem Wschodnich Inicjatyw, Kołem Naukowym (W)Koło Rosji oraz Kołem Naukowym Historyków Studentów UJ. 

Wokół Portalu
01.10.2011 14:43


Nagroda premiera dla prof. Szczerskiego

Prezes Rady Ministrów docenił innowacyjność rozprawy habilitacyjnej stałego komentatora Portalu ARCANA.


Wyszukiwarka

Reklama

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.