Ogólnopolski konkurs Rymkiewiczowski

Jest prawdziwym człowiekiem renesansu: poetą, historykiem, historykiem literatury, eseistą, pisarzem, dramaturgiem, komediopisarzem, imitatorem, tłumaczem i krytykiem literackim. Prof. dr hab. Jarosław Marek Rymkiewicz, bo o nim mowa, to postać znana z pierwszych stron gazet – ale także twórca, którego dorobek analizowany jest w szkołach i na uniwersytetach w całej Polsce.

28.05.2012 23:40

Najważniejsze cele Ogólnopolskiego Konkursu Rymkiewiczowskiego to: popularyzacja czytelnictwa, literatury polskiej i jej historii, oraz historii Polski. Idealnym medium jest właśnie twórczość Jarosława Marka Rymkiewicza. Poprzez zachęcanie do lektury jego poezji i książek eseistycznych chcemy zwrócić uwagę również na stosowaną przez niego metodologię literaturoznawczą oraz program klasycyzmu literackiego. Niezwykle ważna jest dla nas także promocja małych ojczyzn – w tym wypadku na przykładzie Miasta Ogrodu – Milanówka, z którym od wielu lat związany jest Rymkiewicz (Zachód słońca w Milanówku; nagroda Nike).

Konkurs skierowany jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz studentów. Zadaniem biorących w nim udział jest napisanie analizy, recenzji lub eseju (w zależności od kategorii wiekowej i wybranego tematu). Poniżej przedstawiamy listę tematów konkursowych.

Prace należy nadsyłać do 1 września 2012 roku drogą elektroniczną na adres: konkurs_rymkiewiczowski@wp.pl. Na zwycięzców czekają: nagrody pieniężne i rzeczowe oraz publikacja ich tekstu w prasie.

Zapraszamy do śledzenia konkursowego bloga w serwisach salon24.pl i latte24.pl oraz do polubienia profilu Konkursu na Facebooku. Szukajcie nas także na Twitterze. Regulamin Konkursu dostępny jest na stronie Stowarzyszenia Rozwoju Obywatelskiego.


KONFERENCJA I GALA

Konferencja Rymkiewiczowska oraz gala wręczenia nagród odbędą się 27 października w Teatrze Letnim w Milanówku. W Konferencji wezmą udział prof. Ewa Paczoska (UW), prof. Andrzej Nowak (UJ), dr Marzena Woźniak-Łabieniec (UŁ), dr Olaf Krysowski (UW) oraz pisarz Rafał A. Ziemkiewicz. Gala wręczenia nagród połączona zostanie z koncertem, podczas którego wykonane zostaną utwory stanowiące tło dla poezji Jarosława Marka Rymkiewicza.

 

SZUKAJCIE NAS NA:

www.facebook.com/KonkursRymkiewiczowski

www.konkursrymkiewiczowski.salon24.pl

www.twitter.com/RymRymek

www.konkurs-rymkiewiczowski.pl

 

TEMATY KONKURSOWE

KONKURS SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH (do 3 stron maszynopisu; interlinia 1,5; czcionka nr 12)

1. Analiza i interpretacja wybranego wiersza z tomiku zatytułowanego «Zachód słońca w Milanówku».

2. Wieszcz niepoprawny. «Żmut» – portret Mickiewicza wbrew tradycji romantycznej.

 

KONKURS UCZELNI WYŻSZYCH (do 5 stron maszynopisu; interlinia 1,5; czcionka nr 12)

1. Program literacki Rymkiewicza zawarty w manifeście «Czym jest klasycyzm».

2. Badacz a przeszłość. Problem wartości poznawczej pisma na przykładzie książki eseistycznej «Aleksander Fredro jest w złym humorze».

3. Powstanie warszawskie – bezsensowna rzeź czy ofiara na rzecz wolnej Polski. Zgoda lub polemika z «Kinderszenen».


Ostatnie wiadomości z tego działu

Miraże praworządności czyli o groźbie liberalnej autokracji

Laudacja z okazji przyznania Nagrody im. Lecha Kaczyńskiego Jarosławowi Markowi Rymkiewiczowi

Jacek Adamas "...Idź"

Jubileusz 80-lecia Leszka Długosza!

Komentarze (1)
Twój nick:
Kod z obrazka:


Mi ejecutivo me comento que me encantaria este sitio web y tenia toda la razon. No suelo expresar en
13.05.2016 23:42
Mi ejecutivo me comento que me encantaria este sitio web y tenia toda la razon. No suelo expresar en los sitios web pero me cautivo el argumento y lo quice hacer. Coacantulrgiones

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Reklama

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.