Od rozgrabionego do odnowionego Imperium. Konferencja naukowa w dwudziestą rocznicę rozpadu Związku Sowieckiego

Dyskusje z udziałem wybitnych specjalistów od Rosji i Europy Wschodniej, goście zza granicy, odczyty referatów naukowych, prześledzenie sytuacji na Wschodzie – to wszystko na konferencji, która odbędzie się w dniach 14-16 grudnia w Krakowie. Władimir Putin oświadczył niegdyś, że "Rozpad ZSRS to największa katastrofa geopolityczna XX wieku", czas odczytać te słowa w świetle faktów. A będą to robić najlepsi eksperci, nie tylko z Polski.

Zapraszamy wraz z Instytutem Wschodnich Inicjatyw, Kołem Naukowym (W)Koło Rosji oraz Kołem Naukowym Historyków Studentów UJ. 

17.11.2011 22:36

Zakres tematyczny naszego przedsięwzięcia obejmuje kierunki polityki UE i USA wobec obszaru postsowieckiego, przemiany systemu imperialnego w Rosji, kształtowanie się tożsamości narodów postsowieckich i ustrojów ich państw, zagadnienia energetyczne i znaczenie służb specjalnych w procesie przemian ostatniego dwudziestolecia. Zgłoszenia referatów można nadsyłać do 28 listopada na adres konferencja.rozpadZSRS(małpa)gmail.com, dla słuchaczy wstęp wolny.

My nie pomijamy trudnych tematów – stosunku Polski do wielkiego sąsiada, relacji niemiecko-rosyjskich, tendencji do centralizowania władzy przez Władimira Putina. Nasza konferencja odbywa się na kilka miesięcy przed wyborami prezydenckimi w Rosji – wydarzenia dziejące się wokół Kremla warto zrozumieć już wcześniej.

 

Wszystkie bieżące informacje można śledzić na specjalnej stronie internetowej: konferencjarozpadzsrs.blogspot.com

Ta historia jest też naszą, polską sprawą!

 

Redakcja Portalu ARCANA


Ostatnie wiadomości z tego działu

Miraże praworządności czyli o groźbie liberalnej autokracji

Laudacja z okazji przyznania Nagrody im. Lecha Kaczyńskiego Jarosławowi Markowi Rymkiewiczowi

Jacek Adamas "...Idź"

Jubileusz 80-lecia Leszka Długosza!

Komentarze (1)
Twój nick:
Kod z obrazka:


Kazych
21.11.2011 16:15

Dzisiejsza Rosja Putina i Miedwiediewa najwyraźniej chce nawiązać do swojej mocarstwowości carskich czasów.Nigdy w tym kraju i pod obojętnie jakim przywództwem nie minie chęć ekspansji na zachód. Putin daje wiele sygnałów ze nie ugnie się w realizacji swoich celów imperialnych. Można powiedzieć że Ukraina już jest w ich rękach a oni wielkorusy zrobią wszystko by już Ukrainy nie odpuścić. Przedłużony czas stacjonowania floty krymskiej to dopiero początek uzależnienia Ukrainy , co ciekawe oni sami tego chcą a co najmniej część wschodnia. Próba była podczas wojny z Gruzją , to  stamtąd szły okręty wojenne Rosji do blokady Batumi i innych portów Gruzji. Zachód udawał że wszystko kontroluje a tak naprawdę nie kiwnął palcem. Odwagi nie zabrakło naszemu prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu który tak naprawdę uratował Gruzję przed utratą niepodległości.Nadchodzi czas kiedy Rosja zacznie bardziej a nawet zbrojnie reagować na sprawy np. Iranu czy państw Afryki. Na wschodzie na razie Rosji nic nie zagraża i tak pusty ten rejon samowolnie zasiedlają Chińczycy ale Chiny zawsze miały ochotę na zwiększenie swojego terytorium. Pamiętamy wojnę z lat siedemdziesiątych kiedy pomiędzy ZSRR a Chinami nad rzeką bodajże Usuri i tam jak pisała prasa zachodnia Rosja użyła nowej broni podobno laseru i pogoniła Chińczyków. Dzisiaj Chiny to już mocarstwo i Rosja czuje respekt również ze wschodu.


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Reklama

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.