Wokół Portalu
07.03.2024 17:22


Miraże praworządności czyli o groźbie liberalnej autokracji

Szeroko komentowane przed dwoma miesiącami słowa Prezydenta RP o „terrorze tak zwanej praworządności” mają swój wymiar metaforyczny. Widać go wyraźniej, gdy opada kurz bieżących komentarzy, cichnie też dziennikarski lament. Koresponduje on z nieco ironiczną odpowiedzią Donalda Tuska, że „terror praworządności” to jedna z najważniejszych zasad, którymi będzie się on kierował sprawując rządy. Bynajmniej nie idzie tu o deklarowane przez premiera przywiązanie do zasady równości wszystkich wobec prawa czy jurysdykcyjnej wyłączności sądów. Dobiega końca pierwszy kwartał rządów tzw. „koalicji 15 października”. Jej dotychczasowe działania – zarówno co do formy, jak i treści – noszą znamiona próby stworzenia w Polsce zrębów systemu, który nieco prowokacyjnie można by określić mianem liberalnej autokracji.
Wokół Portalu
05.02.2022 13:24


Laudacja z okazji przyznania Nagrody im. Lecha Kaczyńskiego Jarosławowi Markowi Rymkiewiczowi

Tekst wygłoszony w czasie Kongresu Polska Wielki Projekt w Warszawie 11 czerwca 2016 roku.
Wokół Portalu
18.06.2021 10:07


Jacek Adamas "...Idź"

Wystawa Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski Kurator: Marcel Skierski Czas trwania: 11 czerwca - 26 września 2021
Wokół Portalu
11.06.2021 13:26


Jubileusz 80-lecia Leszka Długosza!

Legendarny artysta Piwnicy pod Baranami, autor kilkunastu tomików poezji i dziesięciu płyt z muzyką, publicysta i felietonista, Leszek Długosz obchodzi 80. urodziny! Z tej okazji Fundacja Instytut Łukasiewicza i Narodowe Centrum Kultury organizują koncert i wydają jubileuszową publikację. Projekt jest finansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Organizację koncertu jubileuszowego i wydanie książki wsparł PKN ORLEN S.A.
Wokół Portalu
12.08.2020 11:42


Prof. Władysław Zajewski skończył 90 lat!

Najserdeczniejsze życzenia od całej redakcji ARCANÓW!
Wokół Portalu
06.10.2019 14:13


Polska była dla Niego żywą ideą. Wspomnienie o Kornelu Morawieckim.

\"Prawda, dobro i sprawiedliwość są jak horyzont -gdy do nich dojdziesz, oddalają się. Nie dojdziesz. Lecz idź. Warto\" Kornel Morawicki
Wokół Portalu
07.02.2019 12:54


Najpiękniejszy kraj. „Kresy w malarstwie polskim ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie”

Muzeum w Gliwicach zaprasza na lekcję „geografii serdecznej” i podróż do krainy prawie (prawdziwie) „mitycznej”, jaką dla dzisiejszej Polski stają się Kresy – wschodnie ziemie dawnej Rzeczypospolitej. Ekspozycja „Kresy w malarstwie polskim…” to swego rodzaju „Pieśń o ziemi naszej” w obrazach.
Wokół Portalu
21.05.2016 18:17


Podpisz petycję do Billa Clintona!

Nie ma zgody na kłamstwa na temat Polski. Polecamy uwadze czytelników petycję do Billa Clintona, którą przygotowała Reduta Dobrego Imienia.
Wokół Portalu
05.02.2016 23:01


Pamiętacie „Trzech Budrysów” Stanisława Moniuszki?

Mickiewiczowskie dzieło w wersji audiobooka teraz w wykonaniu Bożeny Adamek. Warto wysłuchać!
Wokół Portalu
06.07.2015 10:27


Jakie książki czytają członkowie Prawa i Sprawiedliwości?

Z rozmów z działaczami i politykami partii jasno wynika, że na czele zainteresowań stoi historia Polski, literatura piękna i dzieje naszego niefortunnego sąsiada – Rosji. Ale Konwencja należała do „Arcanów” z innych powodów.

Wyszukiwarka

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.