Nowe zwrotki hymnu - najważniejsza pieśń narodowa okazuje się niezwykle żywotna także dzisiaj

Postanowiliśmy sprawdzić co młodym Polakom w duszy – oczywiście do melodii Mazurka Dąbrowskiego – gra i w ten sposób uczcić 94. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości!

12.11.2012 1:11

Gdyby Hymn Narodowy należałoby lekko zmodyfikować i poprawić tak brzmiałyby dodatkowe zwrotki: Użytkownicy Facebooka wybrali propozycję Arka z Warszawy:

Gdy sierpniowy zmierzch nadchodzi
Wszędzie słychać strzały
My walczymy o Warszawę
Tak jak o kraj cały.

Lat w niewoli, bitew, wojen
Nikt nam nie zazdrości
Polska była, jest i będzie
Pociąg do wolności

 

Szczegóły konkursu:

Konkurs od 17.10-08.11 na www.facebook.com/dohymnu

Organizowany przez Stowarzyszenie do Rzeczy

Patronat honorowy: Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej

 

Kontakt dla mediów:

st.dorzeczy@gmail.com

Weronika Zaguła

 

Podsumowanie akcji:

Zadaniem uczestników konkursu było podanie swoich propozycji, by z jednej strony komponowały się z linią melodyczną i rymem Mazurka Dąbrowskiego, a z drugiej strony były opisem współczesnej Polski. Wpłynęło do nas ok. 50 różnych propozycji. W kategorii, tych poważnych, mocno wzorowanych na oryginale, zdecydowanie bohaterem był król Jan III Sobieski. Historia współczesna to przede wszystkim odniesienia do Powstania Warszawskiego. Tu forma już był lżejsza, przebija miłość do stolicy - nie tyle podejrzewamy, co jesteśmy pewnie, że nadesłali je Ci, którzy w stolicy się wychowali lub zakochali przychodząc tu na np. studia. Nie brakowało też zwrotek, dla których inspiracją były wydarzenia ostatniego miesiąca, czy tygodnia. Pojawiał się Stadion Narodowy i jego dach, Polak pracujący w korporacji od świtu do zmierzchu, nasze miejsce w UE, czy obiecywana zielona wyspa.

Do zwycięzcy trafił zestaw patriotycznych upominków, w tym publikacje, flaga narodowa, koszulka patriotyczna oraz wiele innych gadżetów.

 

Stowarzyszenie ‘do Rzeczy’ - organizacja pozarządowa. Działa na polu popularyzacji postaw patriotycznych i obywatelskich, kultywowania dziedzictwa narodowego i dorobku poprzednich pokoleń, a także walki z kompleksami Polaków. 

www.facebook.com/doRzeczy

 

zespół
ST do Rzeczy


Ostatnie wiadomości z tego działu

Miraże praworządności czyli o groźbie liberalnej autokracji

Laudacja z okazji przyznania Nagrody im. Lecha Kaczyńskiego Jarosławowi Markowi Rymkiewiczowi

Jacek Adamas "...Idź"

Jubileusz 80-lecia Leszka Długosza!

Komentarze (1)
Twój nick:
Kod z obrazka:


Fenton Benton,I seem to recall advertising wasn't even carried on channels one and two. Hang on
14.05.2016 0:15
Fenton Benton,I seem to recall advertising wasn't even carried on channels one and two. Hang on...it still isn't (unless you count the ridiculous and disgusting amount of advertising BBC does for itav)fl.Dsee's stories are brilliant. I love them. The fact that his agency doesn't always produce work that follows them to the letter is indicative of the more competitive position we are in now. If Hegsy's got any principles, I doubt they're well reflected in the current KFC and Surf work (among others).

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Reklama

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.