Dwumiesięcznik Arcana
02.08.2012 20:35


Z wielkim żalem redakcja dwumiesięcznika „ARCANA” żegna Panią Profesor Annę Sucheni-Grabowską

W związku z wiadomością o śmierci Pani Profesor Anny Sucheni-Grabowskiej prezentujemy wspomnienie o wybitnej historyk skreślone piórem redaktora naczelnego Dwumiesięcznika „ARCANA”, pisma z którym Pani Profesor była związana od samych jego początków.

Dwumiesięcznik Arcana
31.07.2012 12:37


Podwójny numer (106-107) Arcanów!

Nareszcie jest. Numer 106-107 Dwumiesięcznika ARCANA zaczyna się od pytań ważnych i aktualnych, choć źródłem są bezprecedensowe zbrodnie na narodzie polskim sięgające tych sprzed Katynia, Oświęcimia, Rakowieckiej.

Dwumiesięcznik Arcana
24.07.2012 11:54


Z drugiego numeru Arcanów: Z perspektywy ofiary – rozmowa z Dawidem Berdzeniszwili

Prezydenta Saakaszwilego oskarża się dzisiaj o niedemokratyczne sprawowanie rządów, o wprowadzanie zamordyzmu. Ale czytając wywiad z przedstawicielem niepodległościowej gruzińskiej Zjednoczonej Partii Republikańskiej, z 1995 r. możemy sobie wyobrazić jak wyglądałoby nadczarnomorskie państwo, gdyby rządzili tam „demokraci” z rekomendacji Kremla.

Dwumiesięcznik Arcana
14.07.2012 13:23


Z pierwszego numeru Arcanów: Kto się boi nacjonalizmu?

W ramach przypominania tekstów z archiwalnych numerów Dwumiesięcznika ARCANA prezentujemy artykuł prof. Jacka Bartyzela, wieloletniego autora i współpracownika krakowskich ARCANÓW. Refleksje nad korzeniami i przyszłością ruchów narodowych w Polsce aktualne w 1995 roku są i dzisiaj godne uwagi, a w niektórych aspektach zaskakująco… aktualne i trafne. 

Dwumiesięcznik Arcana
02.07.2012 16:44


Z pierwszego numeru Arcanów: Święta wojna Rosji na Kaukazie

To co Rosja wyczynia od lat na Kaukazie zapewne nieznane jest piewcom rosyjskiego imperium, którzy w eurazjatyckim hegemonie widzą ochronę przed „nacjonalizmami”, „wojnami religijnymi” czy „plemiennymi”. Tekst Urszuli Doroszewskiej z pierwszego numeru Arcanów (1995 rok!) streszcza metody manipulacji, dezinformacji i prowokacji, jakie Kreml stosuje między Morzem Czarnym a Kaspijskim. Ale nie tylko tam. 

Dwumiesięcznik Arcana
22.05.2012 15:59


Rozmowy polskie wiosną 2012 r.

Numer 105 Dwumiesięcznika ARCANA tradycyjnie otwiera wstęp Profesora Andrzeja Nowaka.

Dwumiesięcznik Arcana
11.05.2012 18:04


Czy generał Franco obalił demokrację hiszpańską? – tekst Marka Jurka z 1995 r.

Prezentujemy tekst Marka Jurka z 1995 roku, opublikowany na łamach pierwszego numeru ARCANÓW i poświęcony dyskursowi wokół generała Franco. Konserwatysta nie poprzestaje na historycznych wywodach, ale wskazuje metody fałszowania historii przez zwolenników komunizmu, zwolenników „postępu” i dziejowej rewolucji. Niniejszym tekstem rozpoczynamy cykliczne publikowanie archiwalnych artykułów ARCANÓW sprzed ponad dekady, aby udostępnić szerszemu gronu ważne i wciąż aktualne teksty konserwatywnego środowiska.

Dwumiesięcznik Arcana
21.04.2012 12:00


„Depczcie to ciało, które się za was nastawia...”

Prawdziwa historia Tadeusza Reytana, słynnego ze sprzeciwu wobec usankcjonowania przez sejm Rzeczypospolitej I rozbioru Polski i Litwy.

Dwumiesięcznik Arcana
02.03.2012 12:49


Andrzej Nowak: Na wielkiej tarczy historii

Podwójny numer Dwumiesięcznika ARCANA (324 strony!) powraca z wielkim wołaniem polskiej historii. Co wykrzykuje nasza przeszłość? Poniżej prezentujemy wstęp do najnowszych ARCANÓW autorstwa prof. Andrzeja Nowaka.

Dwumiesięcznik Arcana
03.01.2012 15:19


Angela Merkel: przeszłość cesarzowej Europy

Przeszłość znanych i potężnych polityków zawsze budzi nasze zaciekawienie, uważamy bowiem, że poznanie ich rodzinnych korzeni, środowiska, w którym wyrastali, wpływy, jakim podlegali w dzieciństwie i młodości, mogą pomóc w zrozumieniu ich teraźniejszych postaw i działań. Nic więc dziwnego, że zainteresowanie budzi także przeszłość „cesarzowej Europy”, Angeli Merkel, szczególnie ta sprzed 1989 roku. Były enerdowski dyplomata Ralph Hartmann w artykule opublikowanym w 2008 roku na łamach lewicowego pisma „Ossietzky” postulował, aby pani kanclerz, która tyle mówi o „przejrzystości” w polityce, „bardziej transparentną” uczyniła swoją własną biografię.


Wyszukiwarka

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.