Dwumiesięcznik Arcana
26.11.2014 4:34


prof. Butterwick: Żadna literatura mnie tak nie wzrusza jak Pan Tadeusz

Rozmowa z prof. Richardem Butterwickiem-Pawlikowskim, który zdradził nam arcana swojego pisarstwa, źródła swojego zainteresowania polską historią oraz...
Dwumiesięcznik Arcana
04.11.2014 17:16


O co się spieramy? – fragmenty debaty ARCANÓW

Pasją historyczną zaraża się w Polsce coraz więcej ludzi, można nawet powiedzieć o renesansie historii nad Wisłą. Skąd więc tak wysoka temperatura debaty (Głębocki, Michalski, Semka, Zaremba, Ziemkiewicz, Żaryn)?
Dwumiesięcznik Arcana
27.10.2014 11:12


Wielki historyczny numer ARCANóW

Czy kultywacja polskiej tradycji poszła w złym kierunku, jak chce Rafał Ziemkiewicz, czy próba przewartościowania ostatnich stuleci zakrawa na pierekowkę, jak twierdzi Piotr Zaremba? To nie jedyna oś sporu w tej ważnej debacie.
Dwumiesięcznik Arcana
25.10.2014 22:55


Prenumerata w 2016 roku

Poniżej znajdą Państwo szczegóły prenumeraty Dwumiesięcznika w 2016 roku.
Dwumiesięcznik Arcana
26.09.2014 12:26


Maciej Zakrzewski: O przedefiniowaniu antykomunizmu

„Trzeba to głośno w końcu powiedzieć, bez ironii i z najwyższą powagą: Karol Marks miał rację!” - pisze Maciej Zakrzewski w 117 numerze Dwumiesięcznika ARCANA.
Dwumiesięcznik Arcana
16.09.2014 6:05


Targalski: Błędnie przyjęto, że po odrzuceniu komunizmu, Rosja stała się normalnym państwem

Na ankietę ARCANÓW, dotyczącą wielkiej transformacji 1989 r., dr Jerzy Targalski odpowiedział z uwzględnieniem tendencji antywolnościowych w Moskwie i na Zachodzie. Publikując niniejszy tekst historyka, pamiętamy o jego trafnej diagnozie dotyczącej Ukrainy, z jesieni 2012 r. Ile z poniższych prognoz okaże się tak precyzyjnymi?
Dwumiesięcznik Arcana
02.09.2014 16:29


Mianowicz: Polacy nie potrafią rozpoznać nadchodzącej katastrofy

Czy każda pozorowana zmiana musi wywoływać w Polakach bezgraniczny hurraoptymizm? Kiedy „kompleks Polaków” przyćmiewa nadchodzące problemy? Czy 25 lat po „Okrągłym Stole” instynkt samozachowawczy Polaków uległ poprawie? Aktualne zwłaszcza dzisiaj.
Dwumiesięcznik Arcana
24.07.2014 12:39


Szczerski: Wbrew histerii optymizmu

Po raz kolejny żyjemy w kraju, w którym partia władzy utożsamia swój interes z interesem państwa. Historia zatoczyła koło i jesteśmy w punkcie wyjścia. Znów musimy domagać się, by w Polsce zapanowała wolność i demokracja – pisze w najnowszym numerze Dwumiesięcznika ARCANA redaktor naczelny prof. Krzysztof Szczerski.
Dwumiesięcznik Arcana
22.06.2014 14:49


Odeszła prof. Anna Pawełczyńska, gorąca patriotka i wybitna socjolog kultury

W wieku 92 lat zmarła prof. Anna Pawełczyńska, ceniona socjolog kultury. W czasie II wojny światowej działała w Armii Krajowej, następnie była więziona na Pawiaku, w obozach Auschwitz-Birkenau i Flossenbürgu. Wraz z tą smutną wiadomością publikujemy obszerny wywiad z śp. prof. Anną Pawełczyńską, który ukazał się 114. numerze Dwumiesięcznik ARCANA.
Dwumiesięcznik Arcana
03.06.2014 11:57


Szczerski: Rosja zniwelowała przewagi, którymi szczycił się Zachód

Ani jedność, ani wydajna gospodarka, ani wartości moralne nie są już atutami Zachodu. Dlatego Kreml może snuć plany ekspansji w trzech kierunkach geopolitycznych, co zanalizował redaktor naczelny ARCANÓW: prof. Krzysztof Szczerski.

Wyszukiwarka

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.