Dwumiesięcznik Arcana
20.08.2011 0:51


Dwumiesięcznik ARCANA po raz... setny!!!

Poniżej zamieszamy fragment wstępu pióra profesora Andrzeja Nowaka, który w chwili zakładania pisma był jeszcze doktorem historii. Trudno więc wyobrazić sobie, by tekst podsumowujący wydanie setnego numeru pisma, nie był pełen głębokich refleksji, spojrzeń wstecz, ale też i pewnej satysfakcji, że wśród zakrętów historii III RP udało się „Arcanom” wywalczyć przestrzeń do swobodnej wymiany poglądów.

Dwumiesięcznik Arcana
19.07.2011 12:48


Rady i uwagi. Roger Scruton (1995 r.)

Kontynuujemy wakacyjne publikowanie dawnych tekstów z Dwumiesięcznika ARCANA, niedostępnych do tej pory w internecie, często zapomnianych, a wciąż aktualnych. Teraz zachęcamy do lektury wywiadu Prof. Nowaka z Rogerem Scrutonem, angielskim konserwatystą, który opowiada o swojej recepcie na zmagania z lewicą.

Dwumiesięcznik Arcana
12.07.2011 18:18


Dwugłos o NATO: Richard Pipes i Piotr Wandycz (1996 r.)

Zaskakująco czyta się ten dwugłos o NATO z 1996 roku, w którym dwaj wybitni znawcy Rosji i Europy Wschodniej rozmawiają o perspektywach rozwoju Sojuszu Północnoatlantyckiego. Był to czas, kiedy Polska nie była członkiem Paktu, a więc treść poniższego tekstu powinna tak wiele stracić na aktualności.
W związku z przygotowaniami do wydania setnego numeru Dwumiesięcznika ARCANA, Portal ARCANA przypomina stare teksty periodyku, których nie sposób dziś dostać.

Dwumiesięcznik Arcana
01.07.2011 11:37


Dlaczego Rafał Ziemkiewicz jest konserwatystą? Przedstawiamy odpowiedź pisarza z 1996 roku

Lipiec, lato, wakacje. A w przygotowaniach setny już numer konserwatywnego periodyku ARCANA. Z tej okazji postanowiliśmy przypomnieć na Portalu dawne teksty, publikowane na łamach pisma. Zaczynamy od odpowiedzi Rafała Ziemkiewicza, jakiej udzielił na ankietę redakcyjną Dlaczego jestem konserwatystą?

Czy odpowiedź twórcy "Antysalonu" jest jeszcze aktualna? Oceńcie państwo sami.

Dwumiesięcznik Arcana
25.06.2011 14:05


Powstanie Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego i jego status

Profesor Włodzimierz Marciniak opisuje historię rosyjskiego MAK-u - prezentujemy Czytelnikom Portalu ARCANA drugą część artykułu na temat tej specyficznej postsowieckiej instytucji, jaką jest Międzypaństwowy Komitet Lotniczy. Całość tekstu można przeczytać w numerze 98-99 Dwumiesięcznika ARCANA.

Dwumiesięcznik Arcana
11.06.2011 10:09


Kaczyński: cała ta „opowieść” o winie polskiego prezydenta była już z góry przygotowana

W ostatnim, podwójnym numerze Dwumiesięcznika ARCANA (98-99), opublikowano wywiad z Jarosławem Kaczyńskim. Na Portalu ARCANA prezentujemy tylko część tekstu – fragment dotyczący katastrofy smoleńskiej i wydarzeń z nią związanych, a także kuriozalnych insynuacji niektórych mediów i polityków.

Dwumiesięcznik Arcana
26.05.2011 11:01


Międzypaństwowy Komitet Lotniczy jako produkt rozpadu Związku Sowieckiego

Profesor Włodzimierz Marciniak opisuje historię rosyjskiego MAK-u i podsumowuje naszą wiedzę na temat przejęcia przez tę instytucję śledztwa smoleńskiego. Prezentujemy Czytelnikom Portalu ARCANA wstęp do artykukułu na temat tej specyficznej postsowieckiej instytucji, jaką jest Międzypaństwowy Komitet Lotniczy. Całość tekstu można przeczytać w numerze 98-99 Dwumiesięcznika ARCANA.

Dwumiesięcznik Arcana
13.05.2011 12:11


Ostatni pomnik Stalina?

Azerowie, Gruzini, Ormianie, Rosjanie i Osetyjczycy – to tylko część złożonej mozaiki południowych krańców dawnego Imperium Rosyjskiego. Geopolitycy z całego świata zgodnie przyznają, że Kaukaz jest kluczowym terytorium dla państwa rosyjskiego, stąd poznanie tej układanki pozwoli nam zrozumieć nie tylko zaszłości historyczne, ale także wydarzenia ostatnich lat (np. wojnę gruzińsko – rosyjską z 2008 roku). Dla jednych mieszkańców Kaukazu Lech Kaczyński jest bohaterem, a dla innych – jako przeciwnik Kremla – jego śmierć była powodem do radości, zaś polska wiedza o Katyniu to „fałszywki”. Publikujemy tekst orientalisty Uniwersytetu Jagiellońskiego, profesora Andrzeja Pisowicza, który ukazał się w 98-99 numerze Dwumiesięcznika ARCANA.

Dwumiesięcznik Arcana
29.04.2011 9:18


Wywiad z J. Kaczyńskim, dyskusja nad reformą PiS-u, artykuły historyczne...

Najnowszy numer Dwumiesięcznika ARCANA wyróżnia się kilkoma specyficznymi cechami. Po pierwsze jest to numer podwójny, po drugie jest to ostatni numer przed jubileuszowym, setnym numerem Dwumiesięcznika, a po trzecie...

Dwumiesięcznik Arcana
31.03.2011 10:18


„Grecki kryzys” - czy przyszłość Europejskiej Unii Walutowej jest zagrożona?  - pisze Kazimierz Dadak w Dwumiesięczniku ARCANA (nr 97)

Wielu ekonomistów jest przekonanych, że Europejska Unia Walutowa (EUW) jest raczej wynikiem kalkulacji politycznych, a nie ekonomicznych (między innymi Laidler 1991, Feldstein 1997, Klaus 2004 i Bernanke 2005). Ten wniosek wynika z faktu, że kraje członkowskie nie spełniają wymogów optymalnego obszaru walutowego (OOW), co wykazali, na przykład, Eichengreen (1992), a także Artis, Kohler i Mélitz (1998).


Wyszukiwarka

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.