Dwumiesięcznik Arcana
29.09.2015 20:45


ARCANA 112-113: Brudne pieniądze partii i wywiadu w pierwszych latach Polski Ludowej

„Każda władza deprawuje. Władza absolutna deprawuje absolutnie”. To zdanie celnie odzwierciedla działalność komunistycznych służb specjalnych, które w latach \'40 pozbawione kontroli generowały gigantyczne, lecz nielegalne zyski. Dr Witold Bagiński analizuje poczynania Specjalnej Sekcji Finansowej, która mając „parasol ochronny” władz PRL zajmowała się przestępczą działalnością. Zachęcamy do zapoznania się z fragmentami artykułu.
Dwumiesięcznik Arcana
23.09.2015 23:27


ARCANA 110: Polskość w architekturze. Tradycjonalizm czy modernizm?

Debata nad sensem polskiej tożsamości odbywała się na różnych płaszczyznach - historycznym, politycznym czy kulturalnym. W XX wieku różne spory i koncepcje przedstawiali również polscy architekci. Publikujemy fragmenty artykułu dra hab. Andrzeja Szczerskiego, gdzie przedstawia on różne perspektywy tego sporu oraz analizuje przemiany w polskiej architekturze II Rzeczypospolitej.
Dwumiesięcznik Arcana
20.09.2015 22:40


ARCANA 111: Ucieczka Rotmistrza

Po 3 letniej katordze w niemieckim obozie koncentracyjnym, obawiając się dekonspiracji bądź wywiezienia do obozu zagłady w III Rzeszy, Witold Pilecki zdecydował się na ucieczkę z Auschwitz-Birkenau. Aby tego skutecznie dokonać, konieczny był dobry plan, obmyślony w drobiazgowych szczegółach. Zachęcamy do zapoznania się z fragmentami artykułu Adama Cyry, w którym opisuje on zuchwałe opuszczenie niemieckiej fabryki śmierci przez Pileckiego i jego kompanów.
Dwumiesięcznik Arcana
16.09.2015 23:20


ARCANA 103-104: „Jakim Cię widzą, takim Cię piszą” ? Czyli o historii Polski w amerykańskich podręcznikach

Rotmistrz Pilecki, „Żegota”, Jan Paweł II, „Solidarność” czy „polskie obozy koncentracyjne” i Rzeczpospolita jako kraj od lat nieprzyjazny innowiercom. Jak widzi polskie dzieje amerykańska młodzież?
Dwumiesięcznik Arcana
15.09.2015 21:09


ARCANA 124: po Rymkiewiczowsku

Latem 2015 roku Polska znajduje się w toku historycznej przemiany, czego wyrazem jest zainaugurowana 6 sierpnia prezydentura Andrzeja Dudy. W tym numerze próbujemy więc zdefiniować znaczenie przełomu, jakim okazało się rzucone przez nowego prezydenta hasło odbudowy wspólnoty.
Dwumiesięcznik Arcana
11.09.2015 18:57


ARCANA 105: „Utopienie chrześcijańskich niewiernych w narkotykach jest ważniejsze od postu”

Czy ludy połączone silnymi więzami plemiennymi są w stanie zagrozić bezpieczeństwu Europy? Czy nowa emigracja docierająca do granic Starego Kontynentu spowoduje rozrost struktur przestępczości zorganizowanej? Przedstawiamy Państwu fragmenty artykułu Pawła Borawskiego sprzed ponad 3 lat, gdzie analizuje on działalność mafii albańskiej, również na tle imigracji tego narodu.
Dwumiesięcznik Arcana
04.09.2015 22:47


ARCANA 124: Profesor Andrzej Nowak o spotkaniach z J. M. Rymkiewiczem

Fragment wspomnień Profesora Andrzeja Nowaka ze 123 numeru ARCANÓW, poświęcony początkom znajomości z Jarosławem Markiem Rymkiewiczem.
Dwumiesięcznik Arcana
04.09.2015 13:04


ARCANA 123: Paradoks Jednomandatowych Okręgów Wyborczych

Jeden z największych aktywistów na rzecz JOW-ów – Paweł Kukiz twierdzi, że dzięki zmianie ordynacji wyborczej dokona się proces „odpartyjnienia” polskiej polityki. W najnowszym numerze „Arcanów” dr Maciej Zakrzewski twierdzi, iż przeciwnie poprzez JOW-y scena polityczna w Polsce jeszcze bardziej się „zabetonuje”, co może mieć dwuznaczne konsekwencje. Jakie? Zapraszamy do lektury.
Dwumiesięcznik Arcana
03.09.2015 13:49


ARCANA 123: Wojna 1920 – Fragmenty debaty o zdradach Zachodu

Czy polska dyplomacja umiejętnie wykorzystała rok 1920? Czy dziś polityka appeasementu może się powtórzyć? Co musi zrobić rząd i prezydent, by Polski znów nie zdradzono? Najlepsi eksperci Arcanów odpowiadają:
Dwumiesięcznik Arcana
06.08.2015 8:58


ARCANA 122: Rozmowa Krzysztofa Szczerskiego z Andrzejem Dudą o wizji prezydentury w Polsce

Dziś świętujemy zaprzysiężenie prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej - Andrzeja Dudy. Z tej okazji publikujemy całą rozmowę Krzysztofa Szczerskiego z Andrzejem Dudą z maja 2015 r.

Wyszukiwarka

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.