Zychowicz pisze i pyta
Dlaczego książka Krystiana Brodackiego błyskawicznie okazała się naszym bestsellerem? Komentują ją dziennikarze, recenzencji i czytelnicy, a mroczna kariera zbrodniarza komunistycznego zdumiewa swoim geniuszem zła. Do tej pory o Haraschinie napisał artykuł naukowy prof. Filip Musiał i wspomniał o nim w swojej twórczości Tadeusz Płużański, jednak – jak to ujął Piotr Zychowicz – „zawodowych historyków zawstydził własnie Krystian Brodacki” („Do Rzeczy, 24/2015, s. 71).
Brodacki będzie występowałw Telewizji Republika nie pierwszy raz: dwa tygodnie temu (27 V 2015) Autor występował w programie „Polska na dzień dobry”, w którym opowiadał Piotrowi Goćkowi o zbrodniach Haraschina.
Zychowicz podsumowuje swoją recenzje słowami: „Dawno nie czytałem tak fascynującej, a jednocześnie świetnie napisanej książki”.
Zapraszamy do oglądania wystąpienia naszego Autora w Telewizji Republika, niedziela, 14 czerwca 2015 r., o godz. 13.30, program KONTRA.
Krystian Brodacki - publicysta, krytyk, fotograf, pianista, wokalista, konferansjer, organizator… Jego życie zawodowe biegło (i biegnie) dwutorowo: z jednej strony – pasja jazzowa, z drugiej zainteresowania społeczne, polityczne. Jest absolwentem Politechniki Krakowskiej i Studium Dziennikarskiego UW. Publikował w „Polityce”, „Argumentach”, „Kurierze Polskim” i „Przeglądzie Technicznym”, „Expresie Wieczornym” , „Czasie Krakowskim”, „Niedzieli”, a przede wszystkim w „Tygodniku Solidarność”. Tam też opisał tragedię Bohdana Różyckiego i Marka Kublińskiego, młodych krakowskich spiskowców przeciw władzy sowieckiej w Polsce. W latach 70. wraz z Emilem Morgiewiczem, Adamem Wojciechowskim i Jackiem Wegnerem redagował podziemny periodyk antykomunistyczny „U progu”.
W 1980 r. założył w redakcji „Przeglądu Technicznego” koło NSZZ „Solidarność”. W stanie wojennym, jako jedyny dziennikarz „PT”, odmówił stawienia się przed tzw. komisją weryfikacyjną i stracił pracę. Jest autorem antologii Polskie ścieżki do jazzu (1980), monografii Zbigniewa Namysłowskiego Follow Namysłowski (1984), albumu fotografii o kapliczkach przydrożnych w powiecie wielickim Święte Znaki (2002) oraz Historii jazzu w Polsce (2010). Był pomysłodawcą i dyrektorem jedynego na świecie międzynarodowego konkursu filmów o tematyce jazzowej pt. „Jazz Film Salon”.