Recenzje „Pism” Konińskiego i „Cienia Lucyfera” w miesięcznikach historycznych
We „W Sieci historii” przeglądu ważnych książek dokonał Marek Klecel. Autor przypomniał Karola Ludwika Konińskiego jako „moralistę”, „poszukujacego trwałych wartości ratujących ludzką egzystencję w coraz bardziej nieludzkim świecie”. Wspomniał całą serię eseisty wydaną w „Arcanach”, przytaczając fragmenty i streszczając sens „Pism politycznych”. Klecel skupił się na tych esejach, które dotyczą II wojny światowej i historiozoficznych refleksji związanych z barbarzyństwem niemieckim i zagrożeniem podbicia Polski, a co za tym idzie – całej Europy. Nam bardziej do gustu przypadły rozważania Konińskiego nad perspektywą mocarstwowości Polski (por. rozdział „Cesarstwo Polskie”), ale na tym polega wielkość pisarza – każdy Czytelnik może w „Pismach” wyszukać wątek, który najmocniej gra na jego strunie politycznej.
Co ważne, autor rubryki „Wśród książek” umieszcza książkę Konińskiego w gronie pozycji opisujących dramat II wojny światowej z perspektywy polskiej – na przypomnienie w rocznicę wybuchu II wojny światowej.
Inny tytuł upatrzyli sobie redaktorzy „Naszej historii” (nr 9/22/IX 2015). „Cień Lucyfera” jest przytoczony (s. 90) w kontekście spolonizowania się rodu Türschmidów, którzy do Polski przybyli z Bawarii pod koniec XVIII wieku. Opowieść łódzkiego autora snuje się przez najważniejsze dzieje narodowe od schyłku okresu staropolskiego przez burzę niewoli i powstań, po nie mniej burzliwe, czasy XX w.
Widać, że redakcje obu pism potrafią sięgnąć na najwyższą półkę historii i polityki – jesienią w Arcanach pojawią się nowe tytuły, które będą szeroko recenzowane.
Liczymy też na opinie naszych Czytelników!
Redakcja