Nie chcemy już czytać o „wyzwoleniu przez Armię Czerwoną”!

Portal ARCANA ogłasza... antykonkurs? Tym razem wskazujemy najbardziej oburzające przekłamania w podręcznikach do historii...

03.05.2011 16:07

Jak często zdarza się nam czytać w zachodniej prasie o „polskich obozach koncentracyjnych”? Jak często dezawuowane są osiągnięcia Polaków w ratowaniu Żydów w czasie okupacji hitlerowskiej? Jak mocno jeszcze pokutuje mit Polaka szarżującego „z szablami na czołgi”, który – jak twierdzi dr hab. Krzysztof Szczerski – jest przecież zmultiplikowaną wersją nazistowsko - komunistycznego upokarzania Polaków? Także ostatnie miesiące „śledztwa” smoleńskiego pokazały jak bardzo żywy jest negatywny i nieprawdziwy stereotyp Polaka, który z ułańską fantazją zachowuje się wbrew zdrowemu rozsądkowi.

Bohaterska Armia Czerwona i jej wyzwolicielski marsz

Tymczasem nie trzeba wychodzić poza granice Polski, by znaleźć liczne przykłady zakłamywania naszej historii. Czy to z powodu zaniedbań, niewiedzy, czy też z powodu złych intencji, zbyt często w podręcznikach do historii Polski znajdujemy szokujące stwierdzenia. Dr Filip Musiał mówił o jednym z nich, w wywiadzie dla Portalu ARCANA:

To przekonanie, że Polska została w 1944 roku wyzwolona przez Armię Czerwoną. Dwadzieścia lat po roku 1989 wciąż możemy coś takiego przeczytać w podręcznikach akademickich! W jednym z najnowszych podręczników, wydanym w zeszłym roku, podrozdział "Wyzwolenie Polski" zaczyna się od opisu zajęcia Polskich Kresów przez Armię Czerwoną. Stosowanie tego terminu wobec Lwowa, czy Wilna musi wywoływać zgrozę.

My także możemy pochwalić się znajomością kilku takich przykładów. Wydany w 2007 (sic!) roku podręcznik akademicki (sic!) do okresu międzywojennego opowiada o wspaniałomyślności Związku Radzieckiego w dążeniach do polskiej niepodległości w 1918 roku:

Pod tym względem o wiele większe znaczenie miał inny akt: dekret ogłoszony w Moskwie 5 września 1918 r., ale datowany 29 sierpnia, wydany przez Radę Komisarzy Ludowych RFSRR, z podpisem Lenina, stwierdzający, że nowa Rosja unieważnia wszystkie traktaty dotyczące rozbiorów Polski, zawarte przez carat z Prusami i Austrią, jako sprzeczne „z nieodbieralnym prawem narodu polskiego do niepodległości". Co prawda ta doniosła uchwała nie została wtedy należycie ogłoszona, tak by o niej dowiedziano się w świecie, i nie dowiedziało się o niej wtedy również społeczeństwo polskie.

Wydawcy nie pofatygowali się, aby w przedmowach, w przypisach redakcji, czy gdziekolwiek indziej zweryfikować te „złotych myśli”, czy choćby wytłumaczyć je, np. powstawaniem książek w czasach PRL-u.

Takie będzie młodzieży chowanie, jakie ich podręczniki do historii

Ile jeszcze podręczników szkolnych i akademickich opowiada nam o „wyzwoleniu” przez Armię Czerwoną? Co jeszcze wpaja się uczniom w naszym szkolnictwie? Czy podobne bzdury możemy przeczytać o „grudniu '70”, albo o „Solidarności”? A może nasze wcześniejsze dzieje też doczekały się takich specyficznych ocen?

Tego mamy nadzieje się dowiedzieć dzięki ANTYKONKURSOWI. Dlaczego ANTYKONKURS? Bo będzie tu dwóch zwycięzców – osoba, która dostarczy nam fragment podręcznika z najbardziej przekłamaną treścią historyczną, oraz wydawnictwo, które ten podręcznik wydało! O ile Czytelnik Portalu wygrywa konkurs, o tyle wydawnictwo nolens volens wygrywa nasz ANTYKONKURS.

Zgłaszać wybrane fragmenty można do 15 czerwca 2011 roku. Spośród najciekawszych absurdów Czytelnicy wybiorą ten, który jest, ich zdaniem, najbardziej szokujący. Zwycięzcy nie pozostanie potem nic innego, niż delektować się książkami Wydawnictwa ARCANA, które wyślemy w podziękowaniu za udział w konkursie. W sam raz na wakacje!

Zachęcamy więc, by w czasie trwania tegorocznych matur, chwycić za podręczniki do historii i przejrzeć sformułowania dotyczące newralgicznych momentów w naszych dziejach.

Już w zeszłym roku pojawił się nowy podręcznik do najnowszej historii „Od niepodległości do niepodległości”, którego pomysłodawcą był śp. Janusz Kurtyka, a który mieli dostać do ręki wszyscy maturzyści. Fakt, że ostatecznie nie dostali pozostawimy bez komentarza. Redakcja Portalu ARCANA sądzi, że powstanie takiego podręcznika, tak przecież potrzebnego, to jednak za mało, by wychować nowe pokolenia Polaków w duchu patriotyzmu. Włączmy się zatem w mozolne dzieło odkłamywania naszej historii! Może następnym razem wydawcy bardziej zadbają o prawdę w swoich książkach.

Pewnego dnia na zajęciach z historii Rosji u doktora Henryka Głębockiego jeden ze studentów powiedział: "Jak my się będziemy przed swoimi dziećmi tłumaczyć, że z takich podręczników się uczymy w 20 lat po upadku PRL?" Na to doktor Głębocki uśmiechnął się i odpowiedział: "Zapewne nie będziecie musieli się Państwo tłumaczyć, bo Państwa dzieci będą się uczyły z takich samych podręczników". Może więc czas coś z tym zrobić?

 

Tutaj można zapoznać się ze szczegółami ANTYKONKURSU!

Redakcja Portalu ARCANA


Ostatnie wiadomości z tego działu

Laudacja z okazji przyznania Nagrody im. Lecha Kaczyńskiego Jarosławowi Markowi Rymkiewiczowi

Jacek Adamas "...Idź"

Jubileusz 80-lecia Leszka Długosza!

Prof. Władysław Zajewski skończył 90 lat!

Komentarze (11)
Twój nick:
Kod z obrazka:


Piotr
16.06.2011 8:59

o wyzwoleniu Polski przez armię sowiecką mówił często .... Kornel Morawiecki, legendarny przywódca "Solidarności Walczącej" w latach osiemdziesiątych. W książce o Kornelu jest cytat z jego wypowiedzi - iż gdyby nie armia sowiecka, dziś moglibyśmy nie mówić po....... polsku. Niestety, sporo osób podziela ten punkt widzenia. 

Lesław Ma Leszka
12.06.2011 3:29

Bronek przecież jest w stu procentach przekonany że wyzwolili nas bolszewicy, a Piłsudski się przekręca w grobie.
http://czerwonykiel.blogspot.c...

Bezvat
28.05.2011 7:06

A gdzie mamusia była przez te 24 lata? Że dopiero dzisiaj otworzyła książkę syna do historii? Szkoła szkoła, ale dziecko przede wszystkim jest takie, jakim ukształtuje je dom.

Kremleuss
13.05.2011 6:03

tak dobry pomysł ... i rozpoczęcie wdrażania jest polskim przypuszczenia:
- Tak zwany "Cres" Polska-land
- To, że Polska katolickich kolonizatorów prowadzone dobrobytu i światło na ziemie zachodnie Rosji czasowo zdobyty przez nich podczas RP ... (Cóż, nie po wino rozrywki Polska shlyuhty, mężczyźni lądowania na Pal)
- To, że głównym winowajcą wszystkich polskich "Bed" (art. RP) jest Rosja (i nie mam na nie Polaków i ich przyjaciół z Austrii i Prus)
- To brutalne i karnych zniszczenie radzieckich jeńców wojennych na początku 20 - naturalny proces wymierania ...
- To, że przed wojną Polska nie śni i przygotowuje się do zwycięskiej wojny z ZSRR ... wspieranie gangów antysowieckie na ich terytorium)
- Fakt, że Polska nie szukał sojuszu wojskowego z hitlerowskimi Niemcami przeciwko Związkowi Radzieckiemu ...
- Fakt, że Polska nie brała udziału w okupacji Czechosłowacji (Ziemi Cieszyńskiej)
- To kierownictwem Polska, ich działania nie są przepuszczane oddziały Armii Czerwonej na wspólną z Czechosłowacji i Francji odparcia agresji Niemiec hitlerowskich na 38)
- Aby wyjść z wojska radzieckie na pastwę losu szlachetny Powstania Warszawskiego
(No, lekka bryza, zapomnij, aby dopasować go do działań armii sowieckiej ... masz pomógł nam, ale prosimy o nim i nie będziemy tego robić, kim jesteś?))

i te "momenty" w "prawdziwej" polskiej perspektywy historycznej - morze ....
Powodzenia w żałosny i niepokojami ...)))) ...)))

NIEPOPRAWNY MARZYCIEL
11.05.2011 18:02

Świetny pomysł! GENIALNY i PROSTY! Organizowanie takich ANTYKONKURSów, dotyczących nie tylko podręczników, ale w ogóle informacji masowej, a RACZEJ DEZinformacji masowej, przydałoby się dużo częściej, na wielu portalach, długo by się nie znudziło i (MOJE MARZENIE!), być może doprowadziłyby wreszcie do przemęczenia "autorytetów" wciskających ludziom z telewizorów do głów(na razie, niestety, skutecznie) najdziwaczniejsze bzdury, z MEGAKŁAMSTWEM SMOLEŃSKIM na czele.

kokon
05.05.2011 12:48

W 45 roku narzucony został Polakom bolszewizm. W 1989 roku przy okrągłym stole narzucony został Polakom neobolszewizm. Skutki obu systemów odczuwamy do dzisiaj. W obu systemach sa obywatele pierwszej i drugiej kategorii. W neobolszewizmie doszlusowała do obywateli pierwszej kategorii większość jego uczestników.

Devacomo
05.05.2011 5:59

To ja tak nieco poza konkursem, jednak w temacie. Otóż z podręcznika do historii społecznej starożytnego Rzymu autorstwa Gezy Alfoldiego, który to podręcznik wykorzystuje się na uniwersytecie podczas pierwszego roku studiów, można dowiedzieć się, że robotnicy i chłopi nie mogli w okresie pryncypatu przywrócić republiki, ponieważ nie mieli wówczas wykształconej świadomości klasowej. Ja wiem, podręcznik jest stary. Daje jednak do myślenia, że Pani doktor każe czytać go swoim studentom. Tak jak daje do myślenia, że ta sama Pani tłumaczy swoim studentom, że niechęć Arystotelesa do demokracji była efektem jego pochodzenia. Jej zdaniem, Arystoteles krytykował demokrację, ponieważ urodził się w rodzinie szlacheckiej. Jednak tu muszę oddać uniwersytetowi sprawiedliwość. Miałem przyjemność uczestniczyć w wykładach prof. Stefana Zawadzkiego. Po jednym z wykładów, zapytał nas - a było to jeszcze przed ukazaniem się filmu - czy wiemy, kim był August Fieldorf. Zapadło milczenie. Profesor chwilę poczekał, po czym skomentował mniej więcej tak : "Widzicie ? I dlatego wszyscy głosują na PO ", po czym opuścił salę.

Ciociababcia
04.05.2011 14:07

Próbowałam rozmawiać z moim synem 24 l,) - okazją był 3 Maj. Ni w ząb, że tak powiem. Zapytałam Go, co On właściwie robił na lekcjach historii.
Dzisiaj wzięłam do rąk i otworzyłam Jego książkę z liceum. Powiało zgrozą.
Książka ma 359 stron. 240 to starożytność, 120 to nowożytność do Rewolucji Francuskiej.
Rzaczpospolita szlachecka IIpołowy XVIIIw. zajmuje 2 (słownie dwie) strony, w tym 1/2 strony to ilustracja !!! O H.Kołłątaju i J.Dekiercie ANI SŁOWA. ANI SŁOWA O TARGOWICY, a cóż dopiero o działaniach tych ludzi, którzy nie tylko brali łapówki, ale i podpłacali Rosjan.
Poza tym tekst jest skonstrowany nieciekawie i "w pamięć nie zapada".

-------------
Targowiczanie nie dość że okazali się zdrajcami to byli złodziejami.

Wacław
04.05.2011 2:01

Wspaniałe! Będę śledził wyniki. Proszę nie trzymajcie tego dla siebie - puśćcie wici do innych mediów.
A podręcznik śp. pana Kurtyki chciałbym zdobyć dla swoich przyszłych dzieci.

Edikoi
03.05.2011 16:34

Ale to "dobry wujaszek" Stalin a nie przywodcy wielkich demokracji zachodnich dal nam Szczecin i Wroclaw i granice na Odrze i Nysie.
Bo zabral nam kresy?
Ale linia Curzona miala takze i angielskie poparcie.
Kresow z b. duzymi mniejszosciami nastawionymi do nas i naszych wspanialych idei jagiellonskich, federacyjnych itp. itd z niechecia i nienawistnie i tak bysmy na dluzsza mete nie utrzymali.

hekabe
03.05.2011 11:12

Super !Pomysł świetny,zasiadam do szperania po podręcznikach,można też dodać podręczniki do WOS?


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Reklama

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.