Koszmar III RP powraca

Dzieje ataków i zmagań o IPN, historia budowy instytucji antypostkomunistycznej, zakulisowe walki przeciw lustracji i prawdzie historycznej, nowe pokolenia urzędników i historyków, którzy wydali wojnę układowi PRL i III RP. To opowieść o strachu, odwadze i nowoczesnym patriotyzmie.
24.06.2015 7:45

Zanim ustawa została poddana pod głosowanie, w Sejmie przeprowadzono debatę nad jej znaczeniem dla świadomości narodowej. Poseł Stefan Niesiołowski podkreślał, iż „żadne bezprawne działanie przeciwko obywatelowi nie może być chronione tajemnicą ani objęte zapomnieniem”.

(Z wystąpienia S. Niesiołowskiego na 27 posiedzeniu Sejmu RP 9.09. 1998)

 

„…historycy IPN nie buntują się przeciwko obrazowi „Solidarności” istniejącemu w historiografii starszego pokolenia. Oni wypełniają kompletną pustkę, bo w Polsce nie było po roku 1989 swobodnego, żarliwego sporu o przeszłość”.

(R. Matyja, Teczki nie zniszczą „Solidarności”, „Dziennik”, 31.08. 2006)

 

„Nie ma narodu bez historycznej pamięci. Tę pamięć należy budować na prawdzie. Temu celowi służy działalność IPN. Jednak zmierzenie się z prawdą to dowód dojrzałości”.

(A. Hall,  Historia dla dorosłych, „Rzeczpospolita”, 5.01. 2005)zajrzyjdoksiegarni_120

 

„Czemu ustawodawcy postanowili napluć w twarz wszystkim, którzy w roku 1989 budowali fundament niepodległego państwa. […] Tylko decyzje radykalne mogą zapobiec dalszemu bezprawiu. A także – odbudować pamięć zbiorową, na której brak tak narzekamy. Wydaje się, że pamięć narodowa jest sprawą zbyt poważną, by powierzyć ją Instytutowi Pamięci Narodowej”.

(A. Romanowski, IPN – bezprawie i absurd, „Gazeta Wyborcza”, 25-26.09. 2004)               

 

 

 

Dorota Koczwańska-Kalita - absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, dr nauk humanistycznych Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II. Przez wiele lat pracowała jako reporter, dziennikarz radiowy i prasowy. Od piętnastu  lat pracuje w Instytucie Pamięci Narodowej. Za czasów prezesury śp. Janusza Kurtyki  w latach 2005-2010 kierowała jego biurem oraz kształtowała politykę komunikacyjną i wizerunkową w IPN. Jej zasługą było m.in. stworzenie Wydziału Informacji i Komunikacji Społecznej w Instytucie. Przygotowywała wiele kampanii społecznych pod hasłem „Historia tworzy naszą tożsamość”.  Obecnie zajmuje się badaniem metod propagandowych ideologii totalitarnych oraz wykorzystywaniem nowoczesnych środków popularyzacji wiedzy historycznej. Związana jest także z Uniwersytetem Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, gdzie na zajęciach poświęconych public relations przekazuje swoje doświadczenia studentom.

 

Dorota Koczwańska-Kalita, (NIE)CHCIANE DZIECKO III RP. Instytut Pamięci Narodowej 2000­-2010. Geneza, funkcjonowanie, kontekst społeczny i polityczny, ss. 428.


Ostatnie wiadomości z tego działu

Nowość! Henryk Głębocki "Fatalna sprawa. Kwestia polska w rosyjskiej myśli, propagandzie i debatach politycznych epoki Wielkich Reform 1856-1866".

Nowość Wydawnictwa ARCANA i Instytutu Studiów Politycznych PAN!

Nowość! Krzysztof Tyszka-Drozdowski ,,Forma Rzymska. Myśl Charlesa Maurrasa".

Nowość! Jakub Polit ,,Polityka zagraniczna Republiki Chińskiej 1911-1949"!

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Reklama

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.